Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect Didactic CLASA: I Matematica Recunosc ce-am invatat!


Proiect Didactic CLASA: I Matematica Recunosc ce-am invatat!


Proiect Didactic

DATA: 22.10.2008    DATA: 22.10.2008

SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov

CLASA: I    CLASA: a III-a

INVATATOR: INVATATOR:



ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Matematica DISCIPLINA: Limba romana

UNITATEA DE INVATAMANT: Ne jucam, recapitulam. UNITATEA DE INVATAMANT: Toamna

SUBIECTUL LECTIEI: Recunosc ce-am invatat! SUBIECTUL LECTIEI: "Ce te legeni."

TIPUL LECTIEI: Consolidare    TIPUL LECTIEI: Dobandire de noi cunostinte

CLASA I CLASA a III-a

SCOPUL: dezvoltarea capacitatii de explorare/investigare    SCOPUL: dezvoltarea insusirii cunostintelor despre marele

si rezolvare a unor probleme de a recunoaste poet Mihai Eminescu, a dezvoltarii gandirii critice

figuri geometrice, de a sorta si clasifica obiecte de a da elevilor posibilitatea sa-si exerseze

dupa criterii diverse. abilitatile de investigare, analiza si dezbatere.

OBIECTIVE OPERATIONALE

CLASA I CLASA a III-a

a)      cognitive: a) cognitive:

sa recunoasca figuri geometrice dintr-o imagine    - sa citeasca in ritm propriu, corect poezia;

data si modele simulate;    - sa desprinda informatii de detaliu din poezie;

sa grupeze obiecte si sa formeze multimi dupa criterii - sa formuleze clar si corect enunturi verbale;

date si identificate (culoare, marime);    - sa explice sensurile cuvintelor noi prin raportarea la

sa ordoneze obiecte dupa dimensiuni prin comparari contextele audiate;

succesive (mare-mic, lung-scurt); - sa integreze cuvintele noi (zare, pustiit, a ingana) in enunturi

sa identifice multimea cu "mai multe", "mai putine", - sa faca exercitii pentru dezvoltarea memoriei.

"tot atatea" elemente;

- sa compare numarul de elemente a doua mulimi prin

punere in corespondenta;

- sa verbalizeze modul de lucru folosit in rezolvarea unor

sarcini;

- sa utilizeze un limbaj matematic adecvat (mai multe,

mai putine..etc).

b) afective: b) afective:

- sa participle cu interes si placere la lectie.    - sa participe cu placere la discutii manifestand initiativa;

- sa aibe o atitudine degajata in comunicare;

- sa-si dezvolte sentimente de dragoste fata de natura.

METODE SI PROCEDEE METODE SI PROCEDEE

Conversatia, explicatia, exercitul, munca independenta, Conversatia, explicatia, munca independenta, problematizarea.

problematizarea.

MIJLOACE DE INVATAMANT MIJLOACE DE INVATAMANT

Fise, planse.    Fise, imagini, volume de poezii, videoproiector, calculator.

FORME DE ACTIVITATE FORME DE ACTIVITATE

frontal    - frontal

individual    - individual

DESFASURAREA LECTIEI

CLASA I

CLASA a III-a

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIV. ELEVILOR

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIV. ELEVILOR

1. Moment organizatoric

Stabilirea ordinei si a disciplinei. Pregatirea celor necesare desfasurarii orei.

2. Reactualizarea cunostintelor

Solicit elevii in recunoasterea figurilor geometrice, a culorilor, a marimilor printr-o plansa ilustrata.

-"Ce figuri geometrice recunoasteti"?

-"Ce culori reprezinta fiecare"?

-"Prin ce se deosebesc ele"? (forma, marime, culoare).

3. Anuntarea temei

-Astazi la ora de "Matematica" vom colora, vom grupa obiecte si vom rezolva diferite exercitii.

-elevii sunt atenti la sarcinile urmatoare.

-elevii raspund intrebarilor respective.

1. Moment organizatoric

Stabilirea ordinei si a disciplinei. Pregatirea celor necesare desfasurarii orei.

2. Captarea atentiei

Elevii sunt solicitati sa lucreze pe fise individuale. Fisele contin un rebus si in urma rezolvarii reiese numele marelui poet "EMINESCU".

- elevii sunt atenti la sarcinile urmatoare.

-elevii rezolva rebusul.

CLASA I

CLASA a III-a

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIV. ELEVILOR

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIV. ELEVILOR

4. Dirijarea invatarii

Elevii sunt solicitati sa rezolve exercitiul nr.1 de la pag.20.

-"Ce observati in imagine?"

-"Ce figuri geometrice recunoasteti in imagine?"

-"Unde gasim triunghiul, cercul, dreptunghiul respectiv patratul?"

Solicit elevilor sa coloreze imaginea.

-.cerc, patrat, triunghi, dreptunghi.

-elevii raspund in functie de imagine.

Elevii coloreaza.

Voi verifica completand la tabla rezolvarea corecta a rebusului.

-"Ce va spune cuvantul Eminescu?"

-"Stiti voi ce a scris Mihai Eminescu?"

3. Anuntarea temei

-Astazi vom studia la ora de "Limba Romana" o frumoasa poezie: "Ce te legeni." de Mihai Eminescu.

4. Dirijarea invatarii

Se realizeaza un dialog despre imaginea din manual.

-Mihai Eminescu este marele nostru poet

CLASA I

CLASA a III-a

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIV. ELEVILOR

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIV. ELEVILOR

Solicit elevii in rezolvarea exercitiilor 2 si 3 si apoi vom rezolva un exercitiu la tabla prin punere in corespondenta a elementelor unei multimi.

(Munca independent)

-elevii rezolva.

-"Ce observati in imagine?"

-"Cum sunt arborii?"

-"Ce culori sunt reprezentate?"

-"Despre ce anotimp este vorba?"

Prezint mai multe tablouri despre toamna.

"Poetul Mihai Eminescu (1850-1889) s-a nascut in Moldova, la Botosani si a copilarit la Ipotesti. A murit la 39 ani lasand in urma poezii, basme, nuvele si povestiri.

Prezint volumele de poezii.

"Poetul Mihai Eminescu a iubit si a cantat frumusetile naturii in poezii ca: "La mijloc de codru", "Ce te legeni.", "Fiind baiet paduri cutreieram", "Revedere", "Povestea codrului", dar si basme precum: "Fat-Frumos din lacrima".

-" Va propun sa ascultam acum recitarea poeziei: "Ce te legeni." si sa urmarim cateva imagini reprezentative.

-elevii raspund intrebarilor solicitate.

-elevii asculta.

CLASA I

CLASA a III-a

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIV. ELEVILOR

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIV. ELEVILOR

5. Evaluarea cunostintelor

Se dau fise individuale. Explic elevilor sarcina de lucru apoi solicit rezolvarea acestora.

6. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri individuale si generale si se evidentiaza elevii care au fost activi la ora si se noteaza cu calificative.

-elevii rezolva fisele.

Se citeste poezia o data / de doua ori, urmand ca elevii sa sublinieze cuvintele necunoscute.

Se explica aceste cuvinte si vom face scurte propozitii.

-"Ce semne de punctuatie intalnim?"

"Observati ca poezia este scrisa sub forma unui dialog".

-"Cine I se adreseaza codrului?"

-"De ce se leagana codrul?"

-"De cine este parasit codrul?"

5. Evaluarea cunostintelor

Se va realize prin rezolvarea exercitiului 2 de la pagina 23.

6. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului cum au participat la activitate.

-elevii citesc poezia.

-elevii alcatuiesc propozitii.

-.punctual, linia de dialog, semnul intrebarii, semnul exclamarii.

-elevii vor rezolva exercitul indicat.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate