Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect de lectie CLASA: a IV-a Educatie civica - Simbolurile statului roman


Proiect de lectie CLASA: a IV-a Educatie civica - Simbolurile statului roman


Proiect de lectie

DATA:

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Nr.13 Stefan cel Mare Galati

CLASA a IV-a   

ARIA CURRICULARA : Om si societate



DISCIPLINA Educatie civica

SUBIECTUL Simbolurile statului roman

UNITATEA DE INVATARE Societate si stat

TIPUL LECTIEI dobandire de cunostinte

DURATA 45 minute

OBEICTIVELE DE REFERINTA:

dezvoltarea vocabularului, utilizand corect concepte specifice educatiei civice

identificarea unor reguli si norme de comportament civic in diferite situatii

compararea in termeni simpli a informatiilor necesare luarii unor decizii

OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1. sa identifice simbolurile statului roman;

O2. sa analizeze rolul acestor simboluri si evolutia lor istorica;

O3. sa identifice modalitati de formare a atasamentului fata de patrie, prin utilizarea simbolurilor statului roman;

STRATEGIA DIDACTICA:

I.           Resurse procedurale:

  1. Metode si procedee:

a) de comunicare orala:

expozitive: explicatia, expunerea, povestirea, instructajul verbal

conversative: conversatia, discutia colectiva;

b) de explorare:

directa: observatia dirijata, jocul didactic,

indirecta: tehnici din gandirea critica:

v     Ciorchinele;

v     Ganditi - lucrati in perechi - comunicati;

v     Asaltul de idei;

v     Tehnica blazonului

2.Forme de organizare: individual,

pe grupe de 5 elevi,

frontal

II. Resurse materiale:

a)   pentru invatator:

manual

steag

stema

imnul Romamiei

Constitutia Romaniei

b)   pentru elevi:

coli A4, A3, markere, lipici;

manual

caiete

fise

III. Forme si tehnici de evaluare:

observatia sistematica

proba scrisa

autoevaluare

evaluare    de catre colegi

BIBLIOGRAFIE:

Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru educatie civica. Clasa a IV-a, Bucuresti, 2005

Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Educatie civica. Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2006

Adriana Baban, Consiliere educationala.Ghid metodologic pentru orele de dirigentie si consiliere, Cluj-Napoca, Editura Psinet, 2001;

Ileana Iepure (coord.), Educatie civica. Ghidul invatatorului, Editura Atelier Didactic, Bucuresti, 2005

Marcela Penes, Indrumator pentru utilizarea manualului de educatie civica. Clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2000

Florica Chereja, Dezvoltarea gandirii critice in invatamantul primar, ed. Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004

Bratu, G. (coord.), Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004

Guvernul Romaniei, Insemnele nationale

***, Constitutia Romaniei

www.didactic.ro

www.ro.wikipedia.org

OB

OP

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL INVATARII

DOZARE

RESURSE

I

RESURSE

II

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

I. Momentul organizatoric

- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii.

- Se pregatesc pentru inceperea orei de educatie civica

- Se organizeaza in grupe de cate cinci elevi

frontal

II. Evocarea

Ciorchinele (Anexa 1)

Le cere elevilor sa realizeze o schema sub forma de ciorchine in care sa reprezinte principalele institutii ale statului roman si rolul acestora.

-Se verifica oral activitatea grupelor, raportorii fiecarei grupe prezentand rezolvarile;

- Face aprecieri    privind corectitudinea formularii mesajelor.

Cei cinci elevi din fiecare echipa isi impart rolurile in realizarea produsului comun.

- Celelalte echipe fac aprecieri asupra raspunsurilor si a lucrului in echipa.

ciorchinele

aprecierea

Interevalua-rea

frontal

Fise cu ciorchinele

O1

O3

III. Captarea si orientarea atentiei

-Cere elevilor sa se ridice in picioare pentru a asculta imnul national.

- Adopta o pozitie model, de respect pentru semnificatia acestui simbol national

- Atrage atentia asupra tempoului si tonalitatii.

- Asculta si intoneaza imnul pe melodie

Auditie

frontal

CD - Imnul Romaniei

IV. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

- Comunica elevilor ca imnul national este unul dintre simbolurile statului roman.

- Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: Simbolurile statului roman

- Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie

- Asculta obiectivele lectiei: vor invata care sunt simbolurile statului roman, care este rolul acestora, ce sentimente si atitudini pot trezi acestea pentru fiecare roman.

frontal

manualul

O1

O2

O3

O2

V. Realizarea sensului

-Se solicita un elev pentru a citi articolul 12 din Constitutia Romaniei, intitulat "Simboluri nationale"

- Le cere sa enumere si sa scrie la tabla simbolurile pe care le-au retinut.

- Realizeaza o discutie asupra fiecarui simbol si evidentiaza faptul ca ele evoca insusirile caracteristice ale poporului roman, specificul tarii noastre.

Distribuie elevilor fisa de lucru cu Imnul Romaniei. (Anexa 2)

Coordoneaza o discutie cu privire la cele 4 simboluri, adresand intrebari de tipul:

- In ce situatie sunt folosite simbolurile nationale?

-De ce au statele nevoie de astfel de simboluri?

-Ce sarbatorim la 1 Decembrie?

Cititi-lucrati in perechi-comunicati

-Le cere sa citeasca informatiile din fisa cu privire la istoricul imnului si sa analizeze semnificatia versurilor din prima strofa.

- Adreseaza intrebari ajutatoare pentru a intelege corect semnificatia versurilor, ca ex: Ce pot face romanii pentru a-si schimba soarta? Ce intelegeti prin indemnul "desteapta-te!"?

- Un elev citeste cu voce tare articolul indicat.

- Ceilalti asculta si retin simbolurile evocate.

- Scriu la tabla sub forma de schema cele 4 simboluri recunoscute:

drapelul tricolor

ziua nationala

imnul national

stema si sigiliul tarii

- Isi exprima opinia si argumenteaza in legatura cu rolul acestor simboluri.

- Elevii se informeaza si isi comunica in perechi opinia cu privire la semnificatia versurilor indicate.

Realizeaza corespondenta intre culorile steagului si trasaturile poporului nostru

Frontal

conversatia

sistematiza-rea

argumentarea

explicatia

perechi

investigatia

conversatia

argumentarea

conversatia

frontal

Articolul 12 din

Constitutia Romaniei

fisa cu Imnul National si istoricul lui

O2

Asaltul de idei (Anexa 3)

- Le prezinza conturul unui drapel. Le cere sa numeasca cele 3 culori si ordinea lor in drapelul tarii noastre.

- Solicita elevilor idei cu privire la semnificatia fiecarei culori, gandindu-se la trasaturile caracteristice poporului nostru.

- Cuprinde aceste semnificatii intr-un organizator grafic (conturul drapelului).

- Prezinta stema si elementele sale componente

- Formuleaza idei cu privire la semnificatia culorilor.

- elevii observa elementele componente ale Stemei Romaniei.

Asaltul de idei

Organizato-rul grafic

Flip-chart

Plansa - conturul drapelului

O3

VI. Reflectia

Cere elevilor sa sa realizeze un desen pe coli, folosind markere si creioane colorate, care sa reprezinte un simbol al clasei.

-Face aprecieri cu privire la activitatea elevilor, a echipelor si a produselor realizate

- Elevii stabilesc in echipe trasaturile pozitive care caracterizeaza colectivul clasei, apoi fixeaza sibolul si il deseneaza.

-Raportorul fiecarei echipe expune produsul realizat si argumenteaza alegerea facuta.

Tehnica blazonului

in echipe de 5

coli de lucru, markere, creioane

ANEXA 1





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate