Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic Clasa: a II-a Matematica si stiinte - Anotimpurile si vietuitoarele


Proiect didactic Clasa: a II-a Matematica si stiinte - Anotimpurile si vietuitoarele


Proiect didactic

Unitatea de invatamant:     SCOALA DE ARTE SI MESERII MATCA

Data: 12 martie 2010   

Clasa: a II a D

Institutor :

Aria curriculara: Matematica si stiinte

Disciplina: STIINTE



Unitatea de invatare:    Efectele unor fenomene ale naturii

asupra vietuitoarelor

Subiectul: Anotimpurile si vietuitoarele

Tipul lectiei: recapitulare

Obiective de referinta :

1.3. sa observe si sa denumeasca efectele unor fenomene din natura asupra vietuitoarelor;

Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil :

O1: sa descrie caracteristici ale fiecarui anotimp;

O2: sa selecteze, in grup, elemente specifice fiecarui anotimp, grupandu-le pe suportul dat;

O3; sa valorifice cunostintele despre plante, animale, om in obtinerea unor tablouri;

O4: sa enumere activitati specifice omului in functie de succesiunea anotimpurilor;

Elemente de strategie didactica:

v    Resurse procedurale: conversatia, observatia, explicatia, ipoteza imaginativa, jocul didactic, cvintetul;

v    Resurse materiale: fise de lucru, planse cu imagini suport, coli de scris, markere, video proiector, CD cu imagini despre anotimpuri;

v    Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Durata 45 minute

Bibliografie:

v    Ghid "Instruirea diferentiata " 2001. M.E.C

v    Badescu A. 2008, " Stiinte ale naturii "- Caietul elevului clasa a II a Bucuresti,Editura Aramis

v    Badescu A , 2008" Stiinte ale naturii "- manual clasa a II a Bucuresti,, ed Aramis

v    Fatu, S., 2005, "Didactica disciplinei Stiinte ale naturii", Bucuresti, Editura Corint;

v    Bratu G., 2004, " Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar" Bucuresti,, Ed . Humanitas Educational,

v     Stefanescu, C. ; Malureanu, F., 2004, "Ghid pentru practica pedagogica", Focsani, Editura Terra;

Nr.

crt.

Secventele

instruirii

Ob.

Op.

Continutul informational si demersul didactic

Elemente de strategie didactica

Evaluare

instrumente

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare

Moment organizatoric

( 2min)

Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei

Se pregatesc pentru ora de stiinte ale naturii.

conversatia

materialele necesare la lectie

frontal

Captarea atentiei

(7 min)

Prezint elevilor sunete din natura.

- Ce se aude?

- Unde suntem?

- In ce anotimp ne aflam?

- Ce se aude ?

- In ce anotimp ne aflam?

. . ciripit de pasarele, susurul apei;   

. . in lunca .

. primavara.

. vantul.

. . iarna.

Jocul: "Ce se aude . ?"

Video proiector

Frontal

individual

Observarea sistematica

Anuntarea

temei si a obiectivelor

(1 min)

Anunt elevii ca pe parcursul orei de cunoasterea mediului vom recapitula, prin joc, cunostintele despre anotimpuri si despre influenta acestora asupra vietuitoarelor.

Receptioneaza mesajul.

Explicatia

Frontal

individual

Observarea     sistematica

Dirijarea recapitulari si sistematizarii cunostintelor

(25 min)

O1

O2

O3

O4

Imparte colectivul in patru grupe. Fiecare grupa va reconstitui piesele unui puzzle.

Cer elevilor sa extraga din cosulet imaginea unui fenomen al naturii specific anotimpului pe care l-au descoperit.

Se recapituleaza cunostintele despre anotimpuri si efectul lor asupra vietuitoarelor (plante, animale, om). (Anexa 2)

- Ce se intampla cu plantele in anotimpul de primavara/ vara/ toamna/ iarna?

- Ce fac animalele in anotimpul de primavara/ vara/ toamna/ iarna?

- Dati exemple de activitati pe care le desfasoara omul in anotimpul de primavara/ vara/ toamna/ iarna?

Elevii reconstituie imaginile descoperind cele patru anotimpuri.(Anexa 1)

Fiecare echipa va primi denumirea anotimpului descoperit.

Selecteaza imaginea cu fenomenul potrivit (vant, ninsoare, ploaie, canicula).

Selecteaza elementele specifice anotimpului indicat si le asambleaza pe plansa suport.

Fiecare echipa prezinta colajul realizat.

Elevii descriu pe baza tablourilor realizate anotimpul indicat, corecteaza eventualele greseli sau le completeaza cu elemente care lipsesc.

Exercitiul - joc

Jocul didactic

Jocul didactic

Piese de puzzle

Imagini fenomene ale naturii

Imagini sugestive

Pe grupe

Pe grupe

Pe grupe

Observarea    sistematica

Observarea sistematica

Observarea sistematica

Sistematizarea cunostintelor

(1 min)

O3

Propun elevilor completarea urmatorului enunt:

"Daca as fi un fenomen al naturii , mi-ar placea sa fiu . . deoarece . .."

Elevii completeaza oral enuntul.

Ipoteza imaginativa

Individual    

Aprecierea verbala

Evaluarea

elevilor

(5 min)

Voi propune elevilor sa alcatuiasca cate un cvintet pornind de la numele anotimpului pe care l-au descris.

Alcatuiesc cvintetul.

Cvintetul

Post-ituri

Pe grupe

Aprecieri verbale

Activitate transdisciplinara

(3 min)

Solicit interpretarea cantecelului "Anotimpurile", avand ca suport prezentarea ppt.

Interpreteaza cantecul.

Prezentare ppt

Individual

Aprecieri

Concluzii

(1 min)

Apreciez participarea la ora si notez cativa elevi cu calificative.

Asculta aprecierile.

Aprecierea verbala

calificative

Anexa 1

   

   

Anexa 2

PRIMAVARA

VARA

   

TOAMNA

   

IARNA

   





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate