Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE - Mesajul transmis cu ajutorul imaginilor


PROIECT DE LECTIE - Mesajul transmis cu ajutorul imaginilor


PROIECT DE LECTIE

DATA: 29 septembrie

SCOALA: cu clasele I-VIII-

INVATATOARE:

CLASA: a IV-a



ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA Limba si literatura romana

SUBIECTUL Mesajul transmis cu ajutorul imaginilor

TIPUL LECTIEI: consolidare   

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

Dezvoltarea capacitatilor intelectuale;

Intelegerea mesajului transmis prin texte literare si cu ajutorul imaginilor.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

-sa imbine textul cu imaginile;

-sa transcrie mesajul folosindu-se numai de cuvinte;

-sa redacteze un scurt text pe baza imaginilor ;

-sa povesteasca intamplari pornind de la imagini date ;

-sa redea continutul unei ilustrate raspunzand la intrebari ;

METODE SI PROCEDEE :

-conversatia, explicatia, povestirea, exercitiul, problematizarea, citirea explicativa.

MIJLOACE DE INVATAMANT :

-planse cu un text imbinat cu imagini

-imagini cu diferite intamplari

-tabloul « Fete lucrand la poarta »

ETAPELE

LECTIEI

ACTIVITATEA INVATATOAREI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

1.Moment

organizatoric

Se vor asigura conditiile necesare desfasurarii orei de limba romana. Le voi cere elevilor sa pregateasca manualele si caietele.

Elevii pregatesc cele necesare desfasurarii lectiei.

2.Reactualizarea

cunostintelor

dobandite

anterior

Se va verifica tema sub aspect cantitativ si calitativ.

citesc tema care au avut-o de scris

3.Captarea atentiei

Voi prezenta o scrisoare adusa de un iepuras care nu a invatat toate cuvintele. In locul cuvintelor, el a desenat cateva imagini. Elevii au sarcina sa descifreze srisoarea citind-o folosindu-se numai de cuvinte.

-citesc scrisorica adusa de iepuras

4.Anuntarea temei

Voi anunta elevii ca vom discuta despre « Mesajul transmis cu ajutorul imaginilor »

-asculta cu interes

5.Desfasurarea lectiei

Voi scrie la tabla titlul lectiei.

Voi prezenta elevilor trei imagini dupa care vor avea de redactat un scurt text. Pe baza imaginilor se vor adresa cateva intrebari pentru a scoate in evidenta continutul textului.

Dupa ce vor face planul compunerii, se va purta o scurta conversatie despre compunere: din cate parti este formata, ce cuprinde fiecare parte.

Voi aduce la cunostinta elevilor faptul ca trebuie pastrata acuratetea paginii, iar compunerea sa fie frumos incadrata pe pagina.

Dupa redactarea compunerii, se vor citii 2 - 3 compuneri si se vor analiza daca au fost respectate cerintele stabilite.



Voi arata cateva imagini pe care le voi analiza pe fiecare in parte.

Prima imagine contine doi baieti care se jucau cu chibriturile. Pe baza imaginii voi purta discutii cu elevii astfel incat sa extrag valoarea educativa: sa nu ne jucam cu chibriturile.

A doua imagine contine patania celor doi baietei care s-au jucat cu focul.

Oral, se vor inchega scurte texte pe baza acestor imagini.

Analog se va proceda si cu celelalte ilustratii care contin diverse intamplari.

Voi arata elevilor un tablou pictat care reprezinta doua fete, tarancute, care lucreaza la poarta.

Continutul tabloului va fi redat raspunzand la un set de intrebari de genul: Ce anotimp este infatisat in tablou? Ce se vede in primul plan? Ce culori predomina? Ce se vede dincolo de drum? Ce lucreaza fetele? Ce se vede in plan indepartat? Care este culoarea care predomina? Ce exprima aceasta culoare? Despre ce cred ca vorbesc cele doua fete? Ce alte tablouri ale lui Nicolae Grigorescu mai cunosc?

Pe baza intrebarilor, vor redacta un scurt text caruia ii vor gasi un titlu potrivit.

-noteaza in caiete titlul lectiei

-intuiesc imaginile

-raspund la intrebarile adresate pe baza textului

-enumera partile unei compuneri

-vor respecta cerintele redactarii compunerii

-citesc compunerile realizate

-privesc cu atentie imaginile

-raspund la intrebarile puse pe baza imaginilor

-redacteaza texte orale pe baza ilustratiilor

-privesc cu atentie tabloul

-raspund la intrebarile adresate pe baza tabloului

-redacteaza textul si ii gasesc un titlu potrivit

-enumera titluri de tablouri cunoscute

6.Conexiune inversa

Elevii vor primii o fisa in care au ca sarcina sa aseze imaginile in ordinea intamplarilor. Cine va reusii primul, va fi declarat castigator.

-completeaza fisa cu imaginile in ordinea corespunzatoare.

7. Tema pentru acasa

Voi da ca tema pentru acasa sa redacteze continutul ilustratiei in scris.

-noteaza in caiete tema pentru acasa.

8.Incheierea activitatii

Se fac aprecieri globale si individuale referitoare la aportul elevilor la desfasurarea orei prin prisma obiectivelor.







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate