Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE Clasa: a VII-a Cultura civica - Valorile morale in care cred


PROIECT DE LECTIE Clasa: a VII-a Cultura civica - Valorile morale in care cred


PROIECT DE LECTIE

Profesor psih.:

Data: 14-XII-2009

Clasa: a VII-a A

Aria curriculara: Om si societate

Disciplina: Cultura civica

Unitatea de invatare: Valorile morale in care cred

Tipul lectiei: de achizitionare de noi cunostiinte



Obiective cadru:

Constientizarea necesitatii unor valori morale pentru o buna relationare in societate in ansamblu.

Obiective de referinta:

Dezvoltarea capacitatii de intelgere a existentei unor valori morale;

Dezvoltarea capacitatii de adoptare a acestor valori;

Obiective operationale cognitive:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

- sa cunoasca semnificatia unor cuvinte;

- sa poata opera in plan verbal si mental cu cuvintele respective;

Obiective operationale afective:

sa participe cu interes la lectie;

sa comunice eficient cu profesorul;

Strategii didactice:

metode si procedee: conversatia, observatia, lectura;

mijloace tehnice si materiale didactice: text literar,planse;

Resurse didactice:

materiale: spatial scolar, timpul de lucru 45 de min;

umane: colectivul de 10 elevi;

informationale: fise de munca independenta;

Din punct de vedere al capacitatilor de invatare cls. a VII-a A este formata din 10 elevi, fiind impartita pe trei grupe de dezvoltare:

grupa de dezvoltare: 4 elevi

grupa de ameliorare: 3 elevi

grupa de recuperare: 3 elevi

Bibliografie:

Programa scolara "Cultura civica" Bucuresti 2009

Manual de Cultura civica cls a IV-a, pt scoli de masa.

Fisa de lucru

Situatia 1:

In tramvai urca o batrana cu cateva bagaje de la piata. Scaunele sunt ocupate, in fata ta pe cateva scaune sunt asezati niste elevi de 12-13 ani care rad si se joaca. Batrana isi aseaza sacosele si cauta sa se sprijine de bara. In momentul pornirii tramvaiului sacosele cad si lucrurile batranei incep sa se imprastie prin tramvai.

Ce faci in acel moment?

Situatia 2:

Este ziua de 8 martie, ziua internationala a femeii, a mamelor. Ce atitudine ai fata de mama ta in acea zi de ce?

Situatia 3:

Doru si Alex sunt colegi de banca in cls. a VI-a. In timp ce Doru are o situatie materiala mai buna, Alex nu se poate lauda cu acelasi statut, parintii sai fiind muncitori si neavand posibilitatile financiare ale parintilor lui Doru.

Inainte de vacanta de iarna dirigintele clasei hotaraste sa mearga clasa la patinoar, insa Alex nu poate sa mearga motivand ca parintii sai nu au suficienti bani pentru a-i da.

Ce credeti ca simt cei doi elevi in aceasta situatie?

Ce credeti ca ar trebui sa faca Doru, si de ce?

Etapele lectiei

Continutul activitatii didactice

strategii

Resurse didactice

Evaluare

materiale    umane

Tip    instrumente

Moment organizatoric

Profesorul si clasa se pregatesc pentru    desfasurarea in bune conditii a lectiei.

- se pun absentii

se pregatesc materialele necesare

se stabilesc linistea si ordinea

explicatia

clasa

elevii

Predictiva

orala

Reactualizarea cunostiintelor

Profesorul sondeaza cunostiintele elevilor in ceea ce priveste existenta unor valori morale.

conversatia

clasa

elevii

Predictiva

orala

Probe orale

Captarea atentiei

Elevii vor fi anuntati ca vor descoperi idei interesante pe care le cunosc si le practica in viata de zi cu zi, idei ce au rolul de a le imbunatatii comportamentul lor ajutandu-I sa dobandeasca o imagine pozitiva.

Explicatia, observarea,

conversatia

planse

Frontala si individualizata

Predictiva

orala

Probe orale

Anuntarea temei si a obiectivelor

Profesorul anunta elevii ca in cadrul acestei ore vor invata despre valorile morale si ce inseamna sa crezi in anumite idei.

explicatia

planse

frontala

Formative

orala

Probe orale

Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

Li se expun elevilor cuvinte ca: onestitate, libertate, prietenie, onoare (respectful de sine), familie si spirit civic (comportament adecvact) ce desemneaza valori morale.

Se dezbat pe rand intelsul fiecarui cuvant si necesitatea adoptarii comportamentului corespunzator, precum si efectele negative sau ale aplicarii acestor comportamente.

Se identifica comportamentele respective in situatii concrete de viata si se discuta posibilele moduri de reactie si efectele produse.

explicatia

planse

Frontala si individualizata

Formative   

orala

Probe orale

Asigurarea feed-backului

Se discuta pe marginea unor situatii intamplate la un moment dat in viata de zi cu zi.

conversatia

Fise de lucru

Sumativa orala

Probe orale

evaluarea

Se distribuie fisa de evaluare, profesorul ii ajuta la completare, verifica si se fac aprecieri

Munca independenta, explicatia

Fisa de evaluare

individuala

Sumativa scrisa

Proba scrisa





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate