Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic - Primavara in livada


Proiect didactic - Primavara in livada


Proiect didactic

Data: 12.03.

Clasa: a III-a B

Institutor:

Obiectul: Educatie plastica

Tema: Fuziunea culorilor

Subiectul: Primavara in livada



Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi

Obiectiv cadru: Recunoasterea tipurilor de culori si a nonculorilor in natura, pe imagini si pe paleta, obtinerea amestecurilor

Obiective de referinta: - sa recunoasca grupele de culori si semnificatiile acestora;

- sa foloseasca amestecurile dintre culorile vecine din steaua culorilor si cu adaosurile de alb sau negru.

Obiective operationale:

Cognitive: OC1 sa inteleaga procedeul de fuziune a culorilor;

OC2 sa organizeze echilibrat o suprafata folosind elementele de limbaj plastic;

OC3 sa obtina o dominanta de culoare;

Afective: OA1 sa participe cu placere si interes la desfasurarea orei.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, problematizarea, metoda Turul galeriei

Mijloace de invatamant: planse didactice, pensule, acuarele, blocuri de desen, combina muzicala

Forme de organizare: frontala, individuala

Bibliografie: Rotaru, Maria, Dumbrava, Maria- "Educatia plastica in invatamantul primar" Ed. Gheorghe- Cartu, Alexandru, Craiova, 1996

Descriptori de performanta pentru invatamantul primar, Ed. ProGnosis, Bucuresti 2002

Nr.

crt.

Evenimente

instructionale

Obiective

operationale

Activitatea invatatorei

Activitatea elevilor

Strategii didactice

Metode si

procedee

Mijloace de

invatamant

Forme de organizare

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Moment organizatoric

Verificarea temei anterioare

Discutii pregatitoare

Enuntul temei si al obiectivelor

Dirijarea invatari

Tema

Instalez linistea.

Obser plansele realizate la ora anterioara si fac aprecieri asupra modului de realizare.

Care sunt culorile principale?

Care sunt culorile secundare?

Care sunt culorile calde?

Care sunt culorile reci?

Ce sunt albul si negrul? La ce folosesc ele?

Cum se obtine dominanta de culoare?

Citesc elevilor poezia "Rapsodii de primavara de George Toparceanu. Despre ce anotimp este vorba?

Astazi vom picta "Primavara in livada" folosind fuziunea culorilor.

Explic elevilor ce inseamna fuziune si urmaresc modul de realizare al plansei.

Terminarea plansei acasa.

Se pregatesc pentru inceperea orei.

Raspund la intrebari.

Asculta .

Asculta.

Relizeaza plansa folosind fuziunea culorilor.

Noteaza tema

Conversatia

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Combina

muzicala

CD. cu "Anotimpurile"

de Vivaldi

Frontala

Activitate

individuala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate