Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic - de la unu pan`la zece


Proiect didactic - de la unu pan`la zece


PROIECT DIDACTIC

GRUPA: pregatitoare

CATEGORIA ACTIVITATII: ACTIVITATE MATEMATICA

MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC



TEMA: "De la unu pan`la zece

Cine numara se-ntrece!"

Scop:-verificarea cunostintelor matematice;

-dezvoltarea gustului estetic, atentiei, indemanarii si perseverentei.

Obiective operationale:

a)cognitive:

-sa plaseze diferite jetoane intr-un spatiu dat;

-sa realizeze clasificari dupa anumite criterii;

-sa realizeze siruri de obiecte pe baza unor criterii,

-sa raporteze corect numarul la cantitate si cantitatea la numar;

-sa numere de la 1 la 10 formand sirul numeric crescator;

-sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;

-sa efectueze cu usurinta operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10;

b)psihomotorii.

-sa manuiasca corect materialele puse la dispozitie;

c) afective.

-sa coopereze cu echipa;

-sa creeze buna dispozitie si deconectare;

SARCINA DIDACTICA:denumirea corecta a pozitiilor spatiale, realizarea unor serieri, utilizarea numeralului ordinal, ordonare si clasificare.

ELEMENTE DE JOC:intrecerea, surpriza, aplauze, manuirea materialului.

REGULILE JOCULUI: copiii vor rezolva sarcinile primite, vor aseza jetoanele pe panou conform cerintelor.

STRATEGIA DIDACTICA

METODE SI PROCEDEE: explicatia, convorbirea, problematizarea, demonstratia, exercitiul.

MIJLOACE DIDACTICE: panou, cifre, jetoane.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.

Desfasurarea activitatii

Evenimentul didactic

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Asigur conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii.

-frontal

Comportamentul copiilor

Captarea atentiei

Se va face prin intuirea materialului didactic pus la dispozitie.

-frontal

-conversatia

-jetoane cu cifre si imagini

Aprecierea raspunsurilor

Anuntarea temei

Se anunta titlul jocului si se enunta in termeni accesibili copiilor, obiectivele ce vor fi urmarite.

-frontal

-explicatia

Comportamentul copiilor

Reactualizarea cunostintelor

Se va numara in sir crescator si descrescator in limitele 1-10, se va cere recunoasterea cifrelor 1-10 si stabilirea vecinilor fiecareia.

-frontal, individual

Jetoane cu cifrele

Aprecierea raspunsurilor

Desfasurarea jocului

Explicarea jocului:

Se prezinta sarcina, iar copiii vor duce la indeplinire realizarea acesteia.

Jocul de proba:

Se cere sa se aseze de-a lungul panoului jetonul ce reprezinta drumul.

Jocul propriu-zis:

1.Formarea sirului numeric crescator

Se va cere asezarea caselor, de la stanga la dreapta, in ordinea crescatoare a numarului inscris pe fiecare dintre acestea.

2.Formarea unor serieri de obiecte pe baza unor criterii.

Se cere:

a)      Gruparea norilor(mare-mic)

b)      Gruparea razelor de soare(scurt-lung)

c)      Gruparea pomilor(scund-inalt) si asezarea acestora pe panou.

3. Plasarea diferitelor jetoane intr-un spatiu dat.

Se cere:

a)sa se aseze norul mare in coltul din stanga sus al panoului;

b)sa se aseze soarele in coltul din dreapta sus al panoului.

4.Recunoasterea cifrelor si al locului pe care il ocupa in sirul numeric.

Se cere:

a)      sa se aseze in jurul norului mare toti norii pe care sunt scrise cifre mai mici decat sase.

b)      Sa i se ataseze soarelui raze mari pe care sunt scrise cifre mai mari decat patru.

c)      Sa i se ataseze soarelui razele mici pe care sunt scrise cifrele 5,7,9.

5. Sesizarea diferentelor cantitative dintre diferite obiecte si folosirea corecta a numeralului ordinal.

Se cere:

a)      Sa se aseze in primul pom tot atatea flori cati pomi sunt; (5)

b)      Sa se aseze in ultimul pom flori cu doua mai mult decat in primul pom;

c)      Sa se aseze in pomul din mijloc flori cu una mai putin decat in primul pom.

Complicarea jocului

1.Efectuarea unor operatii de adunare si scadere cu 1,2 unitati in limitele

Se cere.

Efectuarea operatiilor de adunare si scadere de pe fiecare petala. Daca rezultatul obtinut este cifra scrisa pe frunzele florilor atunci acea petala apartine florii respective.

2. Compunerea unor probleme simple.

Se cere:

Sa se compuna o problema folosindu-se de imaginea lacului de pe panou(pa lac se afla trei lebede de culoare alba si doua lebede de culoare neagra).

-frontal, individual

Explicatia, demonstratia, problematizarea.

-jetoane.

Panou

-individual

-demonstratia

-panou, jeton corespunzator

Frontal, individual

-conversatia, problematizarea, exercitiul

-panou, jetoane(case numerotate de la 1 la 10)

Frontal, individual

-conversatia, problematizarea, exercitiul

-panou, jetoane.

Frontal, individual

-conversatia, problematizarea, exercitiul

-panou, jetoane.

Frontal, individual

-conversatia, problematizarea, exercitiul

-panou, jetoane.

Frontal, individual

-conversatia, problematizarea, exercitiul

-panou, jetoane.

Frontal, individual

-conversatia, problematizarea, exercitiul

-panou, jetoane.

Frontal, individual

-conversatia, problematizarea, expunerea.

-imaginea lacului

Observarea comportamentului

Modul de indeplinire al sarcinii respective

Modul de indeplinire al sarcinii respective

Comportamenrul copiilor.

Modul de indeplinire al sarcinii respective

Modul de indeplinire al sarcinilor propuse.

Modul de indeplinire al sarcinilor propuse.

Modul de indeplinire al sarcinilor propuse.

Folosirea unui limbaj matematic adecvat.

Incheierea activitatii

Se creeaza o situatie problema:

Ana s-a ratacit. O putem ajuta sa ajunga acasa dezlegand misterul urmatoarelor versuri:

"La casa numarul doi

Dupa usa e-un pisoi.

El iti spune mieros:

_Ai gresit!

De-mi dai un os

Iti spun deindata

Cum ajungi acasa.

Numeri inca doua case

Si-nca doua

Esti la 6

Scazi una, aduni pe 5

Si-ai aflat nota pe care

Orice elev bun o are"

E casa numarul 10

Aici Ana locuieste!"

Frontal, individual

-conversatia, problematizarea, exercitiul

-panou, jetoane.

Modul de indeplinire al sarcinilor propuse





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate