Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC Clasa :a II-a Limba si literatura romana - Primavara


PROIECT DIDACTIC Clasa :a II-a Limba si literatura romana - Primavara


PROIECT DIDACTIC   

Clasa :a II-a   

Disciplina : Limba si literatura romana   

Unitatea de invatare: Primavara

Continuturi : Sunetul si litera / Vocale si consoane

Element de continut : Vocale si consoane

Tipul lectiei : mixta

Obiective cadru / Obiective de referinta :

Obiective operationale :



A ) Cognitive

OC1 -sa recunoasca vocalele si consoanele in diferite pozitii ale cuvantului:

Nivel minimal : identificarea cuvantului care contine vocale sau consoane;

Nivel mediu : despartirea in silabe a cuvintelor identificate;

Nivel maximal :stabilirea silabei care contine vocale sau consoane.

OC 2 - sa recepteze prin lectura textul dat:

Nivel minimal :citirea in ritm propriu a textului;

Nivel mediu : parcurgerea integrala a textului;

Nivel maximal : receptarea textului prin evidentierea elementelor de continut ;

OC3-sa alcatuiasca enunturi cu cuvinte ce contin vocale si consoane:

Nivel minimal : identificarea cuvintelor care indeplinesc conditia;

Nivel mediu : realizarea unor enunturi simple ;

Nivel maximal : folosirea corecta a cuvintelor in enunturi proprii.

OC4-sa scrie cuvinte ce contin vocale si consoane in diferite pozitii:

Nivel minimal : formarea silabelor ce contin vocale si consoane in diferite pozitii ;

Nivel mediu : ordonarea silabelor in cuvinte cu ajutor ;

Nivel maximal : alegerea formei corecte a cuvintelor.

B)    Motrice

OM1 - sa-si coordoneze activitatea pentru utilizarea corecta caietelor, fiselor si a jetoanelor;

OM2 - sa- si mentina pozitia corecta in banca in timpul cititului, scrisului si a activitatilor propuse;

C)   Afective

OA1- vor participa cu placere si interes la lectie;

OA2- se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor propuse.

RESURSE

a)     Bibliografice

1)oficiale - Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar,    Bucuresti, 1998

- Tudor Pitila, Cleopatra Mihailescu, Limba si literatura romana, Ed. Aramis, Bucuresti, 2004, (81)

2) metodico- didactice -Silvia Nuta, Metodica predarii limbii romane in clasele primare , Ed

Aramis, Bucuresti 2001 ( pg. 190- 202);

Estera Nicolescu, Didactica limbii si literaturii romane pentru invatamantul primar,

Ed. Egal, Bacau, 2003

3)pedagogice - Venera Mihaela Cojocariu , Teoria si metodica instruirii, Ed. Didactica si

pedagogica, Bucuresti , 2002 (65- 78)

4)stiintifice - Dictionar explicativ al limbii romane, Bucuresti, 1996

- Mihail Andrei, Iulian Ghita, Limba romana, Ed. Didactica si pedagogica, Bucuresti,

1983

b)Metodologice

1)strategia didactica : dirijata, inductiva;

2)metode si procedee : conversatia, , explicatia, exercitiul, jocul didactic, turul galeriei;

3) forme de organizare : frontala, individuala, pe grupe;

4)mijloace didactice : fise , fise de evaluare

c) Temporale

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECTIEI / CONTINUTURI SI SARCINI DE ÎNVATARE

OBIECTIVE

ACTIVITATEA ÎNVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA   

DIDACTICA

OA1

OA2

I. CAPTAREA SI ORIENTAREA ATENTIEI

(5 MIN.)

Solicit elevilor sa citeasca cu atentie urmatorul text :

,, S-a desfacut din mugur intr-o dimineata calda, a inceputului de primavara. Cea dintai raza de soare s-a impletit pe ea, ca o sarma de aur, facand-o sa tremure de fericirea unei asemenea atingeri. Ziua intai i s-a parut scurta, si apropierea noptii o mahni. Lumina se stinse, racoarea o facu sa se zgribuleasca, sa se vare intre celelalte si sa astepte, atipind, pana a doua zi, venirea soarelui.

( . )Raza se scobori din nou, si toata ziua, incalzita, frunza se scalda in albastrul vazduhului."

(Emil Garleanu- ,, Frunza" )

Propun elevilor sa precizeze daca exista o asemanare intre acest text si textul ,,Buburuza" dupa Eugen Jianu.

Citesc textul.

Asculta si dau raspunsul corect.

-conversatia

- conversatia euristica

OA1

II. ANUNTAREA OBIECTIVELOR

( 2 MIN)

Comunic elevilor ca astazi vom ne vom juca cu cuvinte . Le vom desparti in silabe, le vom cauta dupa anumite reguli: numar de silabe, sa inceapa cu o consoana, sa se termine cu o vocala. Vom rezolva exercitii , vom alcatui si scrie enunturi in care vom include asemenea cuvinte. Vom lucra pe echipe, iar echipa castigatoare va primi o medalie.

Asculta obiectivele lectiei.

- explicatia

III. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

MIN.)

Solicit elevilor sa citeasca cu atentie urmatorul text :

,, S-a desfacut din mugur intr-o dimineata calda, a inceputului de primavara. Cea dintai raza de soare s-a impletit pe ea, ca o sarma de aur, facand-o sa tremure de fericirea unei asemenea atingeri. Ziua intai i s-a parut scurta, si apropierea noptii o mahni. Lumina se stinse, racoarea o facu sa se zgribuleasca, sa se vare intre celelalte si sa astepte, atipind, pana a doua zi, venirea soarelui.

( . )Raza se scobori din nou, si toata ziua, incalzita, frunza se scalda in albastrul vazduhului."

(Emil Garleanu- ,, Frunza" )

Propun elevilor sa precizeze daca exista o asemanare intre acest text si textul ,,Buburuza" dupa Eugen Jianu.

Elevii raspund solicitarilor.

-conversatia

- conversatia euristica

-jocul didactic,

-activitate frontala,

OC1

OC3

OA2

III. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

MIN.)

Cer elevilor sa explice cuvantul ,,prieten'' ( amic, persoana fata de care simti simpatie, afectiune bazata pe incredere si stima reciproca ). Port o discutie referitoare la prietenie.

Astfel vom numi cuvintele care au inteles asemanator.

Propun elevilor sa explice cuvantul ,, dusman'' ( vrajmas, inamic, persoana care are sentimente de ura fata de alta persoana , este rauvoitoare).Port o discutie legata de dusmanie.

Astfel vom numi cuvintele care au inteles opus.

Solicit elevilor exemple de astfel de cuvinte.

Solicit elevilor sa citeasca cuvintele de pe jetoane.

La tabla voi prezenta un jeton iar elevii vor cauta jetonul care are scris un cuvant cu sens asemanator. (jetoanele galbene) sau unul cu un cuvant cu sens opus (jetoanele verzi).

Propun elevilor sa observe ca pentru cuvintele ,,prietene'' am folosit o culoare calda iar pentru celelalte o culoare rece.

Cer elevilor sa alcatuiasca un enunt in care sa includa cuvantul avut pe jeton.

Elevii raspund solicitarilor.

-conversatia

- conversatia euristica

-jocul didactic,

-activitate frontala,

OA2

OM1

IV. PREZENTAREA OPTIMA A

CONTINUTULUI

(8 MIN.)

1) Solicit elevilor sa citeasca cerinta exercitiului 1, scris pe tabla si sa-l rezolve in caiete.

Elevii vor inlocui cuvantul subliniat cu cel din paranteza.

Mama ma ingrijeste cu multa dragoste. ( iubire)

Ghiocelul este o floare plapanda. ( gingasa)

În viata trebuie sa fii un om cinstit. (corect)

2) Propun elevilor sa rezolve exercitiul 2, scris pe tabla.

Elevii vor alege cuvantul potrivit (acra, coboara,scund ) si vor inlocui cuvantul subliniat in enunturi .

Lamaia este foarte dulce.

Copilul urca scarile.

Verisorul meu este inalt.

Elevii raspund solicitarilor.

-conversatia,

-explicatia,

-jocul didactic,

-activitate frontala,

-activitate individuala,

OC2

OM2

OA2

V. DIRIJAREA ÎNVATARII

( 8 MIN.)

Propun un joc pe echipe . Elevii raspund la intrebarile urmatoare :

Cum se mai poate spune in loc de . .?

Daca nu e . . , atunci e . ..?

Daca nu . ., atunci( ce face) . ..?

Va castiga randul care a dat cele mai multe raspunsuri corecte. Pentru fiecare raspuns corect elevii vor primi o inimioara. La final se vor calcula punctele acumulate.

Elevii participa cu interes la joc.

-conversatia,

-exercitiul,

-activitate frontala,

OC3

OC4

OM2

OA2

VI. OBTINEREA PERFORMANTEI

(7 MIN.)

Propun elevilor sa alcatuiasca un enunt (,,imens'') , sa inlocuiasca in propozitie cuvantul cu un sinonim, apoi cu antonimul.

Canalizez elevii spre desprinderea ideii ca folosirea sinonimelor nu schimba sensul enuntului si ca e important sa le folosim pentru a evita repetarea intr-un text a unui cuvant. Antonimul schimba total sensul enuntului. Folosim antonimele atunci cand dorim sa caracterizam fiinte sau lucruri, comparandu-le cu altele (Fata babei si fata mosneagului'', Ion Creanga).

Raspund la solicitari.

-conversatia,

-activitate frontala,

OC2

OM2

OA2

VII. FEEDBACK-UL

(5 MIN.)

Prezint elevilor un text din care vor exrage perechi de cuvinte sinonime si antonime.

Elevii rezolva sarcinile.

-conversatia,

-exercitiul,

-activitate frontala,

-activitate individuala,

OC2

OM2

OA2

VIII. EVALUAREA CUNOSTINTELOR

( 6 MIN. )

Propun elevilor sa rezolve pe fise urmatoarele sarcini:

Uniti cuvantul din prima coloana cu un cuvant cu inteles asemanator di a doua coloana :

Unitti cuvantul din prima coloana cu un cuvant cu sens opus din a doua coloana:

Rezolva sarcinile propuse.

Îsi arata satisfactia fata de rezultatele obtinute.

-conversatia,

-fise de lucru,

-jocul didactic,

-activitate individuala

OC2

OA2

IX. RETENTIA (3 MIN.)

Îndrum elevii sa specifice in cazul perechilor date , daca sunt cuvinte cu inteles asemanator sau daca sunt cuvinte cu inteles opus.

-conversatia,

-exercitiul,

-activitate individuala

OC2

OC3

X. TRANSFERUL (2 MIN. )

Propun elevilor sa gaseasca pentru ora urmatoare cate cinci perechi de sinonime si antonime.

Îndrum elevii sa foloseasca astfel de cuvinte in vorbirea curenta .

Se arata incantati de sarcinile propuse.

-conversatia,

-activitate frontala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate