Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a Educatie civica - Grupurile sociale


PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a Educatie civica - Grupurile sociale


PROIECT DIDACTIC



Scoala

Clasa a III-a

Invatatoare

Disciplina : Educatie civica

Unitatea de invatare: Noi si grupurile

Subiectul: Grupurile sociale

Tipul lectiei: recapitulare - evaluare

Durata: 45 de minute

Locul de desfasurare: Sala de clasa

Scopul Verificarea cunostintelor referitoare la tipurile de grupuri sociale si a relatiilor existente intre membrii unui grup.

Obiective operationale

Pe parcursul si la sfarsitul lectiei copiii vor fi capabili:

O1 - sa denumeasca grupurile sociale din care fac parte;

O2 - sa ilustreze in scris comportamentul lor fata de o situatie problema aparuta in

cadrul grupului;

O3 - sa gaseasca solutii de aplanare a unui conflict aparut intre membrii grupului;

O4 - sa argumenteze alegerea facuta;

O5 - sa formuleze opinii referitor la relatiile si comportamentele membrilor unui

grup;

Metode si procedee: conversatia, explicatia, metoda ciorchinelui, eseul de cinci minute, studiul de caz, brainstormingul, jocul de rol.

Materiale folosite: plansa, fisa de lucru, scrisoare, ecusoane , fisa de evaluare.

Forme de organizare: frontal, pe perechi, pe grupe si individual

Bibliografie: ,, Educatie civica"- manual pentru clasa a III-a ; Dumitru Radu , Gherghina Andrei ; Editura Aramis , 2005.

NR

CRT

ETAPELE

LECTIEI

OB

OP

ELEMENTE DE CONTINUT

RESURSE

EVA-

LUARE

METODE

SI

PROCEDEE

MIJLOACE

SI MATERIALE

ORGANI-ZATORICE

Moment organizatoric

Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic, stabilirea linistii.

conversatia

frontal

Captarea atentiei

Voi citi un fragment din povestea , Heidi, fetita muntilor", de Johanna Spyri din care reiese legatura stransa de prietenie dintre cei trei copii.

( anexa 1)

- Clara, trebuie sa vezi si tu aceste splendori! striga Heidi.
Dar Clara cazuse de pe scaun. Heidi si Peter s-au apropiat de ea. Au ridicat-o si au izbutit sa o puna pe picioare. Fetita apasa cu putere talpile pe iarba si facu cativa pasi.

- Vezi, Heidi! Vezi? Pot sa merg! exclama ea fericita.
Impreuna au mers pana in mijlocul unei adevarate gradini inflorite.
Bucuria copiilor era atat de mare incat inimile lor bateau cu putere

,,Daca cei trei sunt prieteni, iar voi, toti din clasa sunteti colegi, ce formeaza ei? Dar voi? "

conversatia

Fragment din povestea ,, Heidi, fetita muntilor", de Johanna Spyri

frontal

Anuntarea temei si a obiectivelor

Ii anunt pe copii ca astazi vom discuta despre grupurile sociale.

Se scrie titlul pe tabla si pe caiete.

Se anunta obiectivele urmarite pe parcursul activitatii intr-o forma accesibila elevilor.

explicatia

frontal

Desfasurarea activitatii

O1

O2

O5

O3

O4

O5

Voi imparti grupul de elevi pe echipe, daca numarul de copii este impar unul dinter ei va deveni ,,observator".

Fiecare echipa va primi cate o fisa de lucru cu o schema sub forma de ciorchine pe care vor completa doar primele doua randuri. ( anexa 2)

Observatorul va stabili momentul opririi lucrului si va face verificarea la tabla , dupa o plansa model, (anexa 3) apoi , impreuna vor completa ultimul rand al schemei date avand ca cerinta:

Scrieti cel putin trei tipuri de relatii ce pot exista intre membrii unui grup.

Le prezint copiilor o scrisoare prin care ni se aduce la cunostinta ca incepand de maine la noi in calasa va veni un nou coleg. El se numeste Dorel si pana acum a invatat la o scoala speciala.

Realizati o compunere de cel mult zece randuri in care sa precizati cum va veti comporta cu el.

2-3 copiii vor citi compunerile, purtandu-se apoi discutii referitoare la continutul lor.

Se scot in evidenta aspectele pozitive si cele negative prezentate in continutul compunerilor.

Se gasesc solutii pentru aspectele negative.

Copiii isi vor alege cate un ecuson fiind astfel impartiti in 3 grupe de cate 6.

Fiecare grupa va primi cate un joc de rol, iar copiii isi vor alege rolul in cadrul grupului, dupa cum urmeaza: (anexa 4)

a),,Familia model" - 2 parinti, 2 bunici, 2 copii

,, In familia voastra s-a stabilit pentru copii un program de acces la calculator de 2 ore pe zi. In lipsa parintilor acestia au incalcat regulamentul, iar calculatorul s-a stricat."

Precizati ce solutii gasiti sa rezolvati problema.

b) ,, Cei mai buni colegi"- 1 invatator si 5 elevi

,, Unul dintre colegi , in pauza , a desprins caloriferul din suportii de fixare."

Ce faceti in acel moment? Relatati discutia dintre voi.

c) ,, Tarile  - 5 jucatori si 1 intrus

,, In timpul desfasurarii jocului vine un copil care doreste sa intre in joc."

Cum procedati? Intrerupeti jocul, il acceptati si incepeti alt joc , sau il refuzati si continuati jocul, tinand cont ca situatia jocului este urmatoarea.:

Jucatorul 1 - ,, Anglia" - detine cate 1 parte din Germania si Romania;

Jucatorul 2 - ,, Franta" - detine cate 1 parte din Italia si Germania;

Jucatorul 3 - ,, Romania "- a pierdut 1 parte;

Jucatorul 4 - ,,Italia" - a pierdut 1 parte ;

Jucatorul 5 - ,, Germania" - a pierdut 2 parti.

Voi trece pe la fiecare grup si voi completa cu indrumari sarcinile date.

Dupa un timp stabilit , fiecare grup va prezenta in fata clasei situatia data.

metoda

ciorchinelui

jocul de

rol

studiul de caz

eseul de 5 minute

brainstor- mingul

jocul de rol

jocul de rol

dramatizrea

jocul de rol

fisa de lucru

plansa model

scrisoare

caiete

Ecusoane reprezenta-tive : familie, grup scolar,

grup de joaca.

fise

pe echipe

frontal

frontal

individual

pe grupe

pe grupe

pe grupe

pe grupe

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

5.

Evaluare

Fiecare copil va rezolva individual sarcinile fisei de evaluare.

conversatia

explicatia

exercitiul

individual

Fise de evaluare

evaluare scrisa

6.

Incheierea activitatii

Voi face aprecieri asupra desfasurarii lectiei, asupra cunostintelor elevilor.

conversatia

frontal

evaluare finala

Anexa 1

Heidi, fetita muntilor, de Johanna Spyri

-fragment-


- Clara, trebuie sa vezi si tu aceste splendori! striga Heidi.
Dar Clara cazuse de pe scaun. Heidi si Peter s-au apropiat de ea. Au ridicat-o si au izbutit sa o puna pe picioare. Fetita apasa cu putere talpile pe iarba si facu cativa pasi.
- Vezi, Heidi! Vezi? Pot sa merg! exclama ea fericita.
Impreuna au mers pana in mijlocul unei adevarate gradini inflorite. Bucuria copiilor era atat de mare incat inimile lor bateau cu putere.

Anexa


Anexa


Anexa 4

Joc de rol

,,Familia model - 2 parinti, 2 bunici, 2 copii

,, In familia voastra s-a stabilit pentru copii un program de acces la calculator de 2 ore pe zi. In lipsa parintilor acestia au incalcat regulamentul, iar calculatorul s-a stricat."

Precizati ce solutii gasiti sa rezolvati problema.

,, Cei mai buni colegi"- 1 invatator si 5 elevi

,, Unul dintre colegi , in pauza , a desprins caloriferul din suportii de fixare."

Ce faceti in acel moment?

Relatati discutia dintre voi.

,, Tarile - 5 jucatori si 1 intrus

,, In timpul desfasurarii jocului vine un copil care doreste sa intre in joc."

Cum procedati? Intrerupeti jocul, il acceptati si incepeti alt joc , sau il refuzati si continuati jocul, tinand cont ca situatia jocului este urmatoarea.:

Jucatorul 1 - ,, Anglia" - detine cate 1 parte din Germania si Romania;

Jucatorul 2 - ,, Franta" - detine cate 1 parte din Italia si Germania;

Jucatorul 3 - ,, Romania "- a pierdut 1 parte;

Jucatorul 4 - ,,Italia" - a pierdut 1 parte ;

Jucatorul 5 - ,, Germania" - a pierdut 2 parti.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate