Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» de lectie Clasa: a IX-a Limba si literatura romana - Povestirea orala


de lectie Clasa: a IX-a Limba si literatura romana - Povestirea orala


Proiect de lectie

Data: 20 martie 2008

Clasa: a IX-a C

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul lectiei: Povestirea orala



Tipul lectiei: Mixta

Profesor:

MOTIVATIA

Lectia este utila pentru ca isi propune fixarea conceptului de povestire orala. Elevii vor observa ca pentru a fi un bun povestitor nu trebuie sa ai doar un repertoriu bogat, trebuie sa urmezi si unele reguli.

Activitatea pe grupe este menita sa dezvolte actul de comunicare cu mai multi emitatori/receptori, asaltul de idei contribuind la gandirea distributiva fiecarui membru.

Numirea unor "judecatori" in stare sa evalueze munca echipelor va contribui la dezvoltarea spiritului critic al elevilor.

OBIECTIV GENERAL

Fixarea si demonstarea conceptului de povestire orala.

OBIECTIVE DE REFERINTA

Elevii trebuie:

O1    - sa cunoasca valentele termenului "povestire";

O2    - sa-si insuseasca elementele care trebuie urmarite in

construirea unei povestiri;

O3    - sa-si foloseasca spiritul de echipa;

O4    - sa-si dezvolte imaginatia, spotaneitatea, creativitatea si

receptivitatea;

O5 -    sa-si dezvolte un bun spirit critic;

EVALUAREA

Capacitatea elevilor de a construi o povestire respectand unii itemi;

Capacitatea elevilor de a aprecia critic unele compozitii;

Discursul fiecarui elev din grupa/echipa care a realizat povestirea trebuie sa fie coerent, fluent, si bine construit;

Identificarea itemilor din constructia povestirii;

MANAGEMENTUL RESURSELOR

Timp : 50 de minute;

Resurse:

Umane - colectivul clasei;

Stintifice - cunostinte de limba;

Metodologice: expunerea, conversatia euristica si catehetica, dialogul, brainstromingul, invatarea prin descoperire;

Materiale: fise de lucru, manualul, fise de notare, bilete cu teme;

SCENARIUL DIDACTIC

I. Momentul organizatoric;    (2 minute)

Conversatie introductiva;

Notarea prezentei;

Asigurarea celor necesare pentru desfasurarea in bune conditii a activitatii de invatare;

II.5 MINUTE DE DOOM II;    (5 minute)

III.Verificarea cunostintelor anterioare si a temei de casa; (5 minute)

Se verifica atat cantitativ cat si calitativ tema;

Se verifica unele cunostinte dobandite anterior;

IV.Anuntarea noii lectii si a obiectivelor operationale; (2 minute)

Ø     Se anunta ceea ce se cere de la elevi(eventual se scrie pe tabla);

V.Pregatirea lectiei;     (1 minut)

o       Profesorul va imparti clasa in grupe de cate 6;

VI.Dirijarea invatarii;    (34 de minute)

Asezati in 4 grupe de cate 6 elevi elevii isi vor deschide caietele de clasa si vor nota titlul lectiei: "Povestirea";

Se vor discuta valentele termenului povestire:

mod subiectiv de comunicare;

mod de expunere al genului epic;

specie literara;

Se insista asupra povestirii ca un act de comunicare si se rediscuta schema comunicarii. Ce functii ale limbajului sunt mai frecvent intalnite intr-o povestire? (functia emotiva, conativa, fatica, mai putin referentiala si mai putin metalingvistica).

Se discuta oral si despre rolul povestirii orale in perpetuarea literaturii. (transmiterea textelor populare si a literaturii inainte de aparitia tiparului, metoda de mentinere a luciditatii <<N. Steinhardt - Jurnalul fericirii>>);

Ce trebuie sa avem in vedere inainte de a incepe o povestire?

Care sunt elementele care trebuie urmarite pentru a fi un bun povestitor? Dar un bun ascultator? Discutie orala.    

Elevii primesc fise de lucru si isi incep munca.

Dupa 15-20 minute, elevii isi vor expune compozitiile iar judecatorii le vor aprecia critic;

VII.Feed-back;

Se desfasoara pe tot parcursul desfasurarii activitatii de invatare;

VIII.Asigurarea retentiei si a transferului;    (1 minut)

Se fixeaza tema pentru acasa:

Sa realizeze in scris o poveste in rama.

ECHIPA NR. ___

Membru1________________    Membru4________________

Membru2________________    Membru5________________

Membru3________________ Membru6________________

Fisa de munca a elevilor

CERINTA: Impreuna cu coechipierii construieste o povestire pe care sa o prezentati pe rand in fata colegilor!

TITLUL__________ ______ ____ __________________

NU UITA!!!

Pentru a impresiona auditoriul, trebuie sa urmezi o serie de reguli - chei ale succesului unui povestitor:

- sa alegi o situatie corespunzatoare (o calatorie neobisnuita) si sa o plasezi intr-un cadru adecvat;

- sa captezi atentia ascultatorilor prin modul in care vei incepe (o gluma, un proverb, o afirmatie incitanta, o intrebare, negarea unui fapt unanim acceptat; de exmplu: N-am crezut vreodata ca; Credeti ca ceea ce vedem in filmele S.F. este exagerat? Ei bine, va voi povesti ce mi s-a intamplat si veti vedea ca.,etc.);

- sa ordonezi logic si cronologic intamplarile narate, astfel incat ascultatorii sa poata urmari firul epic;

- sa respecti echilibrul intre partile unei povestiri(relatia introducere - cuprins - incheiere: inceputul si finalul sunt reduse, in favoarea derularii evenimentelor);

- sa marchezi trecerea de la un moment la altul prin cuvinte cu valoare temporala (la inceput, deodata, pe neasteptate, tocmai cand.);

- sa utilizezi adecvat timpurile verbale: imperfectul - prezentarea cadrului si a personajelor; perfectul compus sau prezentul - indica momente precise ale intamplarii; perfectul simplu - reda rapiditatea cu care se petrece evenimentul; mai mult ca perfectul - indica o actiune trecuta petrecuta inaintea altei actiuni trecute, etc. E bine sa alegi un timp trecut!

- sa eviti repetitiile, pauzele prelungite de gandire si sunetele parazite asociate (a,i) sau cuvintele parazite (deci, adica, si);

- sa optezi pentru un stil narativ adecvat intamplarii si personaltatii tale (comic, sobru, macabru, detasat); umorul atrage receptorul!

- sa respecti regulile monologului oral (pastrarea contactului vizual cu ascultatorii, raportarea la reactiile auditoriului).

SUCCES!!!

ECHIPA NR. ______

FISA DE NOTARE A JUDECATORILOR

Fii atent la povestirea construita de colegi si noteaza pe o scara de la 1 la 10 urmatoarele elemente:

- alegerea situatiei si cadrului corespunzatoare povestirii

_________p

- modul prin care capteaza atentia auditoriului

_________p

- ordinea logica si cronologica a ideilor

_________p

- utilizarea unui vocabular adecvat

_________p

- utilizarea timpurilor verbale adecvate = fara trecere de la un timp la altul;

_________p

- evitarea repetitiilor sau a pauzelor nejustificate

_________p

- utilizarea conventiilor unei comunicari

_________p

MEDIA ARIMETICA

_________p

ACUM SCRIE IN CATEVA RANDURI PAREREA TA DESPRE POVESTIREA COLEGILOR:

Subiecte/titluri pentru povestiri

  1. Calatorie in lumea dinozaurilor
  2. Aventuri in trecut
  3. Peripetii in tara uriasilor
  4. Calatorie in viitor




Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate