Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic Clasa: a II-a Matematica - Adunarea si scaderea


Proiect didactic Clasa: a II-a Matematica - Adunarea si scaderea


Proiect didactic

Inv.

Scoala de Arte si Meserii Ploscuteni

Clasa:a II-a

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea

Disciplina: Matematica

Elemente de continut: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0-100, cu trecere peste ordin



Tipul lectiei: Recapitulare

Obiective operationale

A. Cognitive

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

OC1 − sa verifice rezultatul adunarii si al scaderii.

OC2 − sa efectueze operatii de adunare si scadere.

OC3 − sa identifice termenul necunoscut la adunare/scadere.

OC4 − sa rezolve/sa compuna probleme care se rezolva prin adunare/scadere.

B. Motrice

OM1 − sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes sugerat de invatator.

OM2 − sa manevreze cu atentie mijloacele de invatamant.

C. Afective

OA1 − vor manifesta interes fata de oferta didactica.

OA2 − se vor mobiliza pentru realizarea in grup a sarcinilor date

Resurse

A. Bibliografice

− "Strategii activ-participative de predare-invatare in ciclul primar", Casa Corpului Didactic "Grigore Tabacaru"    Bacau-2004

− "Lectia, in evenimente" Danila Ioan, Elena Taralunga

EDITURA "Egal", Bacau, 2002.

− "Predarea interactiva centrata pe elev"    modul PIR Bucuresti, 2005.

B. Metodologice

a). STRATEGIE DIDACTICA: inductiva, algoritmica.

b). METODE SI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, jocul didactic, metoda cubului,     munca independenta.

c). FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe.

d). MIJLOACE DIDACTICE: planse, fise, cub.

C. Temporale: 40 minute

Scenariu didactic

OB.OP.   

CONTINUTURI SI SARCINI DE INVATARE

STRATEGIE

EVALUARE

OM2

OA1

OC4

OC2

OM2

OC1

OC2

OC3

OC4

OM1

OA2

I. Moment de dezghet(2min)

Dintr-un saculet elevii vor extrage cate o piesa de puzzle si vor incerca sa refaca cele 6 imagini, fiecare imagine corespunzand unei echipe. Astfel se vor forma grupele de lucru.

II. Actualizarea cunostintelor(2min)

Propun elevilor dezlegarea unei ghicitori matematice:

"20 fluturi in gradina

Se rotesc lang-o tulpina.

Mata sta si mi-i pandeste,

Hector latra si-i goneste.

5 din fluturii zglobii

S-au ascuns in balarii,

Ceilalti zboara tocmai sus.

Socotiti-i, cati s-au dus?

Voi adresa o serie de intrebari referitoare la terminologia matematica.

III. Anuntarea obiectivelor(1min)

Explic, pe intelesul elevilor, continutul invatarii si nivelul performantelor asteptate.

IV. Dirijarea invatarii(5min)

Propun spre rezolvare cateva exercitii din culegerea de matematica.

V. Obtinerea performantei(7min)

Pe fetele unui cub voi nota urmatoarele sarcini:

  1. Calculeaza, verificand cu ajutorul operatiei inverse;
  2. Afla termenul care lipseste;
  3. Pune semnele + sau - pentru ca exercitiile sa fie corecte;
  4. Rezolva problema;
  5. Taie rezultatul gresit.

6.Asociaza exercitiul cu rezultatul.

Fiecare grup va alege o sarcina prin rostogolirea cubului si apoi o va rezolva.

VI. Feedback-ul(10min)

Dupa rezolvarea sarcinilor se comunica intregii clase forma finala a scrierii. Lucrarea in forma finala va fi prezentata pe planse.

frontal/ jocul didactic

frontal/ conversatia

frontal/ exercitiul

pe grupe/ metoda cubului

frontal/ exercitiul

conversatia

−capacitatea de a rezolva probleme;

−capacitatea de a efectua operatii de adunare si scadere;

−capacitatea de a descompune/ compune numere

−capacitatea de a rezolva probleme

−capacitatea de a identifica termenul necunoscut

OC2

OC3

OC4

OC2

OM2

OA1

VII. Asigurarea retentiei(12min)

Propun spre rezolvare o fisa de lucru si prezint sarcinile acesteia: coloreaza si calculeaza!

IX. Transferul(1min)

Tema pentru acasa.

individual/ munca independenta

−toate capacitatile enumerate mai sus

−capacitatea de a rezolva operatii de adunare si scadere.


Anexa 1

Prezentarea metodei cubului

Sarcinile de lucru:

Grupa I

Calculeaza, efectuand proba prin operatia inversa:

........ ......

Grupa II

Afla termenul care lipseste:

57+ a = 83    b - 34= 48 86 - c = 29 d + 59= 88

Grupa III

Pune semnul + sau - pentru ca exercitiile sa fie corecte:


28= 28 24 47 = 71 95 78 = 17


29 = 65 65 38 = 27 47 47 = 94

Anexa 2

Grupa IV

Rezolva problema:

Irina a citit intr-o zi 24 de pagini dintr-o carte, iar a doua zi a citit cu 18 pagini mai multe. Cate pagini a citit Irina in total?

Rezolvare

Raspuns:.......

Grupa V

Taie rezultatul gresit:

53 - 48 = 88; 5; 63

Grupa VI

Asociaza exercitiul cu rezultatul :

Calculeaza, efectuand proba prin operatia inversa:

........ ......

Afla termenul care lipseste:

57+ a = 83    b - 34= 48 86 - c = 29 d + 59= 88

Pune semnul + sau - pentru ca exercitiile sa fie corecte:


28= 28 24 47 = 71 95 78 = 17


29 = 65 65 38 = 27 47 47 = 94

Rezolva problema:

Irina a citit intr-o zi 24 de pagini dintr-o carte, iar a doua zi a citit cu 18 pagini mai multe. Cate pagini a citit Irina in total?

Rezolvare

Raspuns:.......

Taie rezultatul gresit:

53 - 48 = 88; 5; 63

Asociaza exercitiul cu rezultatul :





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate