Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DE LECTIE Clasa: a II-a Cunoasterea mediului - Animalele


DE LECTIE Clasa: a II-a Cunoasterea mediului - Animalele


PROIECT DE LECTIE

Invatatoare :

Clasa : a II-a

Ora



Obiectul : Cunoasterea mediului

Subiectul : Animalele

Tipul: Consolidare de cunostinte

Obiective de referinta :

1.2. - sa identifice asemanari si deosebiri intre vietuitoare din mediul apropiat;

2.1. - sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare , fenomene din mediul inconjurator .

Obiective operationale :

O1- sa identifice partile componente ale unui animal;

O2-sa stabileasca importanta unui animal;

O3-sa precizeze mediul de viata al animalelor;

O4-sa enumere factorii care influenteaza dezvoltarea animalelor;

O5-sa sintetizeze informatiile referitoare la viata animalelor ;

O6-sa participe activ si constient la lectie .

Metode si procedee:conversatia , explicatia, problematizarea , comparatia , exercitiul, observatia , munca independenta , Brainstorming, Explozia stelara

Mijloace de inv. :fise , videoproiector, plansa model , jetoane, creioane colorate .

Bibliografie:"Recomandari metodice privind predarea simultana" , EDP , Bucuresti 1 987

Invatatoare :Brisc Delia

Clasa :a IV-a

Ora :

Obiectul : Stiinte ale naturii

Subiectul : Soarele si planetele din Sistemul nostru solar

Tipul :Dobandire de cunostinte

Obiective de referinta :

1.2. - sa descrie relatii intre sisteme din mediul inconjurator;

1.3.-sa comunice in maniere diverse observatii privind relatii dintre partile componente ale unui sistem si / sau dintre sistemele studiate .

Obiective operationale :

O1-sa precizeze localitatea , judetul , tara si planeta unde locuiesc;

O2-sa identifice planeta Terra ;

O3-sa observe detalii despre Sistemul nostru solar , pe baza imaginilor ;

O4-sa retina componenta unui sistem solar ;

O5-sa inteleaga importanta miscarii de revolutie a planetelor ;

O6-sa rezolve corect fisele date ;

O7-sa participe activ si constient la lectie .

Metode si procedee:conversatia, explicatia, demonstratia, comparatia ,observatia, problematizarea , munca independenta .

Mijloace de inv . :fise , calculator , videoproiector,glob pamantesc , plansa model ,creioane colorate .

Bibliografie : "Ghid metodologic de aplicare a programei scolare de stiinte ale naturii la clasele III-IV"

Desfasurarea lectiei

Clasa a II-a Clasa a IV- a

Continutul lectiei

(Ce ?)

Strategia didactica

(Cum ?)

Modalitati si instr. de evaluare

Timp

Ob. Operat.

Modalitati si instr. de evaluare

Continutul lectiei

(Ce ? )

Strategia didactica

(Cum ? )

Efortul elevilor de

a-si coordona comporta

mentul in raport cu situtia data .

Identificarea partilor componente ale unui animal

Hrana si importanta animalelor

Orientarea atentiei spre tema propusa

Animalele domestice si salbatice

Elevii sa-si insuseasca modul de lucru.

Componenta unui animal

Stabilirea mediului de viata al animalului

Importanta animalelor

Modul de inmultire

Aprecierea muncii elevilor

Sinteza informatiilor

Moment organizatoric

Asigurarea ordinii prin

cerinte verbale .Pregatirea materialelor necesare .

Activitate directa

Reactualizarea cunostintelor

Conversatia . Observatia.Explicatia

Se prezinta elevilor cateva imagini cu animale domestice

( prezentare ppt.) .

Elevii vor indica partile componente ale unui animal, vor enumera foloasele pe care le avem de la animale .

Captarea atentiei

Elevilor li se propune sa realizeze ,pe o plansa , un brainstorming , cu imagini. Cuvantul cheie este porcul mistret.

Anuntarea scopului si a obiectivelor

Se anunta subiectul lectiei .

Desfasurarea lectiei

Observatia. Conversatia. Explicatia.Munca independenta.

Se prezinta elevilor fisa pe care vor lucra. Se explica modul de lucru .

(Anexa 1 )

Activitate independenta

Elevii lucreaza pe fise individual.

Activitate directa

Se verifica munca independenta .Se fac aprecieri.

7. Fixarea cunostintelor

Conversatia . Exercitiul . Explicatia.

Elevii vor aplica metoda Explozia stelara . Vor lucra in perechi. Fiecare pereche va alcatui cate o intrebare care sa inceapa cu unul din cuvintele : ce , cum , unde , cand , de ce .

Se vor lipi raspunsurile la tabla pe o plansa . Cuvantul cheie este animalele.

8. Incheierea lectiei.

Conversatia

Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de activare la lectie.

Activitate independenta

Adunarea materialelor utilizate.

Proba orala

Frontal

Proba scrisa

Ev. individuala

Proba orala

Frontal

2 min.

14 min

O1

O1

O2

O1

O2

O3

O2

O4

25 min.

O3

O4

O5

O7

7 min.

O5

O6

O6

2 min.

Ev. individuala

Fisa

Autoevalua

rea

Evaluare frontala

Proda orala

Fisa

Ev individuala

Efortul elevilor de

a-si coordona comportamentul in raport cu situtia data

Identificarea zonelor in care locuim , pornind de la orizontul apropiat pana la cel mai indepartat.

Elevii sa incerce sa analizeze fisele de lucru

Orientarea atentiei spre tema propusa.

Soarele si planetele din Sistemul nostru solar

Prezentarea informatiilor despre Sistemul nostru solar ppt.

Identificarea cuvintelor noi.

Rezumatul lectiei

Intelegerea si demonstrareamiscarii de revolutie a planetei noastre

Itemi cu alegere multipla

Moment organizatoric

Pregatirea materialului necesar . Asigurarea ordinii prin cerinte verbale

Activitate independenta

Reactualizarea cunostintelor

Conversatia . Explicatia

Se impart elevilor niste fise de lucru .

Se explica modul de lucru.

Fisa

1.Cum se numeste localitatea in care locuiesti ?

2. Din ce judet face parte localitatea ta?

3.Cum se numeste tara in care locuiesti?

4.Pe ce continent este asezata tara ta ?

5.Pe ce planeta locuim?


Imagineaza-ti cum arata planeta ta in Univers. Realizeaza un desen.

Activitate directa

Se verifica munca independenta .

Captarea atentiei

Conversatia. Observatia .Explicatia. Experimentul.

Se prezinta elevilor un glob pamantesc. Elevii sunt solicitati sa precizeze cum se mai numeste planeta noastra si unde este aceasta asezata.

4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor

Se anunta noul subiect al lectiei.

5.Dirijarea invatarii

Conversatia . Explicatia. Observatia. Invatarea prin descoperire .

Se prezinta elevilor cateva informatii despre sistemul nostru solar , utilizand calculatorul . Elevii si invatatoarea vor discuta pe marginea celor prezentate.

Se explica cuvintele noi : sistem solar , axa , satelit.

Pornind de la prezentarea pe calculator , elevii vor nota pe caiete urmatoarele informatii:

Sistemul nostru solar este alcatuit din corpuri ceresti

( noua planete , cu satelitii lor ) care nu au lumina proprie si care se misca in jurul unei stele cu lumina proprie ( Soarele ).

Cele noua planete ale Sistemului nostru solar se afla la distante diferite fata de Soare : Mercur , Venus , Pamant (Terra) , Marte , Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluton.

Toate planetele se invart in jurl axei lor ,formand ziua si noaptea, dar si in jurul Soarelui, formand anotimpurile.

In afara de Mercur si Venus, toate celelalte planete sunt insotite de sateliti naturali.

Elevii vor fi solicitati sa imite , cu ajutorul globului pamantesc , miscarile de rotatie ale planetei noastre.

Activitate independenta

6 . Fixarea cunostintelor

Conversatia . Explicatia .

Munca independenta .

Se impart fise de lucru si se explica cerintele .

(Anexa 2)

Activitate directa

7. Incheierea lectiei

Conversatia.

Se aduna fsele .Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de activare la lectie.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate