Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PLAN DE LECTIE Limba romana Clasa: a-IV-a


PLAN DE LECTIE Limba romana Clasa: a-IV-a


PLAN DE LECTIE

Obiectul: Limba romana

Subiectul: "In Vrancea"dupa Alexandru Vlahuta

Clasa: a-IV-a



Invatatoare/Propunatoare:

Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte

Obiective operationale

0-sa citeasca expresiv, corect si coerent fragmentul din manual

0-sa inteleaga cuvintele necunoscute

0-sa alcatuiasca planul simplu de idei

0-sa alcatuiasca un scurt comentariu dupa planul simplu de idei

Strategii didactice:

a)Metode si procedee:explicatia, analiza, conversatia euristica

b)Materiale didactice:manualul,imagini

ETAPELE

LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

Moment organizatoric

Voi pregati cele necesare orei de limba romana si voi cere elevilor sa-si pregateasca si ei cele necesare acestei ore.

Elevii isi pregatesc cele necesare orei de limba si literatura romana.

Captarea atentiei

Am pregatit cateva imagini cu peisaje din toata tara, dar in special cu peisaje din Vrancea si vom purta o discutie despre aceste imagini.

Elevii sunt atenti la imagini si raspund la intrebarile puse de invatatoare/propunatoare.

Conversatia euristica

Reactualizarea cunostintelor

ETAPELE

LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

-Puteti sa imi dati cateva exemple de   

legende pe care le cunoasteti?

-Inacest caz eu am adus o carte cu cateva legende cum ar fi "Cuza -Voda la sultan","Legenda vantului","Legenda privighetorii",etc. si vom purta o discutie despre legende.

ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI

Raspunsul elevilor este impartit: unii raspund "da",altii "nu".

Elevii sunt atenti la propunatoare/invatatoare si discuta despre aceste legende.

ACTIVITATEA ELEVILOR

Conversatia euristica

STRATEGII DIDACTICE

Anuntarea tematicii

Astazi vom face un nou fragment din "Legenda Vrancioaiei" numit "In Vrancea" de Alexandru Vlahuta.   

Elevii sunt atenti la invatatoare/propunatoare.

Conversatia euristica

Desfasurarea lectiei

Deschideti manualele la lectia noastra.

-Ce semnificatie are imaginea din manual dupa parerea voastra?

-Da.Imaginea este din Vrancea, exact unde se petrece actiunea in legenda noastra.Acesta este motivul pentru care autorul a ales acest titlu pentru fragmentul din manual."In Vrancea" este un fragment din "Legenda Vrancioaiei",dar hai sa vedem ce sa intamplat in acest fragment.

Elevii deschid manualele.

In imagine vedem o turma de oi care paste si o casuta.

Elevii sunt atenti la explicatiile propunatoarei/invatatoarei.

Conversatia euristica.

Explicatia

ETAPELE

LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

Desfasurarea lectiei

0

0

Pentru inceput voi citi eu o data ca model legenda si voi cere elevilor sa ma urmareasca in manual.

Acum voi cere elevilor sa citeasca cate o propozitie pe rand,apoi cate un aliniat.

-Exista cuvinte necunoscute?

-Sa vedem care sunt cuvintele necunoscute,sa le explicam si sa le notam in caiete. Cuvintele sunt:

-panorama-priveliste din natura cu orizont larg

-vadana-femeie vaduva

-plaies-locuitor de la granita, insarcinat cu paza frontierelor tarii in partile de munte, granicer, strajer

-razes-taran liber, posesor de pamant(in Moldova)

Elevii urmaresc in manual in timp ce propunatoarea/invatatoarea citeste.

Elevii citesc pe rand cate o propozitie, apoi cate un aliniat.

Elevii raspund: "da".

Elevii imi spun care sunt cuvintele necunoscute pe care le vom explica si le vor nota in caiete.

Elevii deschid caietele si dupa ce noteaza titlul, noteaza si aceste cuvinte.

Conversatia euristica

Explicatia

ETAPELE

LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

Desfasurarea lectiei

0

-Acum vom alcatui planul de idei, iar pentru acest lucru trebuie sa impartim textul pe fragmente.

-Dupa parerea voastra care este primul fragment?

Corect.

-Si care credeti ca este idea principala a acestui fragment?

-Sa citim urmatorul fragment.

-Dar in acest fragment care este idea principala?

-Vom citi al-III-lea fragment.

Un elev citeste primul fragment de la"Ne lasam spre." pana la ".Vrancea e o alta lume".

Un alt elev raspunde: "In acest fragment este vorba despre descrierea Vrancei "

Un alt elev citeste al-II-lea fragment de la "Era o baba vadana." pana la "ai tai sunt Doamne."

Aici autorul vorbeste despre intalnirea dintre Stefan si Vrancioaia.

Un alt elev citeste de la "In zori "

Conversatia euristica

Analiza

ETAPELE

LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

Desfasurarea lectiei

0

0

-Si care e ideea principala?

-Acum sa citim si ultimul fragment si sa scoatem ideea principala.

-Care este ideea principala?

-Acum voi cere elevilor sa noteze in caiete ideila principale.

-Ce formeaza aceste idei principale?

-Acum vom raspunde oral la intrebarile din manual si vom alcatui un scurt comentariu dupa planul simplu de idei.

pana la "stapani pe tara

In acest fragment e vorba despre lupta dintre oastea lui Stefan cu turcii

Un alt elev citeste ultimul fragment de la "Atunci a vazut." pana la ".au fost stapani".

In acest fragment Stefan rasplateste vitejia celor sapte frati.

Elevii noteaza in caiete cele patru idei principale ale textului.

Elevii raspund: aceste idei principale formeaza planul simplu de idei.

Elevii    raspund la intrebari si    alcatuiesc comentariul.

Analiza

Conversatia euristica

ETAPELE

LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

Fixarea cunostintelor

-Voi pune elevii sa citeasca din nou textul, dar pe roluri.

-Ca tema veti avea de raspuns la intrebarile din manual dar de data aceasta in caiete.

Elevii citesc textul pe roluri.

Elevii noteaza tema pe caiete.

Conversatia euristica





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate