Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Istorie


Index » educatie » Istorie
» PROIECT DE LECTIE - Tarile Romane intre confruntare si diplomatie, pana la jumatatea secolului al XV-lea


PROIECT DE LECTIE - Tarile Romane intre confruntare si diplomatie, pana la jumatatea secolului al XV-lea


PROIECT DE LECTIE

Scoala: Gupul Scolar "Matei Basarab"- Craiova;

Propunator:

Data: 17 martie



Clasa: a IX- a

Obiectul: Istorie;

Unitatea de invatare: Relatii internationale;

Lectia: Tarile Romane intre confruntare si diplomatie, pana la jumatatea secolului al XV-lea;

Tipul lectiei: de dobandire de cunostinte, prin expunere combinata cu alte strategii;

Timp: 50 minute;

Locul de desfasurare: Cabinetul de Istorie;

Obiective: 1. informative: de a dobandi cunostinte despre domnitorii Mircea cel Batran, Alexandru cel Bun, Iancu de Hunedoara, Vlad Tepes si despre principalele obiective ale politicii acestor domnitori

2. formative: dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, generalizari de deprindere a esentialului;

Nivelul initial: clasa are cunostinte la nivelul programei scolare si are conturate deprinderi de a sesiza notele esentiale, de a face corelari si analogii, sistematizari si generalizari. Poseda stil de munca organizat, majoritatea elevilor participand activ la dezbaterea problemelor propuse de profesor.

Obiective operationale: - sa identifice un fapt/proces istoric; sa utilizeze datele provenite dintr-un document, harta, termen/notiuni; sa identifice principalele batatalii; sa demonstreze rolul domnitorilor in neatarnarea Tarilor Romane; sa formuleze un punct de vedere despre rolul Tarilor Romane in cruciada antiotomana utilizand un argument istoric;

Strategia: inductiva, cognitiva, semidirijata, euristica;

Metode de lucru: 1. traditionale: expunerea, explicatia, conversatia, euristica, demonstratia, descoperirea;

2. alternative: observarea interesului elevului in timpul activitatilor de invatare- empatia, jocul de rol;

Mijloace: manualul, schema modulara a lectiei;

Strategii didactice: activitati frontale;

Evaluarea: continua-     prin intrebari frontale si analiza raspunsurilor.

Etapele lectiei/durata

Actiuni ale profesorului

Actiuni ale elevilor

Pregatirea clasei

Profesorul se asigura ca sunt indeplinite conditiile pentru desfasurarea in conditii optime a lectiei.

Noteaza absentii in catalog.

Responsabilul clasei comunica absentii

Actualizarea cunostintelor

Profesorul pune intrebari care vizeaza verificarea cunostintelor pe care elevii le-au dobandit in lectia trecuta.

Profesorul cere elevilor sa prezinte carnetul de note

Elevii se ofera sa raspunda.

Elevii se prezinta cu carnetul de note, pentru ca profesorul sa scrie nota acordata.

Anuntarea temei noi

Profesorul anunta ca lectia de astazi se intituleaza: "Tarile Romane intre confruntare si diplomatie, pana la jumatatea secolului al XV-lea". De asemenea, profesorul ofera elevilor extrse din atlase istorice, cerandu-le sa le studieze la momentul potrivit

Elevii scriu pe caietul de notite    titlul temei

Predarea noilor cunostinte

Profesorul expune lectia, prezentand cadrul istoric de evolutie a Tarilor Romane, apoi domnia fiecaruia dintre domnitori. Profesorul pune accent pe principalele batalii si rolul jucat de acestea precum si pe cauzele acsetora.

Elevii iau notite

Realizarea feed-back-ului

Profesorul cere elevilor sa precizeze rolul pe care l-au avut domnitorii in oprirea expansiunii puterilor vecine.

Elevii sesizeaza importanta domniilor lui Mircea cel Batran, Alexandru cel Bun, Iancu de Hunedoara, Vlad Tepes si importanta pe care au avut-o acestia in lupta pentru neatarnare si pentru unitate.

Anuntarea temei pentru acasa

Profesorul cere elevilor ca pentru data viitoare sa raspunda la intrebarile testului de la pagina 54.

Elevii se angajeaza sa realizeze testul.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate