Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» SCHITA DE LECTIE CLASA : a IV-a Ludoterapie ,,Hai sa zicem una.''


SCHITA DE LECTIE CLASA : a IV-a Ludoterapie ,,Hai sa zicem una.''


SCHITA DE LECTIE

UNITATEA    SCOLARA : Scoala speciala nr.1 Constanta

CLASA : a IV-a B

INVATATOR-EDUCATOR :

DATA: 16.09.2008

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa



DURATA LECTIEI : 30 min.

TIPUL LECTIEI : consolidare si evaluare

DISCIPLINA : Ludoterapie

UNITATEA DE INVATARE : Jocuri de numeratie

TITLUL LECTIEI : ,,Hai sa zicem una.''

OBIECTIV CADRU : Stimularea si dezvoltarea capacitatilor psiho-individuale in vederea adaptarii la mediu.

OBIECTIV DE REFERINTA : Stimularea dexvoltarii intelectuale prin exersarea si dezvoltarea proceselor

psihice de baza.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

sa asculte o melodie ;

sa redea prin cantec si miscare o melodie ;

sa puna in corespondenta un numar de elemente cu simbolul respectiv ;

METODE : conversatia, observatia, instructajul, demonstratia, exercitiul, jocul didactic;

MIJLOACE : casetofon, casete, joc didactic ,,Creionul fermecat''

MOMENTELE LECTIEI :

1. Moment organizatoric

- pregatirea materialelor necesare lectiei;

2. Captarea atentiei

- prin dans, dand drumul la casetofon

3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.

Astazi vom canta si vom dansa. As dori sa aflu daca mai stiti sa numarati pana la 10.

4. Desfasurarea actiunii

Se va incepe cu un cantec cu numaratoare pana la 10, pe care-l vom asculta si la casetofon : ,,Hai sa zicem 1, sa se faca 2..''. Cantecul va fi impartit pe fragmente ce vor fi reluate de cateva ori.

5. Evaluarea performantelor

- exercitiu-joc ,,Creionul fermecat'' - punerea in corespondenta a unui numar cu elemente (multime) cu cifra corespunzatoare.

SCHITA DE LECTIE

UNITATEA SCOLARA Scoala speciala nr.1 Constanta

CLASA : a IV-a B

INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina

DATA: 24.09.2008

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa

DURATA LECTIEI : 30 min.

TIPUL LECTIEI : predare

DISCIPLINA : Ludoterapie

UNITATEA DE INVATARE : asemanari si deosebiri

TITLUL LECTIEI :,,Coloreaza la fel ca mine''

OBIECTIV CADRU : Stimularea autocunoasterii, cunoasterii celorlalti si a mediului inconjurator.

OBIECTIV DE REFERINTA : Explorarea senzoriala vizuala

OBIECTIVE OPERATIONALE :

1- ca coloreze statiu dat urmarind un anumit criteriu

2- sa argumenteze alegerea facuta.

METODE : observatia, conversatia, instructajul, demonstratia, exercitiul;

MIJLOACE : fisa de lucru, creioane colorate.

MOMENTELE LECTIEI :

1. Moment organizatoric

2. Captarea atentiei

3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.

4. Desfasurarea actiunii

a) instructajul;

Se prezinta fisa de lucru: o foaie A4 , impartita in doua , pe care sunt desenate doua fructe identice ca forma si marime.

b) demonstratia;

Unul din cele doua fructe va fi colorat de mine.

c) exercitiul;

Copilul va trebui sa coloreze celalalt fruct, urmarind detaliile si incercand sa obtina ceva cat mai asemanator cu primul fruct.

5. Evaluarea performantelor

SCHITA DE LECTIE

UNITATEA SCOLARA Scoala speciala nr.1 Constanta

CLASA : a IV-a B

INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina

DATA: 02.10.2008

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa

DURATA LECTIEI : 30 min.

TIPUL LECTIEI : predare

DISCIPLINA : Ludoterapie



UNITATEA DE INVATARE : asemanari si deosebiri

TITLUL LECTIEI : ,,Coloreaza ce nu este la fel''

OBIECTIV CADRU : Stimularea autocunoasterii, cunoasterii celorlalti si a mediului inconjurator.

OBIECTIV DE REFERINTA : Explorarea senzoriala vizuala.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

1- ca coloreze statiu dat urmarind un anumit criteriu ;

2- sa argumenteze alegerea facuta.

METODE : observatia, conversatia, instructajul, demonstratia, exercitiul;

MIJLOACE :    fisa de lucru, creioane colorate.

MOMENTELE LECTIEI :

1. Moment organizatoric

-

2. Captarea atentiei

3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.

4. Desfasurarea actiunii

a) instructajul;

Se prezinta o fisa de lucru in care sunt prezentate 5 seturi de imagini reprezentand cate 3 obiecte. Doua din ele sunt identice. Copilul va trebui sa o coloreze imaginea care nu este la fel si sa argumenteze alegerea facuta.

b) demonstratia;

c) exercitiul;

5. Evaluarea performantelor

SCHITA DE LECTIE

UNITATEA    SCOLARA : Scoala speciala nr.1 Constanta

CLASA : a IV-a B

INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina

DATA: 06.11.2008

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa

DURATA LECTIEI : 30 min.

TIPUL LECTIEI : consolidare

DISCIPLINA : Ludoterapie

UNITATEA DE INVATARE : Orientare, organizare si structurare spatio-temporala

TITLUL LECTIEI : ,,In ce anotimp se intampla ?''

OBIECTIV CADRU : Stimularea autocunoasterii, cunoasterii celorlalti si a mediului inconjurator.

OBIECTIV DE REFERINTA : Formarea si dezvoltarea psihomotricitatii generale.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

sa  observe mediul inconjurator in natura si pe plansa;

sa  recunoasca principalele semne ale anotimpului toamna;

METODE : conversatia dirijata, observatia dirijata, instructajul, demonstratia, exercitiul, jocul didactic;

MIJLOACE : joc didactic ,,Anotimpurile'', plansa cu anotimpul toamna.

MOMENTELE LECTIEI :

1. Moment organizatoric

- pregatirea materialelor necesare lectiei;

2. Captarea atentiei

- observarea naturii de la geam ( dirijat) ;

3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.

4. Desfasurarea actiunii

a) actualizarea informatiilor insusite anterior

Se va prezenta o plansa cu anotimpul toamna. Prin observatie si conversatie dirijata se extrag trasaturile specifice acestui anotimp. La sfarsit se descopera numele anotimpului, prin extragerea concluziei ,Daca pleaca, pasarile, bate vantul, sunt nori pe cer, etc, ce anotimp este ?)

b)consolidarea informatiilor

Se va folosi jocul didactic ,,Anotimpurile''. Din cele patru planse prezente in joc, se alege cea care semnifica toamna. Fiecare plansa are 6 locatii tip puzzle, pe care copilul trebuie sa le completeze cu cartonase. Pe fiecare cartonas este desenat cate un semn specific unui anotimp, ex. : ploaie. Impreuna totalizeaza semnele specifice fiecarui anotimp.

Alegerea cartonaselor se va face prin conversatie dirijata. Copilul trebuie sa motiveze alegerea unui anume cartonas . De ex. ,,Pentru ca toamna pleaca pasarile'', etc.

5. Evaluarea performantelor

Elevul trebuie sa reia singur jocul, fara ajutor.

SCHITA DE LECTIE

UNITATEA    SCOLARA : Scoala speciala nr.1 Constanta

CLASA : a IV-a B

INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina

DATA: 09.12.2008

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa

DURATA LECTIEI : 30 min.

TIPUL LECTIEI : predare

DISCIPLINA : Ludoterapie

UNITATEA DE INVATARE : Comunicare

TITLUL LECTIEI : ,,Soricica dansatoarea''

OBIECTIV CADRU : Formarea conduitelor independente pentru integrarea in plan social.

OBIECTIV DE REFERINTA : Initierea si stabilirea de relatii cu cei din jur, utilizand diverse forme de



comunicare.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

sa urmareasca cu atentie povestirea prezentata ;

sa completeze corect imagini lacunare ;

sa recunoasca personajele povestirii ;

sa redea, cu ajutor fragmente din povestire ;

METODE : dramatizarea, conversatia dirijata, observatia dirijata, instructajul, demonstratia, exercitiul, jocul

didactic;

MIJLOACE : jucarii, cartea ,,Soricica dansatoarea'' - povestire in amagini cu autocolante.

MOMENTELE LECTIEI :

1. Moment organizatoric

- pregatirea materialelor necesare lectiei;

2. Captarea atentiei

- prezentarea unui soricel si a unui ursulet de plus ; analizarea lor din punct de vedere cromatic, fizic,

tactil.

3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.

Ne vom juca cu Soricica. Hai sa aflam povestea ei.''

4. Desfasurarea actiunii

a) prezentarea continutului

Cu ajutorul celor doua jucarii, se va realiza o mini-dramatizare.

b) dirijarea invatarii

Care au fost personajele? Ce a facut soricica? Dar ursuletul? Ce i-a zis soricica ursuletului? El ce i-a raspuns ? Unde au plecat impreuna ? De ce s-a suparat ursuletul ? Tu ce ai fi facut in locul soricicai ?

c) asigurarea feed-back-ului

- prezentarea povestii pe cartea cu imagini.

- completarea imaginilor lacunare cu autocolantele potrivite

5. Evaluarea performantelor

Haideti sa dansam ca Soricica !

Sa facem cornulete asa cum facea si Soricica !

SCHITA DE LECTIE

UNITATEA    SCOLARA : Scoala speciala nr.1 Constanta

CLASA : a IV-a B

INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina

DATA: 30.01.2009

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa

DURATA LECTIEI : 30 min.

TIPUL LECTIEI : predare

DISCIPLINA : Ludoterapie

UNITATEA DE INVATARE :

TITLUL LECTIEI : ,,Completeaza ce lipsete !''

OBIECTIV CADRU : Stimularea autocunoasterii, cunoasterii celorlalti si a mediului inconjurator.

OBIECTIV DE REFERINTA : Formarea si dezvoltarea psihomotricitatii generale.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

1. sa completeze imagini lacunare ;

METODE : conversatia dirijata, observatia dirijata, instructajul, demonstratia, exercitiul, jocul

didactic

MIJLOACE : jucarii incomplete, fisa de lucru, carioca .

MOMENTELE LECTIEI :

1. Moment organizatoric

- pregatirea materialelor necesare lectiei;

2. Captarea atentiei

Prezentarea unei masinute fara roti. Rog copilul sa incerce sa se joace cu ea. Va putea ? De ce ?

3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.

4. Desfasurarea actiunii

a) prezentarea continutului ( instructajul)

Prezentarea unei fise pe care copilul ca trebui sa o completeze. Pe fisa exista mai multe desene

lacunare. De exemplu: o fata de copil fara ochi, o casa fara ferestre, etc.

b) dirijarea invatarii (demonstratia)

Prima imagine lacunara o voi rezolva eu si voi explica ce am facut si de ce am ales sa fac asa.

c) asigurarea feed-back-ului (exercitiul)

Voi indruma copilul sa resolve restul fisei.

5. Evaluarea performantelor

Va primi tot atatea buline rosii cate imagini corecte a completat.







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate