Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata.Telecomunicatii, comunicatiile la distanta, Retele de, telefonie, VOIP, TV, satelit




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic istorie, clasa : a - viii - a primul razboi mondial


Proiect didactic istorie, clasa : a - viii - a primul razboi mondial


PROIECT DIDACTIC


  • DATA :

  • OBIECTUL : Istorie

  • PROPUNATOR :  Prof. Frenti Simona, Scoala cu clasele I - VIII Lapusnicel
  • CLASA : a - VIII - a

  • UNITATEA DE INVATARE: PRIMUL RAZBOI MONDIAL

  • TIPUL LECTIEI:  Predare/invatare

  • LOCUL DE DESFASURARE : Cabinetul de istorie - geografie

  • STRATEGIA DIDACTICA :

- metode : Conversatia, Explicatia, Metoda ciorchinelui



- mijloace de invatamant : Harta fizica si politica a lumii

- bibliografie :J.F. Aylett, In cautarea istoriei - secolul XX, Ed. ALL, Bucuresti, 2001


  • OBIECTIVUL GENERAL : De a sistematiza, consolida si de a evalua cunostintele cu privire la cauzele, desfasurarea si urmarile primului

razboi mondial.


  • OBIECTIVELE OPERATIONALE :

1.     cunoasterea cauzelor care au dus la  realizarea aliantelor politico-militare de la sfarsitul sec. XIX si inceputul sec. XX,

2.     intelegerea motivelor care au determinat izbucnirea primului razboi mondial,

3.     cunoasterea desfasurarii evenimentelor militare pe principalele fronturi ale primului razboi mondial intre anii 1914-1918,

4.     descrierea vietii populatiei aflate in spatele frontului,

5.     cunoasterea continutului tratatelor de pace incheiate dupa primul razboi mondial,

6.     intelegerea si utilizarea corecta a termenilor istorici


Obiectivul

Momentele lectiei

Continutul stiintific al lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Strategia didactica



1.Momentul organizatoric




- Anunta planul lectiei de evaluare


- Se pregatesc pentru inceperea activitatii


- Conversatia











1










2























3




6







4








5







2. Evaluarea.

Reactualizarea cunostintelor anterioare






PRIMUL

RAZBOI

MONDIAL

















- Scrie pe tabla, intr-o elipsa, titlul unitatii de invatare care este evaluata - PRIMUL RAZBOI MONDIAL,


Scrie pe tabla, intr-o elipsa, CAUZELE,














- Numeste un elev care sa prezinte la harta tarile membre ale celor doua aliante



- Scrie pe tabla, intr-o elipsa, PRETEXTUL IZBUCNIRII RAZBOIULUI









- Scrie pe tabla, intr-o elipsa, FRONTURI









- Numeste un elevi care sa arate la harta fizica a Europei principalele fronturi deschise in 1914


- Numeste cate un elev care sa prezinte situatia de pe fronturile razboiului in anii - 1914,1915, 1916, 1917, 1918






- Scrie pe tabla, intr-o elipsa, VIATA DIN SPATELE FRONTULUI,




- Scrie pe tabla, intr-o elipsa, URMARILE PRIMULUI RAZBOI MONDIAL,















- Numeste un elev care sa localizeze pe harta politica a Europei noile state formate







Elevii, pe baza cunostintelor dobandite anterior, expun cauzele primului razboi mondial

- dorinta Germaniei de a detine mai multe

colonii, conform statutului de mare putere

- formarea aliantelor politico-militare:

- Tripla Alianta - Germania, Austro -

Ungaria( 1879),Italia( 1882)

- Tripla Intelegere (Antanta)- Franta,

Rusia( 1892-1893), Marea Britanie

(1904-1907)

- crizele politico-militare de la inceputul sec. XX -Balcani, nordul Africii

- cresterea cheltuielilor militare


- Prezinta la harta politica a Europei statele membre ale celor doua aliante



- Elevii, pe baza cunostintelor dobandite anterior, prezinta pretextul declansarii razboiului - Asasinarea la Sarajevo, la 28 iulie 1914, a printului mostenitor al Austro-Ungariei; Ultimatumul acordat Serbiei de catre Austro-Ungaria.




Elevii, pe baza cunostintelor dobandite anterior, prezinta fronturile deschise in 1914 si adversarii -

- Frontul de SUD - Serbia si Austro -

Ungaria,

- Frontul de EST - Rusia, Austro-Ungaria,

- Frontul de VEST - Franta,Marea Britanie

Belgia, Germania

- Fronturi secundare -Africa, Orientul Apropiat


- Prezinta la harta fizica a Europei principalele fronturi deschise in 1914



- Elevii, pe baza cunostintelor dobandite anterior, prezinta situatia de pe principalele fronturi in perioada 1914 - 1918 subliniind folosirea unei noi tactici - razboiul de transee si a noilor tipuri de arme - mitraliera, tancul, avionul, submarinul, gazele de lupta.



- Elevii prezinta activitatea din spatele fronturilor si greutatile intampinate de populatia civila



- Elevii, pe baza cunostintelor dobandite, prezinta urmarile pornind de la " Cele 14 puncte" propuse de SUA si care s-au regasit in textele tratatelor de pace incheiate cu :

- Germania la Versailles - 28 iunie 1919,

- Austria la Saint-Germaine - 10 sept 1919,

- Bulgaria la Neuilly - 27 nov. 1919,

- Ungaria la Trianon - 4 iunie 1920,

- Bulgaria la Sevres - 10 august 1920.


- Elevii prezinta hotararile Conferintei de la Washington 1921 - 1922 cu privire la dezarmarea in Extremul Orient si oceanul Pacific.



Elevul prezinta la harta noile state : Austria, Ungaria, Cehoslovacia, Polonia, Lituania, Letonia, Estonia, Finlanda.











- Conversatia





- Metoda ciorchine




- Harta politica a Europei






- Evaluare frontala








- Metoda ciorchine







- Evaluare individuala





- Conversatia



- Evaluarea individuala





- Metoda ciorchine







- Conversatia









- Harta politica a Europei



6. Tema pentru acasa



- Anunta tema pentru evaluarea semestriala :

ORAS SI SAT IN CONTEXTUL EXPLOZIEI DEMOGRAFICE DE LA SFARSITUL SEC XIX



- Elevii isi noteaza in caiete titlul temei pentru evaluarea semestriala



- Conversatia






Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate