Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DIDACTIC CLASA: a V-a Limba si literatura romana - Caracterizarea personajelor din opera literara "Caprioara" de Emil Garleanu


DIDACTIC CLASA: a V-a Limba si literatura romana - Caracterizarea personajelor din opera literara "Caprioara" de Emil Garleanu


PROIECT DIDACTIC

DATA

CLASA: a V-a

OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL: Caracterizarea personajelor din opera literara "Caprioara" de Emil Garleanu

TIPUL LECTIEI: de formare de priceperi si deprinderi

PROFESOR

OBIECTIVE DE REFERINTA



  1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
  2. Colaborarea si participarea activa a elevilor in procesul de predare - invatare

OBIECTIVE OPERATIONALE

Elevii sa fie capabili sa:

O1. - indice personajele operei literare citite

O2. - sa precizeze trasaturile personajelor

O3. - sa comenteze atitudinea naratorului fata de personaje

O4. - sa se exprime clar, corect.

MOMENTELE LECTIEI

ELEMENTE DE CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

1. Moment organizatoric

- Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba romana si voi nota absentii

- Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice

2. Verificarea temelor

- Voi verifica in mod frontal felul in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta. Elevii sunt solicitati sa citeasca, sunt pusi sa motiveze, anrenandu-se prin intrebari intreaga clasa.

- Conversatia

3. Captarea atentiei

- Voi cere elevilor sa comenteze atmosfera, sentimentul pe care il trezeste in sufletul lor citirea operei, sa formeze tema operei si voi nota pe tabla.

Bainstormingul (asaltul de idei)

4. Anuntarea subiectului si enuntarea obiectivelor

. Voi anunta elevii ca astazi vom caracteriza "personajele" operei in dscutie. De asemenea, in aceasta etapa voi anunta obiectivele urmarite in aceasta ora de literatura. Comunicarea obiectivelor se va realiza intr-o maniera accesibila elevilor: va trebuie ca la sfarsitul orei sa: O1, O2, O3, O4.

5. Dirijarea invatarii

- Voi impartii elevii in 4 grupe si fiecare grupa va primi una din urmatoarele sarcini:

- Gurpa 1.: sa identifice pe baza textului trasaturile fizice ale caprioarei

- Gurpa 2.: sa identifice pe baza textului insusirile sufletesti ale caprioarei

- Gurpa 3.: sa identifice pe baza textului trasaturile fizice ale iedului

- Gurpa 4.: sa identifice pe baza textului insusirile sufletesti ale iedului

Dupa ce elevii au notat in cercerile -satelit cuvintele care caracterizeaza acest pesonaj, reteaua personajelor este prezentata in fata clasei si discutata.

- reteaua personajelor

Anexa 1

6. Asigurarea retentiei si transferul

- Voi cere elevilor sa argumenteze ce face din textul lui Emil Garleanu o povestire de neuitat

Asaltul de idei

7. Tema pentru acasa

- Ca tema pentru acasa, elevii vor selecta din povestirea "Caprioara" pasajele in care este descris drumul parcurs de catre cele doua animale

8. Evaluare

- Voi face aprecieri generale si individuale, pozitive si negative

CAPRIOARA

IEDUL

limba subtire

ochi indurerati

botul mic, catifelat, umed

blana moale, matasoasa

fraged

picioare subtire

mama iubitoare

tandra

indrerata

puternca

ancordata

indrazneata

prevazatoare

vesel

bucuros

voinic

inspaimantat





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate