Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC Clasa: a IV-a Limba si literature romana Printul fericit , dupa Oscar Wilde


PROIECT DIDACTIC Clasa: a IV-a Limba si literature romana Printul fericit , dupa Oscar Wilde


PROIECT DIDACTIC

Data: 09.12. 2008

Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Veresti - Suceava

Clasa: a IV-a B

Institutor:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literature romana



Subiectul: Printul fericit , dupa Oscar Wilde

Tipul lectiei: de consolidare

Scop: consolidarea deprinderii de a citi corect, constient, cursiv, expresiv;

activizarea vocabularului; exersarea exprimarii orale;

Obiective operationale:

O1- sa selecteze proverbe corespunzatoare mesajului textului;

O2- sa citeasca corect, cursiv, expresiv textul;

O3- sa exemplifice expresii in alcatuirea carora intra verbul a duce, stabilind si semnificatia acestora;

O4- sa compare cele doua personaje prin stabilirea asemanarilor si deosebirilor dintre ele;

O5- sa creeze un alt final povestirii;

O6- sa sintetizeze informatiile din text compunand un cvintet.

Strategii didactice:

  • Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, ciorchinele, diagramele Venn, cvintetul;
  • Mijloace de invatamant: fise de munca independenta, fise de evaluare;
  • Moduri de organizare: activitate individuala, frontala, in perechi, pe grupe;

Bibliografie:

Cerghit, I.,(2006), Metode de invatamant, Editura Polirom, Iasi;

Flueras, V., (2003), Paideia si gandirea critica, Editura Casa cartii de

Stiinta, Cluj-Napoca.

3. MEC(2006), Strategii educationale centrate pe elev, Bucuresti.

4. Stanciu, Mihai(2003), Didactica postmoderna, Editura Universitatii, Suceava

Nr. crt.

Secventele lectiei

Continut stiintific

Ob.

op.

Timp

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Moduri de organizare

1.

Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare a activitatii.

pregatirea materialului didactic;

organizarea colectivului de elevi.

1'

conversatia

frontal

capacitatea de concentrare a atentiei

2.

Verificarea temei

Se verifica tema de acasa: transcrierea unui fragment la alegere din textul scris de O. Wilde si ilustrarea acestuia prin desen.

Se fac aprecieri generale si individuale referitoare la modul cum si-au realizat tema.

2'

conversatia

frontal

capacitatea de a scrie corect, ingrijit;

capacitatea de a ilustra prin desen un fragment din text

3.

Captarea atentiei

Elevii sunt invitati sa aleaga dintr-o lista de proverbe pe acela care se potriveste cu povestirea Printul Fericit, de O. Wilde.

Lucrul bine inceput, este pe jumatate facut.

Pomul se cunoaste dupa roade si omul dupa fapte.

Cine se scoala de dimineata departe ajunge.

Se discuta proverbele si se motiveaza alegerea celui ce corespunde continutului ideatic al textului.

O1

3'

conversatia

exercitiul

explicatia

creta colorata

frontal

capacitatea de concentrare a atentiei;

capacitatea de a realiza corelatii intre proverbe si continuturi cunoscute

5.

6.

7.

Dirijarea invatarii

Obtinerea performantei

Retentia si transferul

Citirea textului pe roluri.

Se discuta despre personajele povestirii.



Citire selectiva

fragmentul in care printul vorbeste despre viata sa;

sfarsitul Randunelului;

fragmentul in care este vorba despre daruirea rubinului.

Se atrage atentia asupra ultimei propozitii a acestui fragment. Se selecteaza verbul a dus. Se stabileste sensul din context.

In functie de posibilitatile lor, elevii vor primi urmatoarea sarcina diferentiat.

maxim- Gasirea unor expresii la formarea carora ajuta verbul a duce.

mediu- Stabilirea sensului unor expresii in alcatuirea carora intra verbul a duce:

L-a dus de nas si de aceasta data.

A dus vestea dincolo de hotarele tarii.

Numai Andrei a dus pana la capat treaba.

minimal- Alcatuirea unei alte propozitii cu verbul a duce.

Se verifica corectitudinea sarcinilor diferentiate.

Putem spune despre cele doua personaje

principale ale textului ca erau prieteni?

Caracterizarea celor doua personaje prin intermediul ciorchinelui.

Se completeaza diagramele Venn cu datele obtinute despre cele doua personaje principale.

Se discuta despre finalul tragic al povestirii si li se va cere elevilor sa creeze un alt final .

Este prezentat finalul creat de elevi si se apreciaza munca acestora in echipa.

Considerati ca ati facut vreodata fapte bune fata de cei sarmani?

O2

O3

O4

O5

6'

12'

6'

10'

2'

exercitiul

conversatia

explicatia

conversatia

explicatia

ciorchinele

exercitiul

diagramele Venn

conversatia

exercitiul

conversatia

explicatia

fise de munca independenta

creta colorata

frontal

frontal

individual

frontal

in perechi

frontal

pe grupe

frontal

capacitatea de a citi corect, cursiv, expresiv

capacitatea de a identifica sensuri diferite ale unui cuvant

capacitatea de a utiliza un cuvant dat in alt context

capacitatea de a

identifica insusiri ale celor doua personaje

capacitatea de a

crea un alt final textului

8.

Evaluare

1.Elevii vor primi fise de evaluare cu sarcini diferentiate in functie de posibilitatile lor care constau in:

a) alcatuirea unui cvintet

b) alcatuirea unei propozitii despre text;

Se citesc cateva cvintete si se apreciaza corectitudinea lor. Se verifica propozitiile.

O6

6'

cvintetul

exercitiul

conversatia

explicatia

fisa

individual

frontal

capacitatea de a

sintetiza informatii despre text

9.

Incheierea activitatii

Se fac aprecieri generale si individuale privind modul in care elevii au raspuns la lectie.

Se da tema pentru acasa diferentiat astfel:

a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci.

b) Desenati ceea ce credeti ca s-a intamplat atunci cand printul a iesit din castelul sau.

Se ofera explicatii suplimentare.

Aprecieri generale si individuale privind modul in care s-au comportat copiii la lectie. Se apreciaza raspunsurile deosebite in mod special.

2'

conversatia



fisa ce contine enuntul temei pentru acasa.

PRINTUL FERICIT

CVINTETUL

1. Cuvant cheie ( 1 cuvant - substantiv ce se refera la tema lectiei)

2. Adjective ce descriu tema (2 cuvinte)

Cuvinte ce exprima actiuni despre tema (3 cuvinte terminate in ind, and)   

. Cuvinte ce exprima sentimentele voastre fata de tema ( 4 cuvinte)

.

Cuvant ce exprima esenta temei (1 cuvant)

PRINTUL FERICIT

CVINTETUL

Cuvant cheie ( 1 cuvant - substantiv ce se refera la tema lectiei)

Adjective ce descriu tema (2 cuvinte)

Cuvinte ce exprima actiuni despre tema (3 cuvinte terminate in ind, and)

Cuvinte ce exprima sentimentele voastre fata de tema ( 4 cuvinte)

.

Cuvant ce exprima esenta temei (1 cuvant)

Fisa de munca independenta

"Fata mosneagului era insa frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."

(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)

"Fata mosneagului era insa frumoasa,    harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o

impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."

(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)

"Fata mosneagului era insa frumoasa,    harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."

(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)

"Fata mosneagului era insa frumoasa,    harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."

(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)

"Fata mosneagului era insa frumoasa,    harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."

(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)

Tema pentru acasa - diferentiat

a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci.

b) Desenati ceea ce credeti ca s-a intamplat atunci cand printul a iesit din castelul sau.

a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci.

b) Desenati ceea ce credeti ca s-a intamplat atunci cand printul a iesit din castelul sau.

a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci.

b) Desenati ceea ce credeti ca s-a intamplat atunci cand printul a iesit din castelul sau.

a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci.

Printul Fericit

dupa Oscar Wilde

SCHELETUL DE RECENZIE

.Exprimati intr-o propozitie(enunt ) despre ce este vorba in textul citit.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Alegeti o expresie semnificativa    pentru continutul textului.

Rezumati, intr-un cuvant, esenta textului. . . . . . . . . . . . . . . .

Alegeti "culoarea" sentimentala a textului . . . . . . . . . . ..

Completati propozitia: "Cel mai bun / mai interesant lucru din acest text este"

Gasiti un simbol (grafic) pentru textul in cauza. DESEN







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate