Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Plan de lectie Clasa: A-VI-A BIOLOGIE Mamiferele carnivore: Pisica.


Plan de lectie Clasa: A-VI-A BIOLOGIE Mamiferele carnivore: Pisica.


Plan de lectie

Clasa: A-VI-A

Data:

SUBIECTUL LECTIEI: Mamiferele carnivore: Pisica.

Tipul de lectie: Predare, invatare, evaluare.

Profesor:Vlasie Natalia

Obiectivul de referinta: Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea    animalelor.



Obiectivele operationale:

O.1.sa observe, si sa recunoasca mamifere apartinand grupei studiate;

O.2.sa evidentieze adaptari ale acestor mamifere carnivore la mediul si modul de viata;

O.3.sa stabileasca corelatii intre structura, functie si mediul de viata;

O.4.sa recunoasca rase de pisici si sa evidentieze importantei mamiferelor carnivore in natura.

Metode si procedee: observatia, conversatia euristica, desenul, ciorchinele, mozaicul.

Mijloace de invatamant: diascol, diapozitive " Mamifere carnivore", atlase zoologice, planse, fisa de evaluare, mulaje "Dentitia in serie animala",carti "Mamiferele de pe Terra", portofoliile elevilor, fisa de lucru.

Forme de organizare :frontal, in perechi, individual, in grupuri mici.

Tinta: Deprinderea unor tehnici si abilitati de predare prin realizarea de activitati in grupuri mici care sa faciliteze invatarea prin cooperare.

Desfasurarea lectiei:

I.      Moment organizatoric:

notarea absentelor;

- prezentarea, repartizarea materialelor;

- pregatirea meselor si asigurarea unui climat afectiv in clasa.

II. Reactualizarea cunostintelor anterioare:

Folosind "Metoda ciorchinele",se va cere elevilor sa-si reaminteasca adaptarile cartitei la mediul de viata subteran.

Elevii vor enumera aceste caractere si se vor nota pe tabla.

Prin activitate frontala, elevii vor raspunde la intrebari: Dupa modul de hranire, ce fel de mamifer este cartita ?.

Cum recunoastem mamiferele insectivore ?. Ce alte mamifere insectivore mai cunoasteti?.

III.       Captarea atentiei si enuntarea obiectivelor:

Dupa anuntarea titlului lectie si a obiectivelor se va prezenta o serie de diapozitive, planse cu mamifere carnivore apartinand grupei pe care o vom studia (ex. pisica, rasul , lupul, cainele, vulpea , jderul, etc.) . S va cere elevilor sa le recunoasca.

Intrebari: Puteti spune carei grupe de mamifere apartin ele ?.

Cunoasteti vreo rasa de pisici?

Se da citire unui scurt fragment din "Pisica salbatica " de Ion Agarbiceanu.

Eu ieseam cu pusca la vanatoare sa prind vreun sobolan si ma cuibarii intr-un tufis destul de departe de stejarul in care se arata uneori mata cea salbatica. Astept multa vreme pana ce aud din padure: top-top, top-top! Apoi iar liniste si iar top-top!

Mi-am pregatit pusca pentru tras, stiam ca indata se va arata iepurele. Nici grija nu aveam la stejarul cel stufos, cand vad ca iepurele iasa in poiana chiar sub el. Sta omusor, inalta capul, asculta cu urechile lungi, i se misca narile ca o alta vietate, si mai topaie de vreo doua-trei ori.

Chiar bine iesise-n lumina de sub crengi si pun arma la ochi. Dar in clipa aceea nu mai vad iepurele, ci un ghem ce se zvarcolea si se zbatea in trifoi, cand de o parte cand de alta, cand vedeam picioare, cand spinare. Era o inclestare pe viata si pe moarte, care tinu multa vreme. Iepurele era soldan bun, tanar, plin de putere, si pana nu-i putu rupe mata cea salbatica grumazul, nu se dadu batut."

IV.        Dirijarea invatarii:

- impartirea elevilor in grupe de cate patru,

- cu ajutorul jetoanelor numerotate de la 1-4, pe care le-au extras , cer expertilor sa se regrupeze ( cei cu nr.1 la o masa de lucru ; cei cu nr.2 la o masa de lucru si asa mai departe);

- fiecare grupa primeste cate o fisa de lucru , cu sarcini precise, ( Vezi ANEXA 1);

- le voi explica ce importanta are fiecare in cadrul grupului si ca va fi necesara cooperarea in vederea reusitei fiecarei grupe;

- le voi explica ca fiecare se va intoarce la grupa sa, si ca de bagajul de cunostinte al fiecaruia depinde realizarea posterului.

Fiecare grupa de experti rezolva sarcinile primite,realizeaza posterele folosindu-se de materialele didactice pe care le au la dispozitie ( planse, manuale, atlase, mulaje.

V.           Obtinerea performantelor:

Se afiseaza posterele.

Prezentarea posterelor , realizate de fiecare grupa in parte, cu ajutorul expertilor, corectarea si completarea acestora.

Elevii isi noteaza in caiete si se realizeaza schema lectiei.

Prezentarea raselor de pisici si le vom observa cu ajutorul atlasului.

VI.      Asigurarea feed- back-ului:

Elevii vor completa "Fisa de evaluare" (Vezi ANEXA 2)

ANEXA 1

FISA DE LUCRU

Expert 1.

Observati si notati, pe scurt , caracterele de recunoastere al pisicii.

Expert 2.   

Cu ajutorul manualului si a mulajului " Dentitia la mamifere" , redati dentitia si modul de hranire la pisica.

Expert 3.

Rasele de pisici. Inmultirea la pisica.

Expert 4.

Folosind atlasele, notati alte 3-4 mamifere carnivore si descrieti-le pe scurt.

ANEXA 2

Fisa de evaluare.

Enumerati cel putin patru mamifere carnivore:

2 puncte

2 Redati cel putin trei caractere de adaptare ale pisicii la modul de viata pradator:

..............................

.......... ..... ......

.......... ..... ...... 6 puncte

Gicitoare " Cine indageste focul

Si-si spala mereu cojocul,

Toarcen-truna cu mult spor

Fara furca si fuior?.

. 1punct

Oficiu 1p

SUCCES !





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate