Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic Clasa: a II-a Limba si literatura romana - Semnul exclamarii


Proiect didactic Clasa: a II-a Limba si literatura romana - Semnul exclamarii


Proiect didactic

Scoala: cu clasele I-VIII Chirnogeni

Clasa: a II-a B

Institutor

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Subiectul lectiei: Semnul exclamarii (!)



Tipul lectiei: predare-invatare

Scopul lectiei: insusirea cunostintelor referitoare la semnul exclamarii (!) in comunicarea orala si scrisa;

Obiective operationale:

Obiective cognitive

O1: sa precizeze ce exprima enunturile la sfarsitul carora intalnim semnul exclamarii;

O2: sa citeasca corect, fluent si expresiv enunturi;

O3: sa utilizeze conventii ale limbajului scris in enenturi proprii (semnul exclamarii, semnul intrebarii, punctul);

O4: sa alcatuiasca propozitii respectand cerintele date;

O5: sa scrie corect dupa dictare respectand semnele de punctuatie corespunzatoare intonatiei;

Obiectiv atitudinal

O1: sa participe activ la lectie, manifestand interes pentru subiectul propus;

Strategii didactice:

a)    Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta, ;

b)    Mijloace de invatamant: fise de munca independenta; plansa (imagine reprezentativa), fise de lucru, bilete cu enunturi;

c)     Forme de organizare: frontala, individuala;

d)    Resurse:

umane: 20 elevi si invatatorul clasei;

spatiale: sala de clasa;

temporale: 45 minute;

bibliografice:

Hobjila, Angelica, Elemente de didactica a limbii si literaturii romane pentru ciclul primar, Iasi, Editura Junimea, 2006;

Ivolschi, Silvia; Guzu, Daniela; Manta, Catalina, Limba si literatura romana - auxiliar pentru clasa a II-a, Iasi, Casa Editoriala Regina, 2005;

Secventele lectiei

Ob. op.

Continutul instructi-educativ al lectiei

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

I. Moment organizatoric

Asigur climatul adecvat desfasurarii orei, pregatesc materialele necesare.

II. Reactualizarea cunostintelor asimilate anterior

Verificarea temei din punct de vedere cantitativ si calitativ in timp ce elevii realizeaza urmatoarea munca independenta:

M.i.

Alcatuieste o propozitie prin care sa oferi informatii despre anotimpul de iarna.

Gaseste intrebarea protrivita urmatorului enunt:

Sambata merg la biblioteca

Verific munca independenta.

Se poarta o discutie referitoare la semnele de punctuatie invatate pana in prezent.

conversatia

exercitiul

fise

frontala

individuala

individuala

frontala

Evaluez capacitatea de a formula enunturi si intrebari corecte, clare si precise;

III. Captarea atentiei

Prezint o plansa in care personajele din imagine "rostesc" anumite propozitii ce sunt scrise pe imagine.

Se poarta o discutie din care sa reiasa ce exprima fiecare enunt (o mirare, un indemn).

conversatia

plansa

frontala

Evaluez capacitatea de intelegere a mesajului transmis cu ajutorul imaginii;

IV. Anuntarea subiectului si a obiectivelor lectiei

Se anunta subiectul lectiei si obiectivele operationale urmarite (elevii la sfarsitul orei vor sti sa utilizeze    conventii ale limbajului scris, vor alcatui enunturi dupa criterii date, vor preciza cand se foloseste semnul exclamarii si-l vor utiliza corespunzator .)

conversatia

frontala

V. Dirijarea invatarii



VI. Fixarea cunostintelor

O1

O2

O1

O4

O3

O5

Invatatorul citeste model enunturile de pe plansa.

Se explica semnul de punctuatie, semnul exclamarii , de la sfarsitul fiecarei propozitii citite.

Se impart bilete cu propozitii ce exprima o mirare, un salut, un indemn, o porunca, o urare, o strigare. Fiecare elev citeste de pe bilet enuntul. Se analizeaza ce exprima fiecare propozitie citita. Fiecare propozitie de pe bilet se afla si pe fisa. Completand fisa se obtine urmatoarea schema:

Semnul exclamarii (!)

Ce frumos a nins!

Respectati regulile de circulatie!

Fii cuminte, Ana!

La multi ani!

Ioana, iata o stea cazatoare!

Buna dimineata!

Au! Of!

Pleosc!

Cu ajutorul elevilor se concluzioneaza ca semnul exclamarii se foloseste la sfarsitul propozitiei care exprima o mirare, o bucurie, o porunca, un salut, un indemn, o urare, o strigare.

Alcatuiti oral o propozitie in care :

  • Il rogi pe colegul tau sa te ajute la tema;
  • Ii multumesti pentru cartea imprumutata;

Ce semn de punctuatie vor avea in scris aceste propozitii?

Dictare :

a)      Scrie mai frumos, Ionela!

b)      Da-mi, te rog, o prajitura!

explicatia

exercitiul

exercitiul

Conversatia

exercitiul

exercitiul

Bilete cu enunturi

Fise de lucru

frontala

individuala

frontala

individuala

frontala

individuala

Evaluez capacitatea de a preciza ce exprima enunturile ce au la sfarsit semnul exclamarii (!);

Evaluez capacitatea de a alcatui enunturi ce exprima o rugaminte, o multumire;

Evaluez capacitatea de a scrie dupa dictare folosind semnele de punctuatie corespunzatoare intonatiei;

VII. Asigurarea retentiei si a transferului

Tema pentru acasa: pagina 51, exercitiul 4 (se explica ce au ca tema pentru acasa);

Se fac aprecieri generale si individuale cu privire la modul de participare al elevilor la ora. Se noteaza elevii.

conversatia

frontala

individuala







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate