Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata.Telecomunicatii, comunicatiile la distanta, Retele de, telefonie, VOIP, TV, satelit



Aeronautica Comunicatii Constructii Electronica Navigatie Pompieri
Tehnica mecanica

Constructii


Index » inginerie » Constructii
Calculul podului rulant


Calculul podului rulant




Calculul podului rulant

1. Schema constructiva

2.Schema statica




P, P, P, P, P, P, P, P= convoi de forte verticale

P, P= convoi de forte transversale

P, P= convoi de forte longitudinale

3.Actiuni

permanente + cvasipemanente(g)

greutate propie pod rulant

greutate sina de rulare

greutate propie prinderi

greutate balustrada

greutate propie grinda de franare

spatiu tehnic

circulatie pasarela

g= 6 kN/ml

n= 1.15

g= n g=1.15*6 = 6.9 kN/ml

variabile = actiuni ale podului rulant

Avem 2 poduri rulante: Q = 10 tf

Q = 20 tf

care lucreaza in grupa a III a de functionare.

Incarcari verticale (P)

P= nP

n= 0.9

P= n n P

n= 1.2

= 1.3

pod rulant Q = 10 tf

P= nP= 0.9*113 = 101.7 kN

P= nP= 0.9*38 = 34.2 kN

P= nP= 0.9*131 = 117.9 kN

P= nP= 0.9*55 = 49.5 kN

P= n nP= 1.2*0.9*1.3*113 = 158.65 kN

P= 1.2*0.9*1.3*38 = 53.35 kN

P= 1.2*0.9*1.3*131 = 183.92 kN

P= 1.2*0.9*1.3*55 = 77.22 kN

Pod rulant Q = 20 tf

P= nP = 0.9*155 = 139.5 kN

P= nP = 0.9*45 = 40.5 kN

P= nP = 0.9*185 = 166.5 kN

P= nP = 0.9*65 = 58.5 kN

P= n nP= 1.2*0.9*1.3*155 = 217.62 kN

P= 1.2*0.9*1.3*45 = 63.18 kN

P= 1.2*0.9*1.3*185 = 259.74 kN

P= 1.2*0.9*1.3*65 = 91.26 kN

Incarcari orizontale transversale (P)

P= nP

n= 0.9

P= n nP

n= 1.3

= 2.2 (10 tf)

= 1.8 (20 tf)

pod rulant Q = 10 tf

P= (Q + G) =(100+30) = 3.25 kN

P= nP= 0.9*3.25 = 2.92 kN

P= n nP= 1.3*0.9*2.2*3.25 = 8.36 kN

pod rulant Q = 20 tf

P= (Q + G) =(200+47) = 6.17 kN

P= n P= 0.9*6.17 = 5.55 kN

P= n nP= 1.3*0.9*1.8*6.17 = 12.99 kN

Incarcari orizontale longitudinale (P)

P= nP

n= 0.9

P= n nP

n= 1.3

= 2.2 (10 tf)

= 1.8 (20 tf)

pod rulant Q = 10 tf

P= P= *131 = 13.1 kN

P= P= 131 kN

P= nP= 0.9*13.1 = 11.79 kN

P= n nP= 1.3*0.9*2.2*13.1 = 33.72 kN

pod rulant Q = 20 tf

P= P= *185 = 18.5 kN

P= P= 185 kN

P= nP= 0.9*18.5 = 16.65 kN

P= n nP= 1.3*0.9*1.8*18.5 = 38.96 kN

4.Eforturi

A = 5300 mm

B = 6450 mm

A'= 5600 mm

B'= 7100 mm

y = = 1325 mm

A + y + A'= 5300 + 1325 + 5600 = 12225 mm > t = 9000 mm

Rezultanta fortelor :

R = P+ P= 217.62 + 259.74 = 477.36 kN

Pozitia lui R :

PA' = Rx

217.62*5600 = 477.36*x x = 2552.94 2553 mm

A'- x = 5600 - 2553 = 3047 mm > x    c = x = 2553 mm

= 0: 477.36*(4500-1276.5)-R*9000 = 0 R= 170.97 kN

R= R - R= 477.36-170.97 = 306.39 kN

M= 306.39*(4500+1276.5)-477.36*2553 = 551.16*10kNmm = 551.16 kNm



M = 64.24 kNm

M= M+ M= 551.16+64.24 = 615.4 kNm

Calculul fortei taietoare

T = 337.44 kN

T= T-6.9*(4.5+1.2765-5.6) = 336.22 kN

T= T- P= 336.22-217.62 = 118.6 kN

T= T-6.9*5.6 = 118.6-6.9*5.6 = 79.96 kN

T= T- P = 79.96-259.74 = - 179.78 kN

T= T-6.9*(4.5-1.2765) = - 202.02 kN

T= T+ R

Momentul dat de fortele orizontale transversale:

= 0: 12.99*0.1765+12.99*(0.1765+5.6)-r*9 = 0 r= 8.59 kN

r= 2 P- r= 2*12.99-8.59 = 17.39 kN

M= 17.39*(0.1765+5.6)-12.99*5.6 = 27.7 kNm

Dimensionarea grinzii de rulare

OL37 R = 220 N/mm

W= = = 3*10mm

propun t= 8 mm

h= 1.15 = 1.15 = 704.22 mm h= 750 mm

= = 93.75 O.K.

A= - 0.16 h t= - 0.16*750*8 = 3040 mm

A= b t

propun t 2.5) t 20 mm t= 12 mm

b = = = 253.33 mm b = 260 mm

aleg KP 80

b= 95 mm

b= 41 mm

b= 2(b+ b) + 2 (2530) = 2*(95+41)+2*29 = 330 mm

b b aleg b = 330 mm

= = 13.41 < 15 O.K.

Verificarea rezistentei grinzii

P + g M

= z R

I= + 2bt()+ 2 =

= + 2*330*12*()+2*= 0.143*10 mm

= * 387 = 166.42167 N/mm < R = 220 N/mm O.K.

= R= 0.6 R

T= max (T, T) = max (79.96; 179.78) = 179.78 kN

= = 29.96 N/mm < R= 0.6*220 = 132 N/mm O.K.

= 1.1 R

= = = = 161.25 N/mm

= = 169.39 N/mm < 1.1 R = 1.1*220 = 242 N/mm O.K.

= P R

P= max ( P, P) = 259.74 kN

x = 50+2(h+ t) = 50+2(130+12) = 334 mm

= 259.74*10*= 97.298 N/mm < 220 N/mm O.K.

P M

H = = = 19.78 kN

d = 1400 mm

= = R

= = 4.99 5 N/mm < 220 N/mm O.K.

P

= = R

= = 9.8310 N/mm < 220 N/mm O.K.

= (M) + + R

= 167+5+10 = 183 N/mm < 220 N/mm O.K.







Politica de confidentialitate


Copyright © 2020 - Toate drepturile rezervate