Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DIDACTIC Clasa a VIII-a franceza "Pour décrire une personne"


DIDACTIC Clasa a VIII-a franceza "Pour décrire une personne"


Clasa a VIII-a B ; Lb.2, An I

Tipul lectiei: predarea unui act de vorbire    Propunator:

Pour décrire une personne"

PROIECT DIDACTIC

Obiective operationale:

  • O1: Sa retina structurile lexicale utilizate pentru a descrie o persoana
  • O2: Sa foloseasca noile structuri in situatii concrete de comunicare

Desfasurarea lectiei:



Copii au fost anuntati in prealabil sa si aduca la scoala un poster, o fotografie cat mai sugestive cu un personaj preferat: actor, cantaret, sportiv.

Vor fi impartiti pe 3 grupe:

grupa1: isi vor alege un cantaret

grupa2: isi vor alege un sportiv

grupa 3: isi vor alege un actor

Profesorul anunta titlul lectiei si prezinta oral cuvintele si expresiile necesare realizarii actului de vorbire, accentuand unde este cazul diferentele intre formele de masculin si cele de feminin. Solicita copiii sa deduca sensul unor cuvinte.

Grupele deja formate primesc sarcina ca utilizand noile achizitii lexicale sa descrie personajul ales: trasaturi fizice, 2 trasaturi de caracter, imbracamintea ( 1obiect), o pasiune despre care au citit. Timp de lucru: 10 minute

Raportorii grupelor citesc descrierea , iar cate un membru desemnat din celelalte grupe trebuie sa ghiceasca despre cine ar putea fi vorba. Fiecare are dreptul la 3 incercari si la 3 intrebari ajutatoare. Grupa al carei membru a ghicit primul primeste un bonus. Pentru validare se arata imaginea, se fac unele completari si se corecteaza greselile.

Copiii primesc ca tema pentru acasa realizarea unui anunt pentru " Posta prieteniei" in care sa se prezinte pentru a atrage corespondenti.

( 5 randuri)

Clasa a IV-A, Lb.1, An II

Tipul lectiei: Predarea unui text    Propunator Unitatea 4. Plaisirs ï hiver

Tema: Lunile anului, anotimpurile,

petrecerea timpului liber

PROIECT DIDACTIC

Obiective operationale:

  • O1 Sa dovedeasca intelegerea globala a textului prin raspunsuri corecte la intrebarile formulate de profesor
  • O2 Sa retina cuvinte sau expresii circumscrise temei
  • O3 Sa reutilizeze informatiile din text in diverse tipuri de exercitii

Profesorul realizeaza lectura textului Plaisir ï hiver cu cartile inchise, apoi testeaza intelegerea globala a textului prin intrebari de tip Adevarat / Fals ( copiii au primit din timp jetoane marcate VRAI / FAUX pe care le vor ridica in functie de raspuns).

Profesorul realizeaza o a doua lectura, de aceasta data copiii avand manualele deschise.

Copiilor le este prezentat un calendar, cu imagini, in care lunile anului sunt trecute si in limba franceza si li se cere sa recunoasca pe acesta cuvinte care apar in lectie.

Ex. décembre.

Cine raspunde primul va fi cel care va rasfoi calendarul, in fata clasei, astfel incat elevii sa descopere rand pe rand lunile anului. Copiii pronunta si apoi scriu pe caiete noile cuvinte.

Prin asociere cu imaginile numim si anotimpurile; profesorul le scrie pe tabla, impreuna cu cateva caracteristici si activitati specifice fiecarui anotimp.

Ex. C´ est ¾ hiver. Il neige. Nous allons à la montagne.

On fait de la luge , on skie, on patine.

Profesorul cere fiecarui copil sa pronunte anotimpul si luna in care este nascut. Pentru ca elevii sa afle luna si anotimpul in care este nascut profesorul acesta le va propune un "telefon fara fir".

Pe o plansa pregatita dinainte, copiii vor avea de completat un rebus din care lipsesc litere, pe grilele caruia vor descoperi cuvinte din tematica propusa. Cel care va descoperi cele mai multe litere va primi un bonus.

Tema pentru acasa sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele la montagne, les vacances, la neige, décembre, en hiver.

Clasa a VII-a, Lb. 2, An III

Tipul lectiei : Predarea unei probleme Propunator:

de gramatica: Articolul partitiv; cazuri de

substitutie cu prepozitia DE

PROIECT DIDACTIC

Obiective operationale

  • O1 Sa repereze si sa extraga dintr-un text elementele vizate
  • O2 Sa retina formele articolului partitiv si cazurile de substitutie ale acestuia
  • O2 Sa utilizeze corect formele articolului partitiv pentru a exprima cantitatea

Profesorul solicita copiilor sa citeasca cu atentie contina introductiva si sa extraga pe caiete cuvintele subliniate.

Anunta titlul lectiei si completeaza pe tabla schema gramaticala cu formele articolului partitiv. Adauga si lista cuvintelor si expresiilor care cer inlocuirea articolului partitiv cu prepozitia DE, scrie o propozitie cu verbul la forma negativa si una cu "que" restrictiv.

Se efectueaza ex.1 din manual, item cu alegere multipla.

Pe grupe de cate doi, copiii primesc sarcina sa alcatuiasca o lista de cumparaturi, cat mai completa, in care sa foloseasca toate formele articolului partitiv si prepozitia "de" de 3ori. Timpul de lucru: 10 minute.

La expirarea timpului, trei grupe vor prezenta listele, printr-un reprezentant. ( Cele trei grupe au fost alese in urma unei extrageri de biletele pe care sunt scrise nr. bancii si pozitia in clasa. Ex. banca 3, randul din mijloc). In urma discutiilor care vor dura 5 minute, se alege cea mai completa si mai corecta varianta, care va sta la baza unui joc de rol: unul din copii va merge la bacanie pentru a cumpara produsele de pe lista, celalalt va fi vanzatorul / vanzatoarea. Grupa castigatoare va avea dreptul sa ii aleaga pe cei care vor interpreta si sa le distribuie rolurile.

Vor fi notati sau vor primi bonificatii toti cei care au participat la activitati.

Copiii vor primi ca tema pentru acasa alcatuirea unui meniu pentru un pranz cu prietenii. Trebuie sa foloseasca cuvintele soupe, gateau au chocolat, fruits, salade, dinde rôti, eau minerale, fromage, pain.

Clasa a VII-a Propunator:

Limba franceza, An III de studiu    Scoala cu clasele I-VIII, Nr.1, Branesti,Ilfov

Data: 20.12.2006

PROIECT DIDACTIC

TEMA: Articolul partitiv; cazuri de substitutie cu prepozitia DE

SCOPUL LECTIEI: Achizitia de noi structuri gramaticale, specifice limbii franceze

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • O1: Sa repereze si sa extraga dintr-un text elementele vizate
  • O2: Sa raspunda la intrebarile profesorului , reactivand cunostintele suport
  • O3: Sa retina formele articolului partitiv si cazurile de substitutie ale acestuia
  • O4 : Sa utilizeze noile structuri in diverse tipuri de exercitii
  • O5: Sa utilizeze noile structuri in situatii concrete de comunicare
  • O6. Ameliorarea interactiunii elev-elev, elev-profesor

METODE, MIJLOACE, TEHNICI DE EVALUARE: explicatia, dialogul dirijat, lucrul pe grupe si in echipa, lucrul cu manualul, evaluare frontala, coevaluare.

TIPUL LECTIEI: De insusire de cunostinte

Obiective operationale

Evenimentele lectiei

Timpul

Activitatea profesorului

Strategii didactice

Activitatea elevului

Observatii

Captarea si orientarea atentiei

3min.

Salut, prezenta, scurt exercitiu de socializare

Enuntarea scopurilor in obiectivele urmarite

2min.

Enunta obiectivele operationale ale lectiei

Explicatie

Vor urmari prezentarea profesorului

O1.

O2.

Reactualizarea structurilor si continuturilor invatate anterior

5min.

Cere elevilor sa extraga pe caiete structurile cunoscute din text si sa precizeze categoria gramaticala (articole hotarate)

Activitate frontala

Activitate individuala

Dialog dirijat

Lectura cu voce tare a textului suport

Lucrul cu manualul si caietul de clasa

Raspunsuri la intrebarile profesorului

O3.

O4.

Prezentarea noului continut

Dirijarea invatarii

10min.

5min.

Anunta titlul lectiei

Scrie pe tabla schema gramaticala cu formele articolului partitiv, introduse prin propozitii scurte

Explica prin intermediul exemplelor substituirea articolelor partitive cu prepozitia DE

Coordoneaza si corecteaza elevii in efectuarea sarcinii de lucru

Explicatia

Lucrul cu manualul si caietul de clasa

Activitate frontala

Evaluare formativa

Urmaresc explicatiile profesorului

Noteaza pe caiete schema prezentata

Efectueaza oral ex. 1din manual, item cu alegere multipla

O4.

Verificarea continuturilor

10min.

Organizeaza clasa pentru indeplinirea sarcinii de lucru

Fixeaza regulile de lucru,   

Lucrul pe grupe

Observarea sistematica

Pe grupe de cate doi, copiii trebuie sa alcatuiasca o lista de cumparaturi, cat mai completa, in care sa foloseasca toate formele articolului partitiv si prep. DE de 3 ori

O4.

O5.

Asigurarea feed-beak-ului

5min.

Coordoneaza activitatea grupelor

Face corecturile necesare

Activitate frontala

Evaluare pe grupe

Trei grupe alese anterior dupa un anume criteriu(extrage-rea de jetoane de aceeasi culoare), vor prezenta listele.

Elevii aleg varianta cea mai completa si mai corecta, care va sta la baza urmatoarei activitati.

O.3

O5.

Retentia (Fixarea cunostintelor)

8min.

Pregateste elevii pentru desfasurarea jocului de rol

Urmareste activitatea clasei si intervine ori de cate ori este necesar

Dialogul dirijat

Evaluare in perechi

Observare sistematica

Coevaluare

Elevii grupei castigatoare vor alege din clasa pe protagonistii unui joc de rol: " La bacanie"

Tot ei sunt cei care desemneaza rolurile: vanzator(oare)/ cumparator (oare)

Participa la activitate prin corectarea eventualele greseli ale celor implicati in jocul de rol

O4.

Transferul cunostintelor

2min.

Precizeaza elevilor tema pentru acasa si conditiile in care trebuie sa se realizeze( nr. de randuri, continuturi utilizate etc.)

Noteaza sau da bonificatii tuturor celor care au participat la activitati

Explicatia

Noteaza tema pentru acasa: alcatuirea unui meniu pentru niste invitati la cina    (5-7randuri), in care este obligatorie utilizarea tuturor formelor articolului partitiv si a prepozitiei DE

(IVB)

ANEXA 1

FISA DE LUCRU

1.Trouve les mots cachés:

X

O

R

Q

J

E

U

L

D

K

S

P

U

K

O

H

S

N

C

H

E

C

S

A

I

B

A

L

L

E

J

L

R

E

V

S

C

R

M

A

R

E

L

L

E

A

I

F

V

A

P

O

U

P

E

M

B

C

P

E

L

U

C

H

E

E

Y

Z

E

J

2. Complète les pétales rouges par des noms de jeux et les pétales bleus par des noms de jouets:


LA NAISSANCE DU CONSEIL INTERNATIONAL DES ORGANISATIONS DE JEUNES DE LA FRANCOPHONIE (CIJEF)- novembre 2004, Nouveau- Brunswick, Canada

Le but du CIJEF: la promotion des valeurs de la Francophonie notamment la consolidation de la paix, de la démocratie et de ¾ État de droit.

Les objectifs du CIJEF:

ïencourager et renforcer la mise en oeuvre de plates-formes, fédérations ou associations nationales de jeunesse ou de Conseils nationaux de jeunes dans ¾espace francophone;

ïencourager le développement de programmes et de projets au profit des jeunes francophones;

de mettre à la dispositions des jeunes des outils qui favorisent le développement de leur société et de la Francophonie;

ïencourager les concertations entre les jeunes francophones en vue ïune harmonisation de leurs positions dans les débats internationaux;

de veiller à la participation efficace de la jeunesse francophone aux processus de prise de décision notamment au cours de toutes les rencontres internationales concernant la francophonie ou la jeunesse;

de renforcer la coopération entre les jeunes de ¾espace francophone.

(ï après FRANCO-JEUNES, numéro 24)


Les vacances Mon gateau

Je suis allée en France Parce qu`aujourd`hui il fait beau

Avec mes amies ïenfance. Je vais faire un gateau:

On a eu divertissement. Du sucre, des oeufs , de la farine Les vacances sont très insuffisantes! Voilà le gateau nommé Jacqueline!

Cherciu Maria, clasa a VII-a B

Nom:    Date:

TEST(SEM. I)

-VII B-

I.    Trouve les synonymes des mots soulignés:

Les sommets des Carpates sont boisés. La Normandie est le pays de la bouffe. Voilà la maison ïune famille aisée. La Loire prend sa source de ¾Ardèche.

II. Raconte selon ¾exemple:

se laver; s`habiller (il)

Il vient de se laver. Il va s`habiller.

  • se lever; faire son lit (tu)
  • prendre une douche; partir (je)
  • monter dans sa voiture; voyager pendant une semaine (elle)
  • recevoir le courrier; répondre au courrier (nous)   

III. Retrouve ¾ infinitif de ces verbes:

Je voudrais être

Il serait venir

Vous viendriez vouloir

Tu pourrais voir

Ils verraient pouvoir

IV.Complète avec qui, que, dont, où:

  • C`est la maison .. j`ai vécu il y a dix ans.
  • Le Minitel est une invention....je trouve géniale.
  • Ils ont passé un séjour ...ils se souviendrons toute la vie.
  • Le T.G.V. est un train .... traverse toute la France.
  • Je me rappelle ¾ époque ..je croyais au père Noël.

I.            Écris au conditionnel présent, puis au futur:

Vous pouvez être plus gentils.

Ils partent en vacances demain

Barem de corectare:

I.            1p. (4 x 0,25)

II.         2p. (4 x 0,50)

III.       1p. (5    x 0,20)

IV.      1p. (5 x 0,20)

V.         3p. (4    x 0,75)

Se acorda 2p. din oficiu.

Clasa a VIII-a B    Propunator:

Limba franceza, An VI de studiu Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1, Branesti, Ilfov

Data: 11.12.2006

PROIECT DIDACTIC

TEMA: A descrie o persoana, un personaj

SCOPUL LECTIEI: Achizitia de noi structuri lexicale

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1. Sa extraga dintr-un text elementele vizate;

O2 .Sa raspunda la intrebarile profesorului, reactivand cunostintele suport;

O3 .Sa urmareasca prezentarea noilor continuturi;

O4 .Sa retina noile structuri;

O5 .Sa utilizeze noile structuri in diverse tipuri de exercitii;

O6 .Ameliorarea interactiunii elev- elev, elev- profesor.

METODE , MIJLOACE, TEHNICI DE EVALUARE lectura, explicatia, dialogul dirijat, lucrul cu manualul, fise de lucru, dictionare, postere, evaluare frontala.

Obiective

operationale

Evenimentele

lectiei

Timpul

Activitatea profesorului

Strategii didactice

Activitatea elevilor

Observatii

I. Captarea si orientarea atentiei

6 min.

Organizeaza elevii in vederea desfasurarii orei

Salut, prezenta, exercitiu de socializare

Urmeaza indicatiile

profesorului

II. Enuntarea obiectivelor in scopurile urmarite

1 min.

Enunta obiectivele lectiei si scopul acesteia

Explicatie,

dialog

Urmaresc prezentarea profesorului, cer eventual lamuriri

O1.

III.Reactualizarea structurilor si continuturilor invatate anterior

5 min.

Cere elevilor sa citeasca in gand textul propus si apoi sa extraga cuvintele cunoscute

Verifica corectitudinea efectuarii sarcinii de lucru

Activitate individuala

Lucrul cu dictionarul

Efectueaza lectura textului

Extrag pe caiet structurile deja cunoscute

Citesc cu voce tare cuvintele maigre, de taille moyenne, robuste, etc.

O3.

O4.

IV.Prezentarea

noului continut

IV.2 Dirijarea invatarii

10 min.

Anunta titlul lectiei

Prezinta schema cu noile cunostinte de la pag. 37

Le cere copiilor sa deduca sensul unor cuvinte

Scrie pe tabla unele structuri, semnaland diferentele de pronuntie intre formele de masculin si cele de feminin ex. gentil- gentille, courageux courageuse, etc.

Explicatia

Lucrul cu manualul si caietul de clasa

Urmaresc explicatiile profesorului

Raspund la intrebarile profesorului

Noteaza pe caiete unele structuri, introduse prin scurte propozitii.

O.5

V. Verificarea continuturilor

5 min.

Coordoneaza efectuarea exercitiilor

Verifica efectuarea corecta a sarcinilor de lucru

Lucrul cu manualul

Lucrul cu fise

Evaluare frontala

Efectueaza oral ex. 1 de la pag. 37

"Dis le contraire: être gentil, avoir un caractère facil, être désagreable, être impoli, être froid, etc.'

Efectueaza exercitiul de pe fisa de lucru    ( vezi anexa 1)

O5.

VI.Asigurarea feed- beak-ului

7 min.

Coordoneaza activitatea elevilor

Lucrul pe perechi

Dialog

Coevaluare

Folosind structurile lexicale de pe fisa de lucru, fiecare elev va crea o lista cu atribute pentru vecinul sau de banca.

Raspunsurile vor fi citite in fata clasei.

O.5

O.6

VII. Retentia ( fixarea cunostintelor)

5 min.

8 min.

Pregateste elevii pentru desfasurarea activitatii, ii organizeaza pe grupe de lucru, explica modul de lucru.

Dirijeaza activitatea elevilor.

Corecteaza greselile.

Explicatia

Lucrul pe grupe

Evaluare frontala

Sunt impartiti pe trei grupe, fiecare grupa primeste un poster astfel:

-gr.1: un actor cunoscut

-gr.2: un cantaret

-gr.3: un sportiv

Sarcina de lucru este ca utilizand noile achizitii si structuri lexicale deja cunoscute sa descrie succint personajul trasaturi fizice, trei trasaturi de caracter o pasiune, etc

La sfarsitul timpului de lucru, grupele desemneaza un raportor care va citi descrierea, iar cate un membru al celorlalte grupe vor trebui sa ghiceasca despre cine este vorba.

Pentru validarea raspunsurilor se arata imaginea.

O.4

VIII: Transferul cunostintelor

2min.

Precizeaza tema pentru acasa, explicand elevilor ce trebuie sa faca.

Noteaza sau da bonificatii celor care au participat la activitati.

Explicatia

Noteaza tema pentru acasa: descrierea unei personalitati, a unui personaj drag    (8-10 randuri)

ANEXA 1

FISA DE LUCRU

Classe les adjectifs ci-dessous dans deux colonnes: qualités/ défauts: susceptible, loyal, curieux, décontracté, irascible, souriant, sociable, belliqueux,

aventurier, tolérant, cupide, égoïste.

QUALITÉS

DÉFAUTS

Classe: aV-a A Date:

Nom:   

TEST

( Unité 9 )

I.            Complète par: anniversaire, bougies, cadeau, acheter, dimanche.

C`est . . Aujourd`hui, 2 juin, c`es ¾ . de Paul. Nous devons lui .

un beau .    .Quelle beau gateau! Paule souffle les . !

II.         a) Écris la date ï aujourd`hui.

b) Écris la date de ton anniversaire.

c) Complète le calendrier par les mois qui manquent:

janvier; . ; mars; avril; . ; juin; . ; . ;

septembre; . ; novembre; décembre.

III.       Souligne les mots où tu prononces [a], [õ], [ ] :

A.     Une fourmie parlant français    B. Le pélican de Jonathan

Parlant latin et javanais Pond un beau jour un oeuf tout blanc,

Ça n`existe pas, ça n`existe pas. D`où sort un autre pélican

Et pouquoi pas? Lui ressemblant étonnamment.

IV.      Relie les phrases deux par deux:

Nous devons pouser la chaise près de la table. - Dessine une carte de la France!

Vous devez écouter les conseils du prof. - Lisons le journal!

Tu regarde par la fenêtre.    - Écoutez les conseils du prof !

Tu dois dessiner une carte de la France. - Poussons la chaise !

Nous devons lire le journal.    - Ne regarde pas par la fenêtre!

V.         Donne des ordres/ des conseils à ton copain/ ta copine:

a)      il/ elle ne veut pas aller à l`école;

b)      il/ elle fait du bruit.

BAREM DE CORECTARE:

I. - 1p. ( 5x 0,20p.)

II. - 2p. ( a.- 0,50p; b.- 0,50p; c.- 1p. : 5x 0,20)

III. - 2p. (10x 0,20p.)

IV. - 2p. ( 5x 0,40p.)

V. - 2p. ( 2x 1p.)

Se acorda 1punct din oficiu.

Clasa a VI-a A Propunator profesor:

Limba franceza, An II de studiu    Scoala cu clasele I -VIII Nr. 1, Branesti, Ilfov

Data:

PROIECT DIDACTIC

TEMA: Le futur proche

SCOPUL LECTIEI: Achizitia de noi structuri gramaticale

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O.1:Sa raspunda la intrebarile profesorului vizand elementele studiate

O.2: Sa urmareasca prezentarea noilor cunostinte

O.3: Sa retina noile structuri

O.4: Sa utilizeze noile achizitii in diverse tipuri de exercitii

O.5: Ameliorarea interactiunii elev-elev, elev-profesor

METODE, MIJLOACE, TEHNICI DE EVALUARE: explicatia, exercitiul, observarea, lucrul cu manualul si fise de lucru, evaluare orala, frontala, formativa.

Obiective operationale

Evenimentele lectiei

Timpul

Activitatea profesorului

Strategii didactice

Activitatea elevului

Observatii

O.5

I. Captarea si orientarea atentiei

3 min.

Organizeaza elevii in vederea desfasurarii orei

Salut, prezenta, consolidarea deprinderii de munca organizata

Urmeaza indicatiile

profesorului

II. Enuntarea obiectivelor in scopurile urmarite

2 min.

Enunta obiectivele lectiei si scopul acesteia

Explicatia

Urmaresc prezentarea profesorului

O.1

III.Reactualizarea structurilor si continuturilor invatate anterior

10 min.

Verificarea temei pentru acasa ( ex.3 si 4, pg.25)

Evaluare orala, corectiva

Activitate individuala

Lucrul cu manualul

Activitate frontala

Lectura in gand a textului suport

Raspund la intrebarile profesorului privind formele verbale deja studiate prezentul verbului aller.

O.2

O.3

IV.Prezentarea

noului continut

IV.2 Dirijarea invatarii

10 min.

Anunta titlul lectiei

Le cere copiilor sa deduca regula de formare a timpului viitor apropiat, apoi o scrie pe tabla

Introduce noile structuri gramaticale prin intermediul unor scurte propozitii afirmative, negative si interogative.

Coordoneaza activitatea elevilor

Conversatia euristica

Activitate frontala

Lucrul cu caietul de clasa

Evaluare orala, frontala

Participa la discutie

Raspund la intrebarile profesorului

Noteaza schema de pe tabla

Efectueaza oral ex. 1, pag.26

O.4

V. Verificarea continuturilor

5 min.

Corecteaza raspunsurile elevilor

Lucrul cu manualul

Activitate frontala

Evaluare orala, frontala

Efectueaza oral ex. 2 (item cu alegere multipla)

VI.Asigurarea feed- beak-ului

10 min.

Da indicatii elevilor privind sarcina de lucru

Supervizeaza si corecteaza raspunsurile elevilor

Lucrul pe perechi

Evaluare frontala

Coevaluare

Fiecare elev va pune colegului de banca o intrebare despre ce va face maine, folosind viitorul apropiat, iar acesta va da raspunsul

-afirmativ sau negativ- folosind acelasi timp verbal.

Ex.- Est-ce que tu vas aller à l`école demain ?

- Oui, je vais aller à l`école demain .

ori

- Non, je ne vais pas aller    à l`école demain .

O.4

VII. Retentia ( fixarea cunostintelor)

7 min.

Pregateste elevii pentru desfasurarea activitatii

Distribuie fisele de lucru

Explica sarcina de lucru

Coordoneaza activitatea elevilor

Lucrul individual

Autoevaluare

Evaluare frontala

Elevii trebuie sa scrie pe fisa cat de multe propozitii corecte    al caror verb sa fie la timpul viitor apropiat, in 3 minute.

Vor citi propozitiile in fata clasei primii cinci elevi in ordinea descrescatoare a numarului de propozitii formate.

O.4

VIII: Transferul cunostintelor

3 min.

Precizeaza elevilor tema pentru acasa

Face aprecieri asupra activitatii elevilor si ii noteaza

Explicatia

Discutia libera

Noteaza pe caiete tema pentru acasa. Ex. 3, pag. 26

Clasa a IV-a B Propunator: profesor

Limba franceza , An II de studiu    Scoala cu clasele I -VIII Nr. 1, Branesti, Ilfov

Unitatea 8: Bravo! Tu as gagné!

Data: 24.05.2007

PROIECT DIDACTIC

TEMA: Jocuri, jucarii

SCOPUL LECTIEI : Achizitia de noi structuri lexicale

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili

O1. Sa citeasca pe roluri un text cunoscut

O.2 Sa selecteze informatii din text in vederea indeplinirii unei sarcini de lucru

O3. Sa retina noile cunostinte

O4. Sa utilizeze in diverse tipuri de exercitii noile structuri

O5. Ameliorarea interactiunii elev- elev, profesor- elev

METODE, MIJLOACE, TEHNICI DE EVALUARE: explicatia, observarea, lucrul cu manualul, fise de lucru si jucarii, evaluare orala, frontala, formativa.

Obiective operationale

Evenimentele lectiei

Timpul

Activitatea profesorului

Strategii didactice

Activitatea elevului

Observatii

O.5

I. Captarea si orientarea atentiei

3min.

Organizeaza elevii in vederea desfasurarii orei

Salut, prezenta, scurt dialog

Participa la dialogul initiat de profesor

Urmeaza indicatiile profesorului

II. Enuntarea obiectivelor si a scopurilor urmarite

2min.

Enunta obiectivele lectiei si scopul acesteia

Explicatia

Urmaresc prezentarea profesorului.

O.1

O.2

III.Reactualizarea structurilor si continuturilor invatate anterior

15min.

Verificarea temei pentru acasa

( ex. 4, pag. 65)

Coordoneaza lectura pe roluri

Evaluare frontala

Activitate frontala

Citesc rezolvarea temei si scriu raspunsurile corecte pe tabla.

Citesc pe roluri lectia

«Bravo! Tu as gagné!»

Extrag pe caiete

Pune intrebari elevilor pentru identificare ideilor- ancora

cuvintele din textul

lectiei care denumesc jocuri - «Les sacs agiles»

-«Les Siamois»

O.3

IV.Prezentarea

noului continut

IV.2 Dirijarea invatarii

10min.

Anunta titlul lectiei

Scrie pe tabla cuvinte care denumesc jocuri si jucarii

Introduce noile structuri prin scurte propozitii, pentru fixarea formelor corecte ale verbului jouer

Explicatia

Lucrul cu caietul de clasa

Urmaresc explicatiile profesorului

Copiaza de pe tabla schema prezentata de profesor:

On peut jouer

à la balle

aux échecs

à la marelle

au colin-maillard

au saute-mouton

sur l`ordinateur

ou avec nos jouets préférés :

-des animaux en peluche

-des poupées etc.

O.4

V. Verificarea continuturilor

5min.

Distribuie elevilor fisele de lucru

Explica sarcina de lucru

Lucrul individual

Evaluare orala, frontala

Rezolva exercitiul 1 de pe fisa de lucru

( anexa 1)

Citesc raspunsurile de pe fisa

O.4

O.5

VI.Asigurarea feed- back-ului

5min.

Coordoneaza activitatea elevilor

Corecteaza greselile

Observare sistematica

Evaluare frontala

Fiecare copil isi prezinta pe scurt jucaria preferata, adusa de acasa

Ex: C`est mon jouet préféré. C`est un ourson en peluche. Il s`appelle . .

O.4

VII. Retentia ( fixarea cunostintelor)

5min.

Organizeaza elevii pentru indeplinirea sarcinii de lucru

Coordoneaza activitatea elevilor

Lucrul pe perechi

Rezolva exercitiul 2 de pe fisa de lucru

Citesc raspunsurile de pe fisa

O.3

O.4

VIII: Transferul cunostintelor

5min.

Precizeaza elevilor tema pentru acasa

Face aprecieri pozitive asupra activitatii elevilor

Acorda calificative

Discutia libera

Explicatia

Noteaza tema pentru acasa:

Dossier: « Jeux et jouets»

Ca bonus pentru activitatea desfasurata, elevii vor asculta un mic cantecel

Clasa a VI-A a Propunator: profesor

Limba franceza , An II de studiu     Scoala cu clasele I -VIII Nr.1, Branesti, Ilfov

Unitatea 10: Le tour du monde en.15 jours!

Data: 24.05.2007

PROIECT DIDACTIC

TEMA LECTIEI:     Inviter/ Accepter/ Refuser

SCOPUL LECTIEI: Achizitia de noi structuri lexicale, in vederea realizarii unui act de vorbire

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

O1. Sa asculte lectura textului-suport

O.2 Sa extraga elementele vizate

O.3 Sa urmareasca prezentarea profesorului

O.4 Sa retina structurile lingvistice pentru a invita/ a accepta a /refuza invitatia

O.5 Sa utilizeze noile achizitii in diverse tipuri de exercitii

O.6 Sa utilizeze noile structuri in situatii reale de comunicare

O.7 Ameliorarea interactiunii elev-elev, elev-profesor

METODE, MIJLOACE, TEHNICI DE EVALUARE dialogul, exercitiul, jocul de rol, lucrul cu manualul si fise de lucru, evaluare orala, frontala, formativa.

Obiective

operationale

Momentele lectiei

Timpul

Activitatea profesorului

Strategii didactice

Activitatea elevului

Observatii

O.7

I. Captarea si orientarea atentiei

2min.

Organizeaza elevii in vederea desfasurarii orei

Salut, prezenta, scurt dialog

Participa la dialogul initiat de profesor

Urmeaza indicatiile profesorului

O.3

II. Enuntarea obiectivelor si a scopurilor urmarite

2min.

Enunta obiectivele lectiei si scopul acesteia

Explicatia

Urmaresc prezentarea profesorului.

O.2

O.3

III.Reactualizarea

structurilor si continuturilor invatate anterior

10min.

Verificarea temei pentru acasa

( ex. 3, pag.112)

Coordoneaza activitatea elevilor

Evaluare frontala

Lucrul cu manualul

Dialog dirijat

Citesc rezolvarea temei si scriu raspunsurile corecte pe tabla.

Fac lectura textului-suport

(prima parte a lectiei «Le tour du monde en. quinze jours»)

Raspund la intrebarile profesorului pentru a identifica elementele vizate

O.3

IV.Prezentarea

noului continut

IV.2 Dirijarea invatarii

8min.

Anunta titlul lectiei

Realizeaza lectura explicita a continutului rubricii «Retiens»

Scrie pe tabla cateva propozitii suport continand structuri lingvistice pentru a invita, a accepta, a refuza

Explicatia

Lucrul cu caietul de teme

Urmaresc prezentarea profesorului

Scriu pe caietele de clasa cuvintele, expresiile si propozitiile de pe tabla

O.3

O.4

V. Verificarea continuturilor

5min.

Distribuie fisele de lucru

Explica sarcina de lucru

Verifica oral rezolvarea sarcinii de lucru

Lucrul in perechi

Evaluare orala

Rezolva exercitiul de pe fisa de lucru

( Anexa 1)

Prezinta oral, pe perechi, rezolvarea exercitiului

O.5

VI.Asigurarea feed- back-ului

10min

Distribuie plicurile elevilor

Explica sarcina de lucru

Coordoneaza activitatea elevilor

Corectarea greselilor

Lucrul pe grupe

Explicatia

Evaluare orala

Elevii sunt organizati pe grupe

Fiecare grupa primeste un plic in care se afla o invitatie

Elevii au sarcina sa raspunda acceptand sau refuzand invitatia

Cate un reprezentant al fiecarei grupe va citi raspunsul la invitatie

O.6

VII. Retentia ( fixarea cunostintelor)

10min.

Explica sarcina de lucru

Coordoneaza activitatea elevilor

Corectarea greselilor

Lucrul in perechi

Evaluare orala

Trei perechi de elevi vor interpreta cate un mic joc de rol, avand la baza o situatie reala de comunicare:

- o invitatie la film

- o invitatie la cumparaturi

- o invitatie la o expozitie de mobila

O.5

VIII: Transferul cunostintelor

3min.

Precizeaza elevilor tema pentru acasa

Face aprecieri pozitive asupra activitatii elevilor, pune note unora dintre ei

Discutia libera

Explicatia

Noteaza tema pentru acasa:

Ex. 4, pag. 114

Clasa a VII-a A    Propunator: profesor

Limba franceza, An III de studiu    Scoala cu clasele I-VIII Nr.1, Branesti, Ilfov

Recapitulare finala

Data: 24.05.2007

PROIECT DIDACTIC

TEMA LECTIEI: Moduri si timpuri verbale studiate (I): indicativ prezent, perfect compus, viitor apropiat

SCOPUL LECTIEI: Recapitularea / Fixarea cunostintelor

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

O.1 Sa urmareasca prezentarea profesorului

O.2 Sa retina structurile gramaticale vizate

O.3 Sa utilizeze corect cele trei timpuri verbale in diverse tipuri de exercitii

METODE, MIJLOACE, TEHNICI DE EVALUARE: dialogul, exercitiul, lucrul cu manualul si fise de lucru, evaluare orala, scrisa, frontala, sumativa.

Obiective operationale

Momentele

lectiei

Timpul

Activitatea

profesorului

Strategii didactice

Activitatea

Elevului

Observatii

I. Captarea si orientarea atentiei

3min.

Organizeaza elevii in vederea desfasurarii orei

Salut, prezenta, scurt dialog

Participa la dialogul initiat de profesor

Urmeaza indicatiile profesorului

O.1

II. Enuntarea obiectivelor si a scopurilor urmarite

2min.

Enunta obiectivele lectiei si scopul acesteia

Explicatia

Urmaresc prezentarea profesorului.

O. 2

O.3

III.Reactualizarea structurilor si continuturilor invatate anterior

10min.

Verificarea temei pentru acasa

Ex. 3, pag. 93

Coordoneaza activitatea elevilor

Evaluare frontala, orala

Activitate individuala

Citesc rezolvarea temei pentru acasa si scriu raspunsurile pe tabla

Rezolva exercitiile de pe plansa si de pe fisa de lucru

(Anexa 1)

O. 2

O.3

IV. a) Dirijarea invatarii

IV. b) Verificarea continuturilor

10 min.

Coordoneaza activitatea elevilor

Activitate individuala

Evaluare frontala, orala

Rezolva exercitiile de pe fisa de lucru

(Anexa 2)

Prezinta oral rezolvarea exercitiilor

O.3

V. Asigurarea feed- back-ului

10 min.

Explica sarcina de lucru

Coordoneaza activitatea elevilor

Activitate frontala

Evaluare frontala, corectiva

Profesorul spune o scurta propozitie in limba franceza, al carei verb este la unul din timpurile studiate.

Elevii repeta propozitia cu verbul la timpul cerut de profesor.

O.3

VI. Retentia ( fixarea cunostintelor)

12min.

Organizeaza elevii pentru activitate

Explica sarcina de lucru

Verifica corectitudinea raspunsurilor.

Lucrul pe grupe

Evaluare sumativa frontala, orala

Elevii organizati pe grupe rezolva exercitiul de pe fisa de lucru

(Anexa 3)

Fiecare grupa, printr-un reprezentant, isi prezinta rezolvarea sarcinii de lucru.

O.3

VII. Transferul cunostintelor

3min.

Precizeaza elevilor tema pentru acasa

Face aprecieri pozitive asupra activitatii elevilor, pune note unora dintre ei

Discutia libera

Explicatia

Noteaza tema pentru acasa:

Ex. 4, pag. 93

Nom:    Date:

TEST (5A)

(Unitatea 1)

I.            Complète avec: école, cinquième, classe, joli.

Nous sommes tous en . . Les enfants sont dans la . de ¾ . .

Coco est un    . perroquet. Dans la sale de . il y a des fleurs.

II.         Complète:

- Comment t` .    tu?

- Je m` .    .

III.       Relie correctement:

Tu est Coco.

Il êtes Roumains.

Vous suis en cinquième.

Elles es joli.

Je sont Marie et Christine.

IV.      Complète les jours de la semaine :

.. , mardi, . , jeudi, . , samedi, . .

Barem de corectare:

Subiectul 1 - 2p (5x 0,40)

Subiectul 2 - 1p (2x 0,50)

Subiectul 3 - 3p (5x 0,60)

Subiectul 4- 2p (4x 0,50)

Se acorda 2 p. din oficiu.

Nom:    Date:

TEST(VII A)

(Unité 1)

II.Plantes et animaux. Complète:

Dans les champs élèvent:

Dans la forêt élèvent:

-plantes:

-animaux:

II. Mets les verbes entre parenthèses au passé composé:

Mes amis (partir) hier à la montagne. Vous (finir) le projet avant la date limite. On (lire) la bibliographie

obligatoire. Je (gagner) le concours sportif. Nous (se laver) chaque jours.

Fais ¾accord s`il est nécessaire!

III. Demander/ Donner des informations pour s`orienter

a)      Demande à une dame où est la gare et le musée;

b)      Oriente un étranger vers un objectif touristique .(2-3 lignes)

Barem de corectare:

Subiectul I - 3p.

Subiectul II - 3p.(5 X 0,60)

Subiectul III - 3p.(a:1p; b:2p.)

Se acorda un punct din oficiu.

Clasa a V-a B Propunator: profesor

Limba franceza , An III de studiu    Scoala cu clasele I -VIII Nr. 1, Branesti, Ilfov

Unitatea 3: "Une classe verte"

Data:

PROIECT DIDACTIC

Inteligente multiple)

TEMA: Situarea in spatiu- prepozitiile spatiale:sur, sous,devant, derrière, dans, à côté, au milieu etc.

SCOPUL LECTIEI : Achizitia de noi structuri lexicale

COMPETENTE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili

C1. Sa recunoasca structuri lexicale anterior invatate

C2. Sa selecteze informatii in vederea indeplinirii unei sarcini de lucru

C3. Sa retina noile cunostinte

C4. Sa utilizeze in diverse tipuri de exercitii noile structuri

C5. Ameliorarea interactiunii elev- elev, profesor- elev

METODE, MIJLOACE, TEHNICI DE EVALUARE: explicatia, observarea, lucrul cu manualul, fise de lucru si jucarii, audierea de materiale inregistrate, lucrul individual si in perechi, evaluare orala, frontala, formativa.

Obiective operationale

Evenimentele lectiei

Timpul

Activitatea profesorului

Strategii didactice

Activitatea elevului

Observatii

C.5

I. Captarea si orientarea atentiei

(inteligenta ritmica-muzicala)

5min.

Organizeaza elevii in vederea desfasurarii orei

Propune si realizeaza audierea cintecului Sur le pont ïAvignon

Salut, prezenta.

Folosirea casetofo-nului

Participa la dialogul initiat de profesor

Urmeaza indicatiile profesorului

C.5

II. Enuntarea obiectivelor si a scopurilor urmarite

2min.

Enunta obiectivele lectiei si scopul acesteia

Explicatia

Urmaresc prezentarea profesorului.

C.1

C.2

III.Reactualizarea structurilor si continuturilor invatate anterior

10min.

Verificarea temei pentru acasa

Cere elevilor sa bifeze in grila de pe fisa de lucru cuvintele pe care le recunosc in cantecel, dupa a doua auditie

Evaluare frontala

Activitate frontala

Citesc rezolvarea temei si scriu raspunsurile corecte pe tabla.

Audiaza pentru a doua oara cantecul si rezolva exercitiul de pe fisa de lucru.

Prezinta oral rezolvarea (prepozitia sur)

C.3

IV.Prezentarea

noului continut

(inteligenta vizuala- spatiala)

IV.2 Dirijarea invatarii

10min.

Anunta titlul lectiei

Cere copiilor sa urmareasca cu atentie plansa expusa .

Introduce noile structuri prin scurte propozitii, pentru fixarea formelor corecte ale acestora.

Cere copiilor sa asocieze propozitiile cu imaginile de pe plansa (ex.: propozitia 1 corespunde

imaginii c etc.)

Explicatia

Lucrul cu caietul de clasa

Evaluare orala, frontala

Urmaresc explicatiile profesorului

Vizualizeaza imaginile propuse

Copiaza pe caietele de clasa propozitiile scrise de profesor pe tabla, subliniind structurile vizate

Indeplinesc sarcinile de lucru.

C.4

V. Verificarea continuturilor

5min.

Distribuie elevilor fisele de lucru

Explica sarcina de lucru si coordoneaza activitatea copiilor, care vor lucra in perechi.

Lucrul in perechi

Evaluare orala, frontala

Rezolva exercitiul 2 de pe fisa de lucru

( anexa 1): ordonarea literelor pentru a forma cuvinte

Citesc raspunsurile de pe fisa

C.4

C.5

VI.Asigurarea feed- back-ului

(inteligenta corporala-kinestezica)

8min.

Explica sarcina de lucru care consta in executarea unor comenzi date de profesor:

-Mets le cahier sur le pupitre!

-Pose le livre dans le cartable!

- Mets l`ourson sous la table! etc.

Coordoneaza activitatea elevilor

Observare sistematic

Evaluare frontala

Elevii solicitati pentru a executa sarcina propusa trebuie sa o duca la indeplinire cit mai repede posibil, prin miscari corecte si precise.

Copiii folosesc jucarii de plus, aduse de acasa.

C.4

VII. Retentia ( fixarea cunostintelor)

(inteligenta matematica-logica)

5min.

Explica elevilor sarcina de lucru

Corecteaza raspunsurile acestora

Lucrul individual

Evaluare frontala, orala

Rezolva exercitiul 3 de pe fisa de lucru: numararea greselilor strecurate in scrierea prepozitiilor spatiale

C.3

C.4

VIII: Transferul cunostintelor

(inteligenta verbala- lingvistica si inteligenta vizuala-spatiala)

5min.

Precizeaza elevilor tema pentru acasa

Face aprecieri pozitive asupra activitatii elevilor

Acorda note sau bonificatii.

Discutia libera

Explicatia

Noteaza tema pentru acasa:

-Alcatuiti cinci propozitii in care sa folositi cate un cuvant nou invatat. Cei care doresc pot sa ilustreze fiecare propozitie printr-un desen sugestiv.

FISA DE LUCRU

EXERCITIUL 1

Marque les mots reconnus dans la chanson:

fleur

pomme

court

souris

sur

sous

livre

chante

maison

EXERCITIUL 2

Mets les lettres en ordre pour former des mots:

o       D - È - R - E - I - R - E - R

o       U - S - R

o       T - V - E - A - D - N

o       N - S - D - A

o       U - S - S - O

EXERCITIUL 3

Souligne les mots qui ne sont pas corrects dans le texte suivant.    Combien des erreurs as-tu trouvé?

Maman pose le vase sur la grande table. Minou regarde deriere moi. Il apperçoit une petite souris a cote du mur. O milieu de ma chambre il y a un tapis bleu. Mes livres et mes cahiers sont dan le cartable.

FISA DE LUCRU

Mettez en ordre les lettres pour former des mots:

L - A - R - J - U - N - O

N - R - T - I - E - T - E - N

V - E - U - R - E

O - M - A - R - O - T - N - I - F - I - N

Clasa a V-a B Propunator: profesor

Limba franceza , An III de studiu    Scoala cu clasele I -VIII Nr. 1, Branesti, Ilfov

Unitatea 3: "Une classe verte"

Data:

PROIECT DIDACTIC

TEMA: Situarea in spatiu- prepozitiile spatiale:sur, sous,devant, derrière, dans, à côté, au milieu etc.

SCOPUL LECTIEI : Achizitia de noi structuri lexicale

COMPETENTE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili

C1. Sa recunoasca structuri lexicale anterior invatate

C2. Sa selecteze informatii in vederea indeplinirii unei sarcini de lucru

C3. Sa retina noile cunostinte

C4. Sa utilizeze in diverse tipuri de exercitii noile structuri

C5. Ameliorarea interactiunii elev- elev, profesor- elev

METODE, MIJLOACE, TEHNICI DE EVALUARE: explicatia, observarea, lucrul cu manualul, fise de lucru si jucarii, audierea de materiale inregistrate, lucrul individual si in perechi, evaluare orala, frontala, formativa.

Obiective operationale

Evenimentele lectiei

Timpul

Activitatea profesorului

Strategii didactice

Activitatea elevului

Observatii

C.5

I. Captarea si orientarea atentiei

5min.

Organizeaza elevii in vederea desfasurarii orei

Propune si realizeaza audierea cintecului Sur le pont ïAvignon

Salut, prezenta.

Folosirea casetofo-nului

Participa la dialogul initiat de profesor

Urmeaza indicatiile profesorului

C.5

II. Enuntarea obiectivelor si a scopurilor urmarite

2min.

Enunta obiectivele lectiei si scopul acesteia

Explicatia

Urmaresc prezentarea profesorului.

C.1

C.2

III.Reactualizarea structurilor si continuturilor invatate anterior

10min.

Verificarea temei pentru acasa

Cere elevilor sa bifeze in grila de pe fisa de lucru cuvintele pe care le recunosc in cantecel, dupa a doua auditie

Evaluare frontala

Activitate frontala

Citesc rezolvarea temei si scriu raspunsurile corecte pe tabla.

Audiaza pentru a doua oara cantecul si rezolva exercitiul de pe fisa de lucru.

Prezinta oral rezolvarea (prepozitia sur)

C.3

IV.Prezentarea

noului continut

IV.2 Dirijarea invatarii

10min.

Anunta titlul lectiei

Cere copiilor sa urmareasca cu atentie plansa expusa .

Introduce noile structuri prin scurte propozitii, pentru fixarea formelor corecte ale acestora.

Cere copiilor sa asocieze propozitiile cu imaginile de pe plansa (ex.: propozitia 1 corespunde

imaginii c etc.)

Explicatia

Lucrul cu caietul de clasa

Evaluare orala, frontala

Urmaresc explicatiile profesorului

Vizualizeaza imaginile propuse

Copiaza pe caietele de clasa propozitiile scrise de profesor pe tabla, subliniind structurile vizate

Indeplinesc sarcinile de lucru.

C.4

V. Verificarea continuturilor

5min.

Distribuie elevilor fisele de lucru

Explica sarcina de lucru si coordoneaza activitatea copiilor, care vor lucra in perechi.

Lucrul in perechi

Evaluare orala, frontala

Rezolva exercitiul 2 de pe fisa de lucru

( anexa 1): ordonarea literelor pentru a forma cuvinte

Citesc raspunsurile de pe fisa

C.4

C.5

VI.Asigurarea feed- back-ului

8min.

Explica sarcina de lucru care consta in executarea unor comenzi date de profesor:

-Mets le cahier sur le pupitre!

-Pose le livre dans le cartable!

- Mets l`ourson sous la table! etc.

Coordoneaza activitatea elevilor

Observare sistematic

Evaluare frontala

Elevii solicitati pentru a executa sarcina propusa trebuie sa o duca la indeplinire cit mai repede posibil, prin miscari corecte si precise.

Copiii folosesc jucarii de plus, aduse de acasa.

C.4

VII. Retentia ( fixarea cunostintelor)

5min.

Explica elevilor sarcina de lucru

Corecteaza raspunsurile acestora

Lucrul individual

Evaluare frontala, orala

Rezolva exercitiul 3 de pe fisa de lucru: numararea greselilor strecurate in scrierea prepozitiilor spatiale

C.3

C.4

VIII: Transferul cunostintelor

5min.

Precizeaza elevilor tema pentru acasa

Face aprecieri pozitive asupra activitatii elevilor

Acorda note sau bonificatii.

Discutia libera

Explicatia

Noteaza tema pentru acasa:

-Alcatuiti cinci propozitii in care sa folositi cate un cuvant nou invatat. Cei care doresc pot sa ilustreze fiecare propozitie printr-un desen sugestiv.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate