Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC Clasa : a VI -a Fenomene optice -Notiuni introductive


PROIECT DIDACTIC Clasa : a VI -a Fenomene optice -Notiuni introductive


PROIECT DIDACTIC

( secventa )

Data :17 mai 2003

Locul :Scoala " T . Cosovei "-- Somova

Clasa : a VI -a

Tema : Fenomene optice -Notiuni introductive

Tipul lectiei : predare -invatare - evaluare

Sustinator :

Obiective urmarite :

O1 -definirea sursei de lumina si a corpului luminat ( exemple )

O2 -clasificarea corpurilor in transparente , opace , translucide ( exemple )

O3 -determinarea dependentei dintre transparenta si grosimea corpului

O4 - stabilirea modului de propagare a luminii intr-un mediu transparent si omogen

O5 - explicarea importantei luminii in viata de zi cu zi

Metode si mijloace de invatamant utilizate :

Metode :conversatia euristica , experimentul , asaltul de idei , exercitiul

Mijloace : materiale didactice , fisa de lucru

Mod de lucru : pe grupe

Desfasurarea lectiei : -moment organizatoric

( P ) -prezinta cu ajutorul ( E ) importanta luminii in viata cotidiana .Se face o clasificare a corpurilor surse de lumina si corpuri luminate , solicitand ajutorul ( E ).



Se vor face cateva precizari privind principala sursa de lumina a Pamantului -Soarele.

( E ) efectueaza 2 experimente cuprinse in fisa pentru activitate experimentala.Se va face clasificarea corpulor in transparente , translucide si opace . (E ) vor stabili dependenta intre transparenta si grosimea stratului de substanta .

Concluzie - Ca si miscarea si repausul , transparenta respectiv opacitatea sunt relative .

( P ) efectueaza demonstrativ un experiment din care rezulta ca lumina se propaga rectiliniu intr-un mediu transparent si omogen . ( P ) defineste raza de lumina si fasciculul luminos , indicand si tipurile de fascicule (paralel , convergent si divergent).

( P ) informeaza ( E ) asupra valorii vitezei de propagare a luminii

000 km / s)facand aprecieri asupra distantei strabatute de lumina intr-un an

( anul - lumina).

( P ) face o evaluare bazata pe o fisa de lucru individuala (timp de lucru 10 minute). Fisa de lucru este prevazuta cu punctaj pentru autoevaluare . Se vor face aprecieri privind modul de desfasurare a lectiei .

Se va da tema elevilor pentru acasa ( manual ) .







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate