Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a Limba si literatura romana "Domnu' Trandafir", dupa Mihail Sadoveanu


PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a Limba si literatura romana "Domnu' Trandafir", dupa Mihail Sadoveanu


PROIECT DIDACTIC

DATA

CLASA: a III-a A

PROPUNATOR



OBIECTUL: Limba si literatura romana   

UNITATEA DE INVATARE: Scoala   

SUBIECTUL Domnu' Trandafir", dupa Mihail Sadoveanu

TIPUL LECTIEI: aprofundare

OBIECTIVE CADRU

1. Dezvoltarea capacitatilor de exprimare orala   

Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

4. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris

OBIECTIVE DE REFERINTA

1.1. sa sesizeze sensul global al unui mesaj, identificand aspectele principale si de detaliu la care se refera un mesaj oral;

1.2. sa deduca sensul unui cuvant necunoscut prin raportare la mesajul audiat ;

2.2. sa pronunte clar si corect un mesaj

2.5. sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii studiate

2.6. sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare

3.3. sa citeasca in mod constient, corect, *fluent si expresiv un text cunoscut

3.5. sa recunoasca secventele narative si dialogate dintr‑un text

OBIECTIV FUNDAMENTAL:- predarea integrata a limbii romane aprofundarea cunostintelor si a deprinderilor de lucru pe text prin intermediul exercitiilor aplicative

OBIECTIVE OPERATIONALE

a. cognitive:

Oc1 : sa citeasca corect, coerent, expresiv textul dat, utilizand tehnicile de citire cunoscute ;

Oc2: sa formuleze intrebari si raspunsuri legate de continutul textului « Domnu ' Trandafir », dupa Mihail Sadoveanu ;

Oc4: sa transforme o idee principala sub forma de propozitie enuntiativa intr-un titlu;

Oc5 : sa selecteze dintr-un fragment dat cuvinte ce contin i, a, mb, mp

Oc6 : sa scrie cuvinte cu inteles opus pentru trei cuvinte selectate din fragmentul dat

b. Afective:

Oa1: sa formeze capacitati de a lucra in grup: respectarea unor reguli, responsabilitate, cooperare, colaborare

Oa2: sa participe activ, constient la lectie

0a3 : sa traiasca alaturi de autor sentimente de respect, atasament, admiratie fata de dascalul sau

c. Psiho-motorii:

Opm1 : sa pastreze o pozitie corecta in banca

Opm2 : sa scrie caligrafic, in ritm corespunzator ;

Opm3: sa utilizeze corect fisa de lucru si instrumentele de scris.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, activitatea independenta, activitatea in cooperare, metoda Cadranele

Mijloace de invatamant: fise de lucru pe echipe,

  • manualul de Limba si literatura romana pentru clasa a III-a,autori Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, editura Aramis, 2005,
  • carioca,
  • creta colorata,
  • plansa didactica,
  • recompense,

Forme de organizare:

  • frontala,
  • individuala,
  • pe grupe,
  • diferentiata

Modalitati de evaluare:

  • observarea sistematica a elevilor;
  • analiza produselor activitatii;
  • aprecierea atitudinilor si comportamentului fiecarui elev.

Resurse informationale:

1. oficiale

- Curriculum National - Curriculum pentru clasa a III-a

2. pedagogice

  • Pitila, Tudora,    - Limba si literatura romana

Mihailescu, Cleopatra - manual pentru clasa a III-a -

- Editura Aramis, Bucuresti, 2005

  • Ungureanu, Adalmina     - Metodica studierii Limbii si literaturii romane

- invatamant primar - Editura AS'S, Iasi, 2003 -

3. temporale -

4. umane -

SECVENTELE LECTIEI

OB.

CONTINUTURI

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

MOMENT ORGANIZATORIC

- Pregatirea colectivului de elevi pentru incepere orei

Elevii au pe masa cele necesare bunei desfasurari a activitatii.

Conversatia

Explicatia

Fise de lucru

Carioca

Grupe de cate 4-6elevi

CAPTAREA    ATENTIEI

- Stabilim reguli pentru ca activitatea sa se desfasoare in conditii cat mai bune.

Elementul surpriza pentru inceperea activitatii

Activitate frontala

- Recunoasteti personajul, opera si autorul!

Elevii stabilesc:

- vorbim cate unul

- respectam parerea fiecarui elev

- pastram linistea

- raspundem stand pe scaune

- ridicam mana pentru a ne spune parerea

- lucram in echipa

Elevii primesc in clasa vizita unui coleg ce va prezenta un fragment din Dumbrava minunata, personajul Lizuca.

Elevii asculta fragmentul interpretat de colega lor.

Recunosc personajul, autorul si opera.

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Explicatia

problematizarea

Opera "Dumbrava minunata", de Mihail Sadoveanu

Grupe de cate 4-6elevi

Observarea sistematica

DISCUTII PREGATITOARE

- Ce stii despre scriitorul Mihail Sadoveanu?

- Se verifica activitatea lucrata de elevi, pe grupe.

Activitate frontala

- Care dintre operele literare ale acestui scriitor le-am studiat la scoala

Activitate in echipa

Elevii lucreaza in echipe si completeaza pe fisa de lucru date despre autor.

Un reprezentant de la fiecare grupa va citi date despre autor, altele decat cele citite de colegii lor.

Elevii numesc cateva din textele citite sau invatate la scoala.

Conversatia

Explicatia

Activitatea independenta

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

problematizarea

Fise de lucru

Grupe de cate 4-6elevi

Observarea sistematica

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

- Voi prezenta elevilor obiectivele lectiei si modalitatile de lucru pentru realizarea acestora.

Elevii receptioneaza sarcinile de lucru transmise pe intelesul lor sau le citesc de pe tabla.

Conversatia

Explicatia

Sarcinile scrise pe tabla cu creta colorata

Observarea sistematica

DIRIJAREA ACTIVITATII

- Sa ne reamintim continutul textului, prin citirea model a acestuia de catre un elev.

Joc didactic: Actorul clasei!

- De ce este necesara citirea expresiva?

Cititi:

- fragmentul in care este prezentat chipul invatatorului;

- fragmentul care reda intamplarea petrecuta intr-o zi de scoala;

- fragmentul care prezinta munca de dascal a Domnului Trandafir.

Activitate frontala

- Dati cate un titlu potrivit fiecarui fragment, ajutati de ideile principale formulate in orele precedente. Ne reamintim planul de idei, citindu-l de pe tabla.

- Transformati aceste idei in titluri semnificative.

- Verific activitatea elevilor, prin sondaj.

- Care dintre fragmente v-a impresionat? De ce?

- Ne vom opri asupra celui de al patrulea fragment.

- Citim partea dialogata.

Activitate frontala

- Explicati folosirea semnelor de punctuatie folosite in acest fragment: virgula, semnul apostrof, punctul, linia de dialog.

- Precizati alte situatii in care folosim virgula.

- In text avem o astfel de situatie?

- Alcatuiti enunturi in care sa folositi virgula in doua situatii diferite.

- Selectiv, este verificata activitatea independenta.

- Un elev citeste textul model.

- Simtim si noi ce a simtit    autorul: dragoste , respect, recunostinta fata de dascalul sau.

- Elevii fac citirea selectiva a textului.

- Elevii citesc de pe tabla ideile principale formulate sub forma de propozitii enuntiative.

Activitate in echipe

- Elevii transforma ideile principale din propozitii enuntiative in titluri.

- Reprezentantul fiecarei grupe citeste sarcina rezolvata - cate un titlu.

- Elevii rezolva oral sarcina de lucru.

- Folosim virgula in cadrul unei enumerari.

Activitate frontala

- Elevii selecteaza din text exemplul.

Activitate independenta

- Elevii scriu pe caiete enunturile.

Conversatia

Problematizarea

Exercitiul

Problematizarea

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Problematizarea

Conversatia

Problematizarea

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Exercitiul

Exercitiul

Conversatia

Fisa de lucru

Carioca

Stilou

Manualul de Limba si literatura romana

Creta colorata

Fisa de lucru

Manualul

Manualul

Manualul

Caietele

Frontala

Frontala

Echipe de lucru

Frontala

Frontala

Individuala

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Observarea sistematica

Aprecieri verbale

Observarea sistematica

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

OBTINEREA PERFORMANTEI

FEED-BACK-UL

- Alegeti din fragment patru cuvinte si gasiti pentru acestea cuvinte cu inteles opus - antonime.

- Verificarea activitatii elevilor se face prin sondaj.

Joc didactic:Sa scriem corect!

- Alegeti din fragmentul dat cuvinte in care respectam regulile de scriere cu a, i, m inaintea lui p si m inaintea lui b.

- Completati seriile cu inca 1 - 2 cuvinte.

Activitate pe grupe

- Elevii lucreaza in grup, pe fisa de lucru.

Activitate pe grupe

Elevii selecteaza cuvintele care respecta conditiile impuse.

- In limita timpului,    elevii completeaza seriile de cuvinte.

Problematizarea

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Exercitiul

Manualul

Fisa de lucru

Fisa de lucru

Manualul

Fisa de lucru

Echipe de lucru

Echipe de lucru

Observarea sistematica

Aprecieri verbale

Observarea sistematica

EVALUAREA PERFORMANTEI

- Verificarea activitatii elevilor se face prin sondaj.

- Reprezentantul fiecarei grupe citeste ceea ce au lucrat pe fisa de lucru.

Exercitiul

Conversatia

Fisa de lucru

Frontala

Aprecieri verbale

INCHEIEREA ACTIVITATII

- Voi aprecia activitatea elevilor, comportamentul acestora, modul in care au cooperat si au colaborat in cadrul echipei.

- Elevii vor urmari aprecierile facute de invatator.

Explicatia

Conversatia

Frontala

Aprecieri verbale

SCOALA CU CLASELE I - VIII NR. 8

CLASA a III-a A: INVATATOARE DANIELA BADARAU





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate