Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect de lectie matematica CLASA: I-a - Numerele naturale de la 0 la 10


Proiect de lectie matematica CLASA: I-a - Numerele naturale de la 0 la 10


Proiect de lectie

CLASA: I E

DISCIPLINA: matematica

TEMA: Numerele naturale de la 0 la 10

SUBIECTUL: Exersam sa nu uitam! - exercitii si jocuri cu numerele 0 - 10



TIPUL LECTIEI: recapitulare si sistematizare

DURATA: 50 minute

OBIECTIVELE DE REFERINTA

utilizarea conceptelor specifice matematicii;

scrierea, citirea, compararea si ordonarea numerelor naturale;

sesizarea asocierii dintre elementele a doua grupe de obiecte, pe baza unor criterii date; continuarea modelelor repetitive;

compunerea si rezolvarea de probleme;

manifestarea unei atitudini pozitive si disponibilitati fata de utilizarea numerelor.

OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

cognitive:

O sa recunoasca toate numerele si cifrele corespunzatoare multimilor date;

O sa ordoneze crescator sau descrescator numerele date;

O sa recunoasca numerele si cifrele invatate pe imagini;

O sa compuna-descompuna numerele date, dupa model;

O sa compare numerele prin corespondenta cu imagini;

O sa identifice numerele dupa locul lor in sirul numerelor naturale;

O sa compuna si sa rezolve    o problema;

afective:

O sa manifeste curiozitate pentru aflarea rezultatelor problemelor si exercitiilor

STRATEGIA DIDACTICA

Resurse procedurale

a.       Metode si procedee:    jocul didactic, explicatia, expunerea, exercitiul, conversatia, problematizarea, demonstratia, algoritmizarea, chestionarea, analiza, observarea, exercitiul de creatie

b.      Forme de organizare: individual, pe grupe de 3-4 elevi,

in perechi, frontal

Resurse materiale manual, caiet, culegere, flip-chart/ tabla magnetica, marker-e, planse didactice cu numerele naturale de la 0 la 10, fise de lucru in grup, tabla, multimi de jetoane cu magneti, fise de munca independenta

Forme si tehnici de evaluare

observatia sistematica

proba scrisa

proba orala

tema de lucru in clasa

autoevaluare

evaluare    de catre colegi

BIBLIOGRAFIE

Rodica Chiran, "Matematica - Manual pentru clasa I ", Editura Aramis, Bucuresti, 2004

Aurelia Arghirescu, Florica Ancuta, "Matematica. Exercitii si probleme - clasa I", Editura Carminis, Pitesti, 2003

Maria Oprescu, "Cocosul albastru. Caiet de matematica - clasa I. Fise de lucru, teste de evaluare", Editura Hieropolis, Timisoara, 2004

Eduard Dancila, Ioan Dancila, "Culegere de exercitii si probleme de matematica pentru clasele I-IV", Editura FF PRESS, Bucuresti, 1995

Viorica Paraiala, Cristian-George Paraiala, Dumitru D. Paraiala, "Matematica. Culegere - auxiliar al manualelor. Teste de evaluare pentru continutul obligatoriu. Clasa I", Ed. Euristica, Iasi, 2004

Angelica Calugarita, "Exercitii si probleme de matematica pentru clasele I-IV", Editura Universal Pan, Bucuresti, 1996

Ministerul Educatiei si Cercetarii, Programa scolara clasele I si a II-a, Ed. Didactica Press S.R.L., Bucuresti, 2004

Consiliul National pentru Curriculum, Curriculum national. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998

Pachita Domniteanu, "Didactica matematicii in invatamantul primar", Editura Geneze, Galati, 2002

Consiliul National pentru Curriculum, "Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de matematica (primar - gimnaziu)", C.N.C, Bucuresti, 2001

***, "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Editura Prognosis, 2001

Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - invatamantul primar, Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1994

OB

OP

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL INVATARII

DOZARE

RESURSE

I

RESURSE

II

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

I. Momentul organizatoric

- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii

- Se pregatesc pentru inceperea orei de matematica



frontal

conversatia

materialele

O

O

II. Verificarea structurilor din lectia anterioara

1. Verificarea cantitativa a temei

- Verifica tema cantitativ (scrierea numerelor de la 0 la 10)

2. Munca independenta

- Aricel a incurcat etichetele cu numerele. Ajuta-l sa le aseze corect.

- Verifica munca independenta

3. Verificarea calitativa a temei

- Strange caietele pentru verificarea lor dupa program

- Prezinta caietele la control

- Scriu numerele in ordine crescatoare pe caiete

- Citesc ordinea corecta a numerelor

frontal

jocul didactic

exercitiul

individual

frontal

analiza si aprecierea

caietele elevilor

caietele cu foaie velina

plansa didactica

caietele elevilor

O

O

III. Captarea atentiei

- Prezinta plansa didactica - Cosuletul (vezi Anexa 1)

- Verifica recunoasterea si formarea corecta a multimilor. Le cere sa formeze la tabla magnetica multimi din 4 nuci, 6 pere, 3 mere, 9 pere.

- Pun in cos multimi de fructe indicate de invatator.

- Precizeaza numarul elementelor fiecarei multimi, compara multimile prin corespondenta.

jocul didactic

exercitiul

plansa didactica - Cosuletul cu fructe

O

IV. Anuntarea subiectului si a unor obiective

- Ce numere si cifre am invatat?

Enunta titlul lectiei de zi " Exersam sa nu uitam! - exercitii si jocuri cu numerele 0 - 10"

Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la rezolvarea de exercitii si jocuri cu numerele si cifrele invatate, la organizarea si desfasurarea jocurilor pe parcursul lectiei

Indica numerele de la 0 la 10.

Asculta si receptioneaza mesajul

conversatia

frontal

tabla magnetica, plansele cu cifrele invatate

O

O

O

V. Dirijarea recapitularii si sistematizarii cunostintelor

1. Exercitii de calcul oral

Frontal

Numarati de la 0 la 10 din 2 in 2, din 3 in 3 crescator si descrescator;

Indicati toate numerele mai mici ca 7, 5;

Spuneti vecinii numerelor 2, 7, 4;

Gasiti numerele care se afla intre 1 si 4, 6 si 8, 1 si 3;

Numerele cu 1 mai mari decat 7, 2, 0, 6;

Numerele naturale de la 2 la 8, de la 9 la 4, de la 10 la 3;

Aflati cel mai mic numar natural;

Cel mai mic numar natural diferit de 0;

Cel mai mic numar natural scris cu 2 cifre;

Cel mai mare numar natural scris cu o cifra;

Cel mai mic numar mai mare ca 6;

Cel mai mare numar mai mic ca 5.

Test de cultura generala

Aproape de 0 e .

Omul are . ochi.

Capra avea .. iezi.

Punguta cu .. bani

La o mana sunt .degete.

Fara duminica, sunt .zile.

Selectiv, dau raspunsuri scurte si rapide.

Ex:

Gasesc raspunsurile rapid:

exercitiul oral

frontal

jocul didactic

pe grupe

jocul didactic

exercitiul

chestionarul

frontal



O

O

O

O

O

Cei .pitici

Un 0 lipit de alt 0.

Dupa 5 .

. crai de la rasarit

Nota cea mai mare .

Dumnezeu a creat Lumea in . zile.

2. Exercitii de calcul scris

Pe grupe de 3-4 copii

Indica cerintele jocului pentru fiecare grupa, da explicatiile necesare.

Grupa 1- "Ordoneaza multimile"- vezi Anexa 2

Grupa 2- "Descopera drumul iepurelui la morcovi"- vezi Anexa 3

Grupa 3- "Reconstituie desenele"- vezi Anexa 4

Grupa 4- "Care-i mai mare?"- vezi Anexa 5

Grupele 5,6 - "Descopera cifrele"- vezi Anexele 6,7

Face evaluarea si aprecieri asupra rezultatelor, dar si asupra prezentarii, a muncii in echipa.

In perechi

Organizeaza jocul "Impartim ca fratii" - vezi Anexele 8,9,10 - in care elevii trebuie sa descopere cat mai multe posibilitati de descompunere a numerelor 10, 9, 8, 7

Face aprecieri asupra rezultatelor si a lucrului in perechi, afland care sunt cei mai buni prieteni.

Indica numerele corespunzatoare multimilor amestecate, apoi ordoneaza crescator numerele gasite.

Coloreaza traseul sirului numerelor de la 1 la 10.

Unesc punctele corespunzatoare numerelor din sirul 1-10.

Ordoneaza crescator, dupa marime oamenii de zapada, de la 1 la 10.

Descopera cifrele din imagine si le ordoneaza crescator, respectiv descrescator.

Prezinta frontal rezolvarea jocurilor.

Evalueaza corectitudinea raspunsurilor celorlalte grupe.

Scriu cat mai multe variante de descompunere a numarului de pe fisa, afland cum pot imparti doi frati acelasi numar de jucarii.

Isi evalueaza prin comparare rezultatele obtinute.

jocul didactic

exercitiul

chestionarul

frontal

jocul didactic

exercitiul

pe grupe

explicatia

pe grupe

analiza si aprecierea

frontal

jocul didactic

exercitiul

in perechi

Fise de lucru pe grupe - Anexele 2-7

Tabla neagra

Fise de lucru in perechi - Anexele 8-10

O

O

VII. Obtinerea performantelor

Calcul    oral

Compuneti ghicitori cu numere pentru colegii vostri. (Compunere de probleme cu numere 0-10)

Premiaza cel mai interesante ghicitori.

Fisa de munca independenta - vezi Anexa11

Care este multimea cu cele mai multe elemente?

Analizeaza si apreciaza produsele elevilor frontal. Se puncteaza in functie de corectitudine si rapiditate.

Lucreaza in perechi. Rezultatul este evaluat frontal.

Ex:

Pe masa erau 4 mere. Pisica a trecut si a rasturnat 2 mere. Cate mere sunt acum pe masa? 2 mere.

Numara animalele de acelasi fel, identifica multimea cu cele mai multe elemente si scrie numarul corespunzator multimii.

problemati-zarea

exercitiul

individual

fise de munca indepen-denta

O

O

VIII. Evaluarea cunostintelor

ACTIVITATE TRANSDIS-CIPLINARA

Ce poate insemna fiecare numar sau cifra invatata?

Recita poezioarele invatate despre chipul cifrelor si al numerelor.

proba orala

frontal

IX. Incheierea activitatii

Fac aprecieri generale asupra desfasurarii lectiei, ajungand la concluzia ca au fost de nota 10

Tema pentru acasa: fisele de lucru de la paginile 37,38 din caietul special

Fac aprecieri asupra activitatii

Noteaza tema pentru acasa

conversatia

aprecierea

Caietul special Cocosul albastru







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate