Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE CLASA: I-a MATEMATICA - ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR FORMATE NUMAI DIN ZECI (0-100)


PROIECT DE LECTIE CLASA: I-a MATEMATICA - ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR FORMATE NUMAI DIN ZECI (0-100)


]MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII

SCOALA GIMNAZIALA "MIHAI EMINESCU" - ZALAU

PROIECT DE LECTIE

CLASA: I E

PROPUNATOARE: inv.

OBIECTUL: MATEMATICA

TEMA :ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR FORMATE NUMAI DIN ZECI (0-100)

TIPUL LECTIEI Sistematizarea cunostintelor

OBIECTIVE :



  • Sa efectueze corect operatii simple de adunare si scadere a unor numere formate numai din zeci;
  • Sa efectueze corect exercitii de adunare si scadere cu trei termeni;
  • Sa afle termenul necunoscut dintr-o operatie data;
  • Sa rezolve corect problemele propuse;
  • Sa compuna probleme simple dupa operatii date;
  • Sa utilizeze un limbaj matematic corect;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, munca independenta, munca in echipa, jocul didactic;

MIJLOACE DE INVATAMANT fise individuale si pe echipe, manual, caiet tip;

Etapele lectiei

Scenariul didactic

Strategii didactice

Forme de organizare

Dozare

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric

Asigur conditiile necesare desfasurarii orei de matematica:

- pregatesc materialul didactic necesar;

-stabilesc ordinea si disciplina in clasa;

-pregatesc colectivul de elevi din punct de vedere afectiv si emotional;

Isi pregatesc materialele necesare lectiei.

Conversatia

Frontal

2.Verificarea cunostintelor

Verificarea frontala a temei de casa. Pentru inceput vom efectua cateva exercitii orale. Ne vom juca cu mintea.    .

Ce operatii matematice am invatat ?

Cum se numesc nr. care se aduna ?

Cum se numeste rezultatul adunarii?

Cum numim termenii scaderii? Dar rezultatul scaderii ?

20+20=..

60+20=..

20-10=.

Pe baza cunostintelor asimilate anterior formuleaza raspunsuri.

Calculeaza exercitiile mintale

Conversatia

Frontal

1

2

3

4

5

6

Afla numarul cu 30 mai mare decat 10. Din rezultat scade pe 20. Cat ai obtinut?

10 pisoi au plecat de acasa.3 din ei nu s-au mai intors Cati pisoi mai sunt?

Formuleaza raspunsuri

Rezolva oral problemele propuse

Conversatia Exercitiul

Frontal

3.Captarea atentiei

V-ati descurcat foarte bine, sunteti ageri, drept rasplata v-am pregatit cateva ghicitori:

" In gradinita cu flori

Au inflorit douazeci bujori

Mai stau gata - mbobocite

Cinci lalele rumenite

Cate flori eu voi avea

In buchet cand ti-l voi da?"

"Trica are 10 ani

Verisoara 4 ani

Peste cati ani vara mica

Va avea varsta lui Trica?"

Gasesc raspunsul la ghicitorile date

Conversatia Exercitiul

Frontal

3'

1

2

3

4

5

6

4.Anuntarea temei

Astazi vom efectua impreuna exercitii cu numerele formate numai din zeci, vom rezolva si vom compune probleme.

Sunt atenti la anuntarea temei.

Frontal

1'

5.Dirijarea invatarii

Vom rezolva exercitiile si problemele de pe fisa de lucru.

1.)Joc didactic: Ce numar se afla in mijlocul florii?

90 - 10 = 100 - 20 =

50 + 30 = 70 + 10 =

( vezi anexa 1.)

Le veti calcula singuri, apoi vom verifica rezultatele impreuna.

2.)Scadeti din cel mai mare numar pe cel mai mic:

a)80;30 b)40;50

c)10;90 d)70;40

Se rezolva oral, apoi in scris si se confrunta rezultatele obtinute.

3.)Aflati suma respectiv diferenta celor trei termeni:

Urmaresc cu mare atentie exercitiile si problemele pe care le vor rezolva.

Calculeaza singuri, apoi verifica rezultatele.

Raspund cerintelor fiecarui exercitiu.

Conversatia, Exercitiul, Munca independenta

Frontal, Individual

1

2

3

4

5

6

4.)Aflati termenul necunoscut:

.. - 30 = 40

30 + . = 50

30 + 20 + . = 90

5.) Ana are 80 nuci. Mama ii mai da 10 nuci.

Cate nuci are Ana ?

Se repeta datele problemei. Se adreseaza intrebarile:

Cate nuci avea Ana ?

Cate nuci primeste ?

Ce reprezinta numarul 80 ? Dar 10 ?

Care este intrebarea problemei ?

Cum putem afla cate nuci are Ana ?

Prin ce operatie ?

80 + 10 = 90 (nuci)

6.)Radu are 20 alune.

Cate alune a primit daca acum are 70 ?

70 - 20 = 50 (alune)

Gasesc termenul necunoscut, prin operatia inversa adunarii, respectiv scaderii.

Formuleaza raspunsuri.

Rezolva problemele respectand cerinta.

Afla cate alune    a primit Radu.

Conversatia, Exercitiul, Munca independenta

Frontal, Individual

1

2

3

4

5

6

7.)Alina are 40 bomboane, iar Malvina are 50 bomboane.

Scrie intrebarea potrivita operatiilor:

a.)   

b.)   

8.)Un iepuras ii spune celuilalt:

- Eu am 30 de morcovi.

Al doilea spune :

- Eu am cu 10 mai mult decat tine.

Cati morcovi am eu ?

30 + 10 = 40 (morcovi)

9.)Compuneti o problema dupa desenul dat pe fisa.

Problema poate sa fie rezolvata prin operatia de adunare ori prin operatia de scadere.

Sa vedem cine compune cea mai interesanta problema.

Se vor citi cateva probleme.

Formuleaza intrebari pentru problema data.

Se rezolva pas cu pas problema.

Compun probleme interesante si variate.

Conversatia, Exercitiul, Problematizarea, Munca independenta

Frontal. Individual

1

2

3

4

5

6

Acum pentru ca ati fost atat de harnici vom face un mic concurs.

Veti forma trei echipe, respectiv cele trei randuri de banci.

Fiecare echipa va primi cate o fisa de lucru. Echipa care termina prima si are toate rezultatele corecte este castigatoare.

Se pregatesc ca de fiecare data cu forte proaspete pentru concurs.

Se felicita echipa castigatoare.

Conversatia, Exercitiul, Jocul didactic

Individual, Pe echipe

3'

6.Incheierea lectiei

Se fac aprecierile si recomandarile necesare asupra desfasurarii orei de matematica.

Se da tema de casa din caietul tip.

Asculta aprecierile, recomandarile facute si-si noteaza tema de casa.

Conversatia

Frontal

1





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate