Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE CLASA : a IX a - STUDIUL CALITATII PRODUSELOR SI SERVICIILOR


PROIECT DE LECTIE CLASA : a IX a - STUDIUL CALITATII PRODUSELOR SI SERVICIILOR


GRUP SCOLAR INDUSTRIAL CONSTRUCTII DE MASINI DARMANESTI

CATEDRA TEHNICA - DISCIPLINE ECONOMICE

PREOFESOR : EC.

DATA: 17.01.2008

DISCIPLINA: STUDIUL CALITATII PRODUSELOR SI SERVICIILOR



CLASA : a I X a EC1

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATARE : PASTRAREA SI DEPOZITAREA MARFURILOR

LECTIA EVALUAREA FACTORILOR DE AGRESIUNE SI A MODIFICARILOR CE APAR PE DURATA PASTRARII

TIPUL LECTIEI : LECTIE DE SISTEMATIZARE SI EVALUARE

DURATA LECTIEI: 50 MINUTE

LOCUL DE DESFASURARE : SALA DE CLASA

OBIECTIVELE LECTIEI : Elevii vor fi capabili sa:

OBIECTIVE COGNITIVE

OC. 1 - SA PRECIZEZE CARE SUNT FACTORII DE AGRESIUNE PE DURATA PASTRARII MARFURILOR

OC.2 - SA PREZINTE FACTORI INTERNI SI EXTERNI DE AGRESIUNE

OC.3 - SA DESCRIE FACTORII FIZICO -MECANICI SI FIZICO- CHIMICI

OC.4 - SA PRECIZEZE CARE SUNT MODIFICARILE MARFURILOR CE APAR PE DURATA PASTRARII

OC.5 - SA PREZINTE MODIFICARILE CHIMICE ALE MARFURILOR PE DURATA PASTRARII

OC.6 - SA DEFINEASCA FERMENTATIA , PUTREFACTIA , SI MUCEGAIREA

OC.7 - SA DESCRIE MODIFICARILE FIZICE

OBIECTIVE PSIHOMOTRICE

OP.1- SA UTILIZEZE CORECT FISA DE LUCRU (EVALUARE)

OBIECTIVE AFECTIVE

OA. 1-SA PARTICIPE CU INTERES LA LECTIE

OA.2 - SA MANIFESTE O ATITUDINE POZITIVA FATA DE CONTINUTURILE CU CARACTER ECONOMIC PREDATE

MATERIAL DIDACTIC: MANUALUL, TABLA , CRETA, FISE DE LUCRU

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: CONVERSATIA, EXPLICATIA , LUCRARI INDIVIDUALE

FORME DE ORGANIZARE: FRONTALA, INDIVIDUALA

EVALUARE : INTREBARI SCRISE , OBSERVATIA CURENTA

DESFASURAREA OREI

ETAPELE

LECTIEI

TIMP/

MINUTE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE

RESURSE

1,MOMENT ORGANIZATORIC

Verificarea prezentei, tinutei.

Se fac recomandari unde este cazul si se pregateste materialul didactic necesar pentru lectie si se cere elevilor sa-si pregateasca cele necesare

Se pregatesc pentru lectie , raspund la intrebarile adresate si pregatesc cele necesare lectiei

Dialog cu elevii instructaj

Catalog, pix, creta, burete,tabla, Fise de lucru

2.PRECIZAREA TEMEI, EXPLICAREA SAU MOTIVAREA ACTIUNII,DESCRIE-REA OBIECTIVELOR URMARITE -

3.CHESTIONAREA PROPRIU -ZISA

4. RIDICAREA FISELOR DE LUCRU PENTRU APRECIEREA PRIN NOTARE

5. PRECIZAREA TEMEI PENTRU ACASA



Se cere elevilor sa analizeze fisa de lucru , sa analizeze cu atentie toti itemii din fisa de evaluare

Urmareste modul de lucru al elevilor

Evaluieaza lucrarile elevilor prin notare conform baremelor de pe fisa

Transmite elevilor tema ptr. acasa ,, de scris de la pag.84 ex.2,,

Raspund la solicitarile profesorului vizualizeaza si analizeaza fisa de lucru

Elevii sunt concentrati asupra fisei de evalure si raspund la itemii adresati

Asteapta rezultatele lucrarilor de evaluare

Noteaza tema si urmateste explicatiile necesare ptr. efectuarea temei.

Explicatia, demonstra-tia, dialogul frontal

Evaluare scrisa

explicatia

Tabla , creta, burete, , pix, fise de lucru (evaluare)

Fise de lucru (evaluare) , Pix

Caiet, pix, manual







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate