Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC Clasa: a VIII-a Limba si literatura romana - Popa Tanda de Ioan Slavici - caracterizarea personajului principal


PROIECT DIDACTIC Clasa: a VIII-a Limba si literatura romana - Popa Tanda de Ioan Slavici - caracterizarea personajului principal


PROIECT DIDACTIC

Scoala cu clasele I-VIII Cehalut

Profesor:

Clasa: a VIII-a

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul: Popa Tanda de Ioan Slavici - caracterizarea personajului principal



Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte

Obiective:

Obiective cadru: Dezvoltarea capacitatilor de receptare a mesajului scris:

Obiectiv special: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor;

Obiective performative:

a)Cognitive:

Sa identifice corect ordinea logica si cronologica a intamplarilor in textul dat;

Sa indice personajele operei literare studiate;

Sa clasifice personajele literare dupa locul si importanta lor in nuvela;

Sa identifice modalitatile de caracterizare a personajului principal;

Sa caracterizeze oral si scris personajul literar, urmarind planul dat;

Sa se exprime clar, corect, concis.

b)Afective:

Sa participe cu interes la actul comunicarii;

Sa introduca noile cunostinte in propriul sistem de valori;

Sa dovedeasca receptivitate afectiv-intelectuala fata de substanta morala a nuvelei.

Strategii didactice:

a)Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul, lectura explicativa, lectura selectiva, invatarea prin descoperire, dezbaterea, problematizarea, casuta;

b)Mijloace de invatamant si materiale didactice:

Limba si literatura romana, manual pentru clasa a VIII-a, autori Alexandru Critan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Editura Humanitas, 2000;

volumul de nuvele al lui Ioan Slavici, planul de caracterizare al unui personaj literar;

Pompiliu Marcea, Ioan Slavici, Editura pentru literatura,Bucuresti, 1968;

Perspective. Revista de didactica limbii si literaturii romane, (14), anul VIII, nr.1/2007.

Resurse: capacitatea de invatare a elevilor.

Din punct de vedere al capacitatii de invatare, clasa este relativ omogena. Majoritatea elevilor dispun de capacitati de invatare sporite, ceilalti avand resurse suficiente pentru o buna colaborare cu profesorul in vederea desfasurarii cu succes a activitatii didactice.

Momentele

Lectiei

Timp

Elemente de continut

Strategii

didactice

Metode

Mijloace

1.Moment organizato-ric

1 min

Elevii isi pregatesc materialele necesare orei de limba romana;

Se noteaza absentii si se asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.

2.Verifica-rea temelor

7 min.

Se realizeaza controlul caietelor de teme.

Se verifica, frontal, felul in care elevii au rezolvat tema data ora trecuta. Elevii sunt solicitati sa citeasca, sunt pusi sa motiveze, antrenandu-se, prin intrebari, intreaga clasa.

Conver-satia euristica

Explicati-a

3.Actualiza-rea cunostinte-lor

10 min.

Se realizeaza prin intrebari adresate frontal, referitoare la continutul nuvelei Popa Tanda de Ioan Slavici:

*Care este spatiul in care se petrece actiunea nuvelei? (Spatiul este sugerat de cele doua descrieri, de la inceputul si de la sfarsitul nuvelei, prima fiind realizata dinspre ansamblu inspre detaliu, deci de la exterior catre interior, cu ajutorul enumeratiilor; acest spatiu apartine mediului rural, infatisand un decor specific al satului de munte.)

*Care este timpul nuvelei?(Daca spatiul actiunii este foarte bine precizat, timpul este doar vag sugerat. Este perioada patrunderii in lumea satului romanesc a relatiilor noi, capitaliste. Este vorba despre a doua jumatate a secolului al XIX-lea, iar durata actiunii se intinde pe o perioada indelungata de timp.)

*Comparati fragmentul care incepe cu secventa: "Pe Valea Seaca." si se termina cu ".fiind biserica, cel putin in Saraceni un loc de prisos" (pag.103), cu primele doua alineate din capitolul al III-lea. Aratati care sunt diferentele dintre cele doua descrieri. (In primul rand, descrierile se fac in momente diferite. Initial, satul este infatisat ca un loc pustiu, fara garduri, cu case darapanate, neingrijite, iar biserica este o cladire ciudata, mai mult o ingramadire de lemne putrezite de vreme, mai-mai sa se darame.. In final, satul apare cu gradinile intesate de pomi, case ingrijite, cu biserica si scoala, aceasta noua perspectiva fiind rezultatul muncii neobositului parinte Trandafir.

*Cum explicati ca autorul a plasat cele doua secvente descriptive simetric, la inceputul si la sfarsitul nuvelei? (Evenimentele se desfasoara cronologic, autorul punctand evolutia lor, schimbarea mentalitatii oamenilorsi ilustrarea proverbului "Omul sfinteste locul

*La ce persoana a verbului sunt povestite intamplarile? (Povestirea se face la persoana a III-a, prin intermediul naratiunii - modul de expunere predominant; nararea evenimentelor se face, in general, in mod obiectiv, fiind marcata de simpatia sau antipatia naratorului.

Conversatia euristica

dezbate-rea

explicatia

Nuvela Popa Tanda, de Ioan Slavici

4.Captarea atentiei

2 min

Se realizeaza nu prin prezentare de catre profesor a datelor despre autor si despre opera acestuia, ci printr-un dialog intre profesor si elevi pe baza fiselor biografice alcatuite de acestia.

Fisele

biogra-

fice

5.Anuntarea

subiectului

si enuntarea

obiectivelor

1 min

Pornind de la definitia nuvelei, unde aceentul se pune pe personaje, se anunta elevii ca, in aceasta ora se va caracteriza personajul principal al nuvelei Popa Tanda, de Ioan Slavici, pe baza unui plan si in functie de care vor fi dirijate observatiile lor.

Comunicarea obiectivelor se va realiza intr-o maniera accesibila elevilor .

explicatia

6. Dirijarea invatarii si dobandirea de cunostinte noi

25 min



Avand in vedere ca, in orele anterioare, textul a fost citit selectiv si s-au discutat nivelul lexical, timpul si spatiul intamplarilor, precum si inlantuirea momentelor actiunii, elevii vor fi dirijati sa identifice personajele care apar in text si tipul acestora.

1.Principale: care ocupa locul central in actiune (preotul Trandafir - Popa Tanda)

2.Secundare: care au rol mai putin important in actiune (satenii - personaj colectiv, preoteasa, clopotarul Cozonac, Marcu Florii Cucului, Mitru Catanas )

3.Episodice care apar doar intr-un anumit episod (Mariuca, Ileana, Trandafirica, parintele Coste ).

Tot aici se vor introduce cateva notiuni despre personajul literar: termenul provine din francezul "personnage" care la randul sau provine din latinescul "personna" (masca, apoi rol ) si desemneaza persoanele implicate in actiunea unei opere literare

( sinonom: erou, protagonist, rol )

Cu ajutorul elevilor si in functie de planul de caracterizare pe care il are fiecare elev, se vor stabili urmatoarele caracteristici:

*Lumea nuvelei Popa Tanda de Ioan Slavici este creionata prin intermediul personajelor.

*Nuvela are personaje: principal, secundare, episodice.

*Parintele Trandafir este:    -personajul principal al nuvelei; - infatisat in evolutia sa ( fiind prezentat in toate momentele actiunii )

Li se va cere elevilor sa citeasca fragmentele in care apare portretul fizic si moral al parintelui Trandafir; se vor nota apoi trasaturile personajului, asa cum reies din fragmentele selectate:

¤ este unul dintre cei doi copii ai dascalului Pintilie, devine preot, isi intemeiaza o familie si are patru copii;

¤ profeseaza mai intai in satul natal, fiind apoi mutat la Saraceni unde are de luptat cu lenea enoriasilor;

- In expozitiune este prezentat direct, cu calitatile si defectele lui:

¤ om bun, invatat, priceput in cantarile bisericesti ;

¤ vorbeste drept si cumpanit;

¤ priceput si harnic gospodar;

¤ este prea aspru in relatiile cu semenii;

Alte insusiri sunt evidentiate indirect:

¤ analizeaza situatia cu luciditate si ia hotarari gandite, realiste;

¤ dovedeste o energie iesita din comun si tenacitate in atingerea scopului propus;

¤ nu cedeaza si isi continua actiunea cu si mai multa indarjire ( sfat - batjocura); aceste strategii nu dau rezultate, intrucat preotul este perceput de sateni ca o persoana dinafara comunitatii, menita sa le strice rosturile;

¤ personajul se alege cu numele de "Popa Tanda" (porecla, derivat regresiv de la verbul a tandali -a-si pierde vremea, umbland de acolo-acolo fara rost);

¤ realizeaza ca singura modalitate de a-i urni pe sateni este exemplul personal;

¤ atitudinea satenilor fata de preot este oscilanta (toleranta, ostilitate, acceptare), "Omul dracului" devenind "Omul lui Dumnezeu";

¤ are o gandire practica, este stapan pe sine;

¤ stie sa se bucure de linistea caminului sau;

Li se va atrage atentia elevilor ca insusirile personajului sunt prezentate atat direct cat si indirect prin fapte, prin comportare, prin modul de-a vorbi, prin relatia cu alte personaje.

*"Prin toate aceste procedee, Ioan Slavici a realizat un personaj complex, caci, bun cunoscator al sufletului omenesc, nu face din parintele Trandafir un personaj schematic, ci unul care gandeste practic"

Activitatea se va desfasura ca dialog continuu intre profesor si elevi si chiar intre elevi, planul de mai sus fiind notat, atat pe tabla, cat si in caiete, pe parcursul orei, pe baza observatiilor si argumentelor aduse de elevi.

Explicati-a

Expune-rea

Conver-satia euristica

Lectura selectiva

Lectura explicati-va

Explica-tia

Conver-satia

Explica-tia

Conver-satia euristica

Lectura selectiva

Explica-tia

Lectura comenta-ta

Lectura dirijata



Explica-tia

Expune-rea

Planul caracterizarii unui personaj literar

Nuvela

Planul de

caracterizare

Textul nuvelei

Planul de caracterizare

7.Evaluarea

formativa

Min

Se va realiza printr-o sarcina didactica: elevii vor selecta figurile de stil folosite in prezentarea directa a trasaturilor morale ale preotului de la inceputul nuvelei: enumeratii si epitete in inversiune ("si harnic si grijitor este parintele"; "este cam greu la vorba"; "cam aspru la judecata"; "prea de-a dreptul, prea verde fatis".)

Analiza stilistica

Textul nuvelei

8.Asigurarea retentiei si a transferului

min

Folosind metoda casuta (joc de constructie care ajuta elevul sa clasifice si sa ordoneze trasaturile de caracter ale personajului) li se cere elevilor sa clasifice si sa ordoneze trasaturile de caracter ale personajului. (anexa 1)

Explica-tia

casuta

9.Tema pentru acasa

min

Elevii vor avea de elaborat, in 50 de randuri, caracterizarea personajului principal din nuvela Popa Tanda.

Explica-tia

10. Aprecieri    generale

Min

Se vor face aprecieri colective si individuale, pozitive si negative.

Anexa 1 Casuta

1. Desenand o casuta, elevii, ghidati de profesor, comenteaza rolul fiecarui detaliu desenat. Trasand linia ce marcheaza temelia casei, baza ei, elevii ajung la concluzia ca, daca in constructia casei, temelia nu corespunde cerintelor, atunci casa nu are sansa sa se mentina mult timp; peretii se construiesc pe temelie si constituie o parte semnificativa a casei; deasupra lor, un alt element fundamental este acoperisul - el este cel ce apara casa de ploi, ninsori, grindina; cosul are rolul de a scoate din casa substantele toxice; ferestrele fac legatura casei cu lumea exterioara, iar, daca n-ar exista usa, nu am cunoaste niciodata ce mistere ascund aceea casa. Doar intrand in ea, o apreciem la justa ei valoare.

2.Profesorul cere elevilor sa completeze casuta cu trasaturile de caracter ale personajului studiat, asociind fiecare trasatura cu un detaliu al casei si luand in considerare rolul acestuia in structura intregului.

Legenda

1: Trasatura de baza a personajului.

2: A doua trasatura de baza a personajului caracterizat.

3-4: Doua trasaturi de caracter importante in construirea personalitatii personajului, trasaturi bazate pe trasatura 1.

5 -6: Doua trasaturi de caracter ce ajuta personajul sa iasa din orice incurcatura.

7-8: Doua trasaturi ce stabilesc legatura personajului cu lumea exterioara.

9: O trasatura intima, sesizabila doar la o lectura mai profunda.

10: O trasatura negativa de care personajul s-a debarasat sau ar trebui sa se debaraseze.

Schema tablei:

Popa Tanda

de Ioan Slavici

caracterizarea personajului principal

Nuvela are personaje: principal, secundare, episodice.

Parintele Trandafir este: -personajul principal al nuvelei;

-infatisat in evolutia sa (fiind prezentat in toate momentele actiunii );

Portretul fizic si moral:   

¤ este unul dintre cei doi copii ai dascalului Pintilie, devine preot, isi intemeiaza o familie si are patru copii;

¤ profeseaza mai intai in satul natal, fiind apoi mutat la Saraceni unde are de luptat cu lenea enoriasilor;

In expozitiune este prezentat direct- de catre autor -cu calitatile si defectele lui:

¤ om bun, invatat, priceput in cantarile bisericesti;

¤ vorbeste drept si cumpanit;

¤ priceput si harnic gospodar;

¤ este prea aspru in relatiile cu semenii;

Alte insusiri sunt evidentiate indirect-prin fapte, atitudine sau prin felul de-a vorbi:

¤ analizeaza situatia cu luciditate si ia hotarari gandite, realiste;

¤ dovedeste o energie iesita din comun si tenacitate in atingerea scopului propus;

¤ nu cedeaza si isi continua actiunea cu si mai multa indarjire ( sfat - batjocura); aceste strategii nu dau rezultate, intrucat preotul este perceput de sateni ca o persoana dinafara comunitatii, menita sa le strice rosturile;

¤ personajul se alege cu numele de "Popa Tanda" (porecla, derivat regresiv de la verbul a tandali -a-si pierde vremea, umbland de acolo-acolo fara rost);

¤ realizeaza ca singura modalitate de a-i urni pe sateni este exemplul personal;

¤ atitudinea satenilor fata de preot este oscilanta (toleranta, ostilitate, acceptare), "Omul dracului" devenind "Omul lui Dumnezeu";

¤ are o gandire practica, este stapan pe sine;

¤ stie sa se bucure de linistea caminului sau;







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate