Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DIDACTIC Clasa: a-I-a Abecedar - Silaba. Cuvantul - element de comunicare - Sunetul si litera "C" mare de tipar


DIDACTIC Clasa: a-I-a Abecedar - Silaba. Cuvantul - element de comunicare - Sunetul si litera "C" mare de tipar


PROIECT DIDACTIC

Scoala: SAM Siretel

Clasa: a-I-a A

Aria curriculara : Limba si comunicare



Disciplina: Abecedar

Unitatea de invatare: Silaba. Cuvantul - element de comunicare

Subiectul: Sunetul si litera "C" mare de tipar.

Tipul Lectiei: Predare - invatare

Scopul Lectiei: Consolidarea literelor     invatate, insusirea notiunii de reprezentare grafica si dezvoltarea auzului fonematic.

Obiective Operationale

O1 -Sa enumere cuvinte care contin sunetul "c" precizand silaba in care apare(la inceput, la mijloc sau la sfarsit);

O2 - Sa alcatuiasca propozitii pe baza imaginilor din manual;

O3 - Sa faca analiza fonetica a unor cuvinte ce contin litera "C" mare de tipar;

O4 - Sa citeasca corect si constient, in ritm propriu, lectia din Abecedar

O5 - Sa recunoasca si sa incercuiasca litera "C" mare de tipar intr-un text dat;

Forma de organizare: Frontal, Individual

Metode si procedee : metoda fonetica analitico sintetica, conversatia, explicatia, problematizarea si observatia.

Materiale didactictice: Abecedar, fise, alfabetar

Bibliografie

Marcela Penes "Abecedar" Manual pentru clasa I, Ed. Ana, Bucuresti 2004

* Pruna Stancu Maria, Stoica Anastasia "Modalitati de eficientizare a invatari citirii si scrierii" Ed. Aramis, Bucuresti 2004.

Desfasurarea Lectiei

Nr crt

Secventele lectiei

Ob. Op

Continutul instructiv - educativ

Strategie Didactica

Evaluare

Moment organizatoric

Verificarea cunostintelor anterioare

Trecerea la lectia noua

Predarea invatarea noilor cunostinte

Asigurarea retentiei si a feed backului

Incheierea lectiei

O1

O2

O3

O4

O6

Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei

Stabilirea ordinii si linistii in clasa.

Voi intreba care este titlul lectiei anterioare

Ii voi pune sa citeasca lectia in lant in diferite moduri(primul cuvant, al doilea, al treilea, , prima coloana, a doua coloana, integral)

Voi cere copiilor sa dea exemple de cuvinte care contin sunetul "c" la inceput, la mijloc si la sfarsit

Le prezint imaginea din manual.Ea iulustreaza o fetita care deseneaza o floare numita mac,aflandu-se in cadrul naturii.Langa un copac se afla si un catel.Copiii trebuie sa formeze propozitii cu ajutorul imaginilor.

Voi face lectura selectiva.

Aplic metoda fonetica analitico sintetica pentru propozitia "Carmen picteaza o floare."

Cate cuvinte are propozitia? (patru)

Care este primul cuvant (Carmen)

Cate silabe are primul cuvant (doua silabe)

  • Punem mana sub barbie si spunem : Car-men

Care este al doilea cuvant (picteaza)

Cate silabe are al doilea cuvant (trei silabe)

  • Punem mana sub barbie si spunem : pic-tea-za.

Care este al treilea cuvant ( o)

Cate silabe are al trilea cuvant

(o silaba)

-Care este al patrulea cuvant

(floare)

-Cate silabe are cuvantul

(doua silabe)

  • Punem mana sub barbie si spunem:

:floa-re.

Sa pronuntam inca o data primul cuvant:Carmen. Care este primul sunet? (C)

Intreb     daca elevii stiu in ce situatii scriem cu litera mare (la inceput de propozitie, nume de persoane, localitati, etc)

Deoarece Carmen" este un nume de persoana se va scrie cu litera mare.

Anunt lectia noua: Astazi vom invata "sunetul si litera C mare de tipar.

Intuirea literei "C mare de tipar

- se prezinta o plansa cu litera "C" (anexa)

- cer copiilor sa observe componenta literei.

Intuirea imaginei din manual

cer copiilor sa deschida manualele la pagina 41.

-discutam despre imaginea din manual care ilustreaza o fetita pictand.

cer elevilor sa dea nume care incep cu litera C personajelor din imagine.

-discutam pe baza imaginei despre ceea ce fac personajele, ce discuta,etc.

-dam titlul imaginei

Citirea model a textului

aplicarea metodei fonetica analitico sintetica pentru fiecare cuvant

se va citi in gand apoi voi alege cate un elev pentru a citi primul nume, un alt    elev al doilea nume, etc, prima propozitie, a doua propozitie

Exercitii de recunoastere a literei "C" mare de tipar, de citire si de despartire in silabe a cuvintelor care au in alcatuire litera "C" .(fisa 1)

Mai intai le explic si dau un exemplu de pe fisa dupa care lucreaza individual;

Cer sa caute litera "C" mare de tipar in alfabetare

Voi face aprecieri asupra modului in care s-a    desfasurat ora ;

Dau tema pentru acasa. (anexa)

Conversatia

Observatia

Metoda fonetica analitico-sintetica

Conversatia

Observatia

Conversatia

Problematizarea

Explicatia

Demon-

stratia

Munca indepen-denta

Capacitatea de a observa

Capacitatea de a comunica oral

Capacitatea de citire corecta,constienta

Deprinderea de a lucra individual

Anexa Fisa de lucru

1.Incercuieste litera C !

Carina e cu Crina in camera.La ele vine Cami.Ea are in mana un crin.Crinul miroase puternic.Ce parfum placut imprastie in jur!

2.Citeste!

ac ca-na Car-men cre-ma

rac nu-ca Ca-ri-na a-mic

mac Ian-cu Ni-cu a-cum

arc An-ca A-ni-ca mier-curi

cuc Ri-ca Ma-ri-ca I-ca

3.Scrie in caseta numarul silabelor:

ca-me-ra cu-nu-na

A-u-ri-ca

crin

cui Car-mi-na





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate