![]()  |  Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | 
| Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie | 
PROIECT DIDACTIC
DATA : 28 MAI
CLASA : a VIII- a
PROPUNATOR:
ARIA CURRICULARA:OM SI SOCIETATE
DISCIPLINA: ISTORIA ROMANILOR
TEMA: STATUL MEDIEVAL SI INSTITUTIILE SALE
SUBIECTUL LECTIEI:ROMANII SI STATELE VECINE
PROIECT DE LECTIE
Obiectul : Istoria Romanilor
Subiectul: Romanii si statele vecine
Tipul lectiei : dobandirea de noi cunostinte
Obiectivul general:
o Prezentarea situatiei politico-sociale inaintea intemeierii statelor propriu-zise si a relatiilor romanilor cu statele vecine si cu ultimii migratori care au venit pe teritoriul romanesc .
Obiective operationale :
a) cognitive :
O1 - sa identifice pe o harta a sec. IX - XIII principalele formatiuni politice romanesti anterioare intemeirii statului ;
O2- sa utilizeze corect sursele istorice referitoare la primele formatiuni politice prestatale existente in Transilvania, la sud si est de Carpati si intre Dunare si Mare;
O3- sa identifice raporturile romanilor cu statele vecine si cu ultimul val de migratori care au venit in spatiul romanesc;
O4- sa identifice in ordine cronologica evenimentele care au marcat intemeierea statelor medievale romanesti: Moldova, Tara Romaneasca, Transilvania si Dobrogea;
O5-sa defineasca principalii termeni necunoscuti cum ar fi : cnezat, voievodat, marca de granita,''tara'',''codru'',''campuri''.
b)motrice
Om1: sa-si dirijeze atentia catre centru de interes vizat de propunator ;
c)afective :
Oa1: sa manifeste interes pentru cautarea si pastrarea surselor istorice ;
Strategii de predare-invatare:
a) metode si procedee: conversatia, conversatia euristica, explicatia, povestirea, descrierea, problematizarea, studiul documentelor, eseul de 5 minute, observatia;
b) mijloace de invatamant : harti istorice sec. IX-XIII, plansa didactica, schema cronologica a convietuirii autohtonilor cu migratorii, fise;
c) forme de organizare : frontal, individual, pe grupe de 6 elevi.
Bibliografie:
o ''Intemeierea statelor medievale romanesti'' de Gh.Bratianu
| 
   MOMENTELE LECTIEI  |  
   OB.. OP.  |  
   DESFASURAREA ACTIVITATII  |  
   STRATEGII DIDACTICE  |  
   MODALI TATI DE EVALUARE  | 
 |||
| 
   ACTIVITATEA PROPUNATO- RULUI  |  
   ACTIVITATEA ELEVILOR  |  
   METODE  |  
   MIJLOACE  |  
   FORME DE ACTIVITATE  | 
 |||
| 
   I. MOMENT ORGANIZA- TORIC  |  
   Asigur conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei .  |  
   Se pregatesc pentru inceperea orei de istorie  |  
   Conversatia  |  
   Frontal  |  
   Observare Individu- ala  | 
 ||
| 
   II. CAPTAREA ATENTIEI  |  
   O1  |  
   -Prezint o harta istorica din sec IX -XIII  |  
   Observa plansa  |  
   Observatia  |  
   Harta istorica  |  
   Indivi-dual  |  
   Evaluare reciproca  | 
 
| 
   III.ENUNTAREA OBIECTIVELOR  |  
   Comunic elevilor subiectul lectiei si voi enumera obiectivele intr-un limbaj accesibil elevilor.  |  
   Recepteaza mesajul transmis  |  
   Conversatia Explicatia  |  
   Plansa metodica  |  
   Frontala  |  
   Observatia sistematica  | 
 |
| 
   IV. ACTUALIZAREA CUNOSTINTE- LOR V.PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI  |  
   O2  |  
   Ungurii, sasii , secuii si cavalerii teutoni - Intrebarile adresate elevilor din lectia anterioara : Care este originea ungurilor ? 2.Dar a secuilor, sasilor ? 3.Cum erau organizati secuii si sasii din punct de vedere teritorial - administrativ? 4.Cand a fost intemeiat ordinul cavalerilor teutoni ? 5.Cu ce scop au fost adusi cavalerii teutoni in Tara Barsei? 6.Ce inseamna cavaleri teutoni , ''Csesta Hungarorum'', ''Bula de aur a sasilor''(Andreanu ) ? -Motivez importanta cunoasterii situatiei politico-sociale inaintea intemeierii statelor propriu-zise si a relatiilor romanilor cu statele vecine si cu migratorii veniti pe teritoriul romanesc.  |  
   Raspund la intrebari Receptioneaza  |  
   Conversatia Explicatia Explicatia Conversatia  |  
   
   
   
   
   Fise cu intrebari Harta istorica  |  
   Frontala Frontal  |  
   
   
   
   
   Observare sistematica Evaluare reciproca Observa-rea sistematica  | 
 
| 
   VI.DIRIJAREA INVATARII 1.ANUNTAREA TITLUIUI LECTIEI; PRECIZAREA A CEEA CE TREBUIE, SA STIE SI SA FACA ELEVUL 2.DOBANDIREA NOILOR CUNOSTINTE  |  
   O1 O2 O4 O5 O3 O3 O3 O4  |  
   Lectia care urmeaza sa fie predata se numeste ''Romanii si statele vecine'' -''CSESTA HUNGARORUM''a lui ANONYMUS mentioneaza existenta in Transilvania a trei voievodate romanesti: Voievodatul lui Glad, Menumorut, Gelu; - Legenda Sf. Gerard mentioneaza existenta voievodatului lui Ahtum pe locul Voievodatului lui Glad si Voievodatul lui Gyla pe locul celui a lui Gelu ; - Diploma cavalerilor ioaniti din 2 iunie 1247 mentioneaza: Voievodatul lui Litovoi, Senslau, Cnezatele lui Ioan si Feres pe Olt ; -Regalitatea maghiara a creat o marca de granita cunoscuta sub numele de Banatul lui Severin; - La est de Carpati sunt mentionate asa-numitele ''campuri '' ,''tari'',''codrii'': ''Tara Sipenitului'', ''Campullui Dragos'', ''Campul lui Bogdan'', ''Codrii Cosminului'', ''Codrii Lapusnei '', ''Codrii Orheiului'' - Intre Dunare si Mare: Tara Carvunei (1230) ; -Raporturile romanilor cu statele vecine - au fost marcate de expansiunea maghiara ,orientata incepand cu sec .IX spre rasarit dincolo de Muntii Apuseni ; - Sec.XI - maghiarii au cucerit aceste tinuturi si au organizat in interiorul arcului carpatic Voievodatul Transilvaniei, entitate politica vasala regelui Ungariei ; - mijlocul sec .X in zona noastra au aparut pecenegii care erau cunoscuti in izvoarele rusetti sub numele de ''pecenedzi''; -Cronicarul bizantin Kedrenos ii prezinta ca fiind foarte numerosi si puternici impartiti in 13 triburi conduse de Tyrale si Kegen; 934 -ei au invadat Imperiul Bizantin ,dar ca loc de convietuire vor prefera Campia Romana ,dar si partea de sud a Moldovei ; -Tot in aceasta perioada vor patrunde in spatiul romanesc din tinuturile Marii Caspice si Volgai, uzii; -In campia nord-dunareana-la mijlocul sec.XI sunt atestati cumanii ,organizati intr-un stat ce a durat pana in sec.XIII.; -Dominatia cumana s-a mentinut in spatiul romanesc pana la invazia tataro-mongola care s-a incheiat in anul 1241 . -In teritoriile sud-dunarene s-a constituit statul romano-bulgar sau statul Asanestilor.  |  
   Elevii impreuna cu ajutorul profesorului parcurg toate etapele acestei lectii pornind de la informatiile pe care profesorul le transmite elevilor cu ajutorul manualului de istorie si a unei harti istorice din sec.IX-XIII; -Elevii noteaza informatiile noi primite; -Elevii formuleaza intrebari si raspunsuri pe baza materialului nou predat; -Urmaresc cu atentie harta istorica; - Noteaza informatiile noi obtinute; entie harta istorica;  |  
   Conversatia Studiul documentelor Povestirea Problematiza rea Conversatia euristica Explicatia Observatia Descrierea Conversatia euristica Problemati-zarea  |  
   
   
   
   
   
   
   
    Harta istorica Texte cu continut istoric Harta istorica Atlas istoric  |  
   
   
   
   Frontal Frontal Frontal Frontal Frontal  |  |
| 
   VII.OBTINEREA PERFORMANTEI  |  
   
   
   
   O2 O3  |  
   Se va organiza un concurs pe grupe de cate 6 elevi . - Se propune fise cu urmatoarele intrebari: 1.Cum se numesc principalele surse istorice care atesta existenta in spatiul romanesc a unor formatiuni politice de tipul cnezatelor si voievodatelor ? 2.Care sunt principalele popoare ce incep sa ocupe teritoriul romanesc incepand cu secolele IX-XIII?  |  
   Sunt atenti la explicatii ; Fiecare echipa raspunde la intrebarile propuse ;  |  
   Explicatia Conversatia  |  
   
   Fise de lucru  |  
   
   
   
   
   Pe grupe mici  |  
   
   
   
   
   Observare sistematica  | 
 
| 
   VIII. FEED-BACK  |  
   O2 O3  |  
   -Propun elevilor un eseu de 5 minute in care sa scrie un lucru pe care l-au invatat din lectia predata si sa formuleze o intrebare pe care o mai au in legatura cu aceasta.  |  
   Elevii redacteaza eseul de 5 minute;  |  
   Eseul de 5 minute  |  
   
   Fisa  |  
   
   Frontal  |  |
| 
   IX. EVALUARE  |  
   O4  |  
   -Fac aprecieri in functie de frecventa si calitatea raspunsurilor  |  
   Elevii isi evalueaza participarea la activitate ;  |  
   Conversatia  |  
   Aprecieri verbale Autoevaluare  | 
 ||
| 
   X.RETENTIA  |  
   - Raspunde la intrebarea 3 de la tema 1 .  |  
   Raspund la intrebari;  |  
   Fisa  |  
   Frontal  |  
   Observa rea sistematica  | 
 ||
| 
   XI. TRANSFERUL  |  
   -Tema pentru acasa -Li se cere elevilor: Definiti termenii istorici: cnezat, voievodat, marca de granita.  |  ||||||
Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate