Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Plan de lectie - Parlamentul


Plan de lectie - Parlamentul


Plan de lectie - Parlamentul

Plan de lectie

Clasa: a VII - a B

Locul de desfasurare Sala de clasa



Obiectivul: Cultura civica

Tema: Parlamentul

Tipul lectiei: Dobandirea de cunostinte predare - invatare

Obiective:

- Elevul la sfarsitul orei va fi capabil :

1. Sa numeasca functiile Parlamentului;

2.Sa aprecieze valoarea puterii legislative a Parlamentului;

3. Sa separe conceptele legate de institutii politice de cele legate de institutii sociale: institutii care fac legi de cele care servesc individul - scoli, spitale;

4.Sa aprecieze elaborarea si aplicarea legilor in Romania.

Metode si procedee: explicatia, conversatia, expunerea, descrierea.

Material didactic: schema lectiei, tabla, creta.

Bibliografie Manualul de Cultura civica, Internet

Forme de lucru: Individual ,frontal.

Durata: 50 de minute

Eveniment instructional

Continut esential

Activitatea elevilor

Timp alocat

Modalitati de evaluare

1.Captarea atentiei

- Se asigura climatul necesar desfasurarii in conditii optime a lectiei de cultura civica.

- Efectuarea prezentei elevilor.

Elevii vor alege interesele comune.

2 min

2.Recapitularea lectiei anterioare si apelarea la bagajul de cunostinte;

Verificarea temei

Se aplica un chestionar oral ce consta in intrebari din lectia anterioara,precum: - Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un candidat pentru a fi ales presedinte?
- Durata unui mandat!

- Functiile Presedintelui.

Elevii vor raspunde in functie si conform cu cerintele formulate de profesor

8 min

Oral

3. Anuntarea temei noi

-anuntarea titlul lectiei noi :  Parlamentul

scrierea titlului pe tabla

-Evidentierea importantei temei pe care o vom studia;

Elevii vor fi intrebati despre Parlament, ce stiu despre Parlament.

-Elevii asculta si scriu pe caiete titlul lectiei noi.

elevii isi spun opiniile

10 min

Oral

4.Transmiterea noului continut

-Se ajunge la conceptul central si se da definitia : Parlamentul este o institutie politica ce are rolul de a elabora legile unui stat.

Se vorbeste despre constituirea parlamentului :numirea partiala sau totala a membrilor ;constituirea sa pe calea electorilor ;votul universal ;

-Se prezinta structura constitutiva a parlamentului : parlament unicameral,parlament bicameral ;

Se vorbeste despre mecanismul de functionare a parlamentului :sesiuni-sesiunea ordinara si sesiunea extraordinara.

Sesiunea ordinara este perioada obligatorie de activitate a parlamentului ;

Sesiunea extraordinara -situatii deosebite.

-Functiile Parlamentului :

1.Functia legislativa

2.Alegerea unor autoritati statale.

3.Functia de control.

4.Stabilirea directiilor principale ale activitatii sociale,economice,culturale,politice.

-Parlamentul Romaniei are o structura bicamerala si este format din Camera Deputatilor si Senat.

-Camera Deputatilor este formata din 332 deputati si Senatul din 137 de senatori.

-elevii asculta cu atentie ideile principale si obiectivele lectiei.

-elevii scriu definitia.

-Elevii isi spun parerea.

-elevii scriu ideile pe caiet.

20 min

Observatie sistematica

Expunerea

Conversatia

5.Asigurarea retentiei si a transferului

-Se fac exercitii:

1.cum se aleg senatorii si deputatii?
2.Poate oricine sa ajunga parlamentar?
3.De ce trebuie sa existe legi?
-Se noteaza cele mai bune raspunsuri si cei care au participat activ la ora.

Elevii raspund la intrebari

8min

Conversatie

6.Tema

Comentati urmatoarele afirmatii. Prin ce se diferentiaza ele?

1.Parlamentul are puterea de a adopta legi.

2.Parlamentul are autoritatea de a adopta legi.

Elevii isi vor nota tema.

2min





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate