Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a Matematica - Inmultirea numerelor naturale folosind adunarea repetata


PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a Matematica - Inmultirea numerelor naturale folosind adunarea repetata


PROIECT DIDACTIC

Scoala cu clasele I - VIII ISALNITA

DATA:

CLASA: a III a A

Obiectul: Matematica

Subiectul: Inmultirea numerelor naturale folosind adunarea repetata

Tipul lectiei: comunicare - insusire de noi cunostinte;

Scopul:

● sa exprime in limbaj propriu semnificatia notiunilor de "adunare repetata de termeni egali", "inmultire", "factor", relatia "de n ori mai mare", rezolvand exercitii date;

Obiective operationale:

OC1 - sa identifice adunarile repetate corespunzatoare unor imagini date;

OC2 - sa transforme adunarile repetate in inmultiri cu ajutorul algoritmului cunoscut;



OC3 - sa transforme inmultirile date in adunari repetate cu ajutorul algoritmului cunoscut;

OC4 - sa grupeze in doua moduri elementele unei multimi date, fiecare corespunzand unei operatii de inmultire;

OC5 - sa descompuna inmultirile date, corespunzatoare celor doua grupari efectuate;

OC6 - sa opereze cu relatia "de n ori mai mare", aplicand cunostintele insusite in lectiile anterioare;

OC7 - sa foloseasca comutativitatea inmultirii in scopul usurarii calcului;

OM1 - sa-si coordoneze mobilizarea mainilor si a corpului in functie de solicitari;

OM2 - sa coordoneze actul manevrarii instrumentelor de scris;

OA1 - vor manifesta interes pentru activitatile propuse;

OA2- vor fi capabili sa se autoevalueze;

Strategia didactica: mixta, inductiv - euristica

Metode si procedee: problematizarea, conversatia, exercitiul, observatia dirijata, munca independenta;

Mijloace de invatamant: diferite fise individuale, plansa, fise de evaluare

Moduri de organizare: frontala, pe grupe, individuala

Resurse bibliografice:M Gardin, F. Gardin; c. Badea - Matematica culegere de exercitii si probleme", Editura 45

"Indrumator metodic", Casa de editura Mures, 2001

Momentele lectiei

Ob. op.

Continut si sarcini de invatare

Strategia didactica

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace

Moduri de organizare

I. Organizarea activitatii de instruire

Asigurarea conditiilor optime de desfasurare a lectiei

conversatia

Toate materialele

necesare

II. Captarea atentiei

OC1

OM1

Se prezinta elevilor cate o fisa individuala pe care se afla urmatorul desen:

* * * * * *

Sunt solicitati sa compare rezultatele obtinute prin ambele variante de adunari.

exercitiul

Fisa individuala

Activitate

independenta

- scrierea adunarilor ce rezulta din imaginile prezentate.

III. Evaluarea temei

OC1

OA2

Se va evalua tema pe care elevii au avut-o de pregatit pentru acasa.

Se lucreaza independent primul punct al fisei.

Conversatia

exercitiul

Fise de lucru

Activitate independenta;

Capacitatea de a rezolva corect exercitii

IV. Anuntarea temei

Sunt anunti ca aceste calcule pot fi efectuate mult mai usor folosind o alta operatie matematica care se numeste     inmultire si care indica repetarea de mai multe ori a aceluiasi numar.

Se scrie la tabla si in caiete titlul lectiei.

explicatia

V. Dirijarea invatarii

VI. Obtinerea performantelor

OC1

OA1

OC2

OC3

OM2

OC4,5

OC7

OC6

Se prezinta elevilor semnul matematic folosit pentru operatia de inmultire.

Sunt solicitati sa inlocuiasca primul exercitiu de adunare efectuat cu operatia de inmultire corespunzatoare.

Sunt solicitati sa scrie ca inmultiri adunarile repetate efectuate anterior.

Cu ajutorul conversatiei si a altor exemple se concluzioneaza: inmultirea este o adunare repetata.

Numerele care se inmultesc se numesc factori, iar rezultatul inmultirii se numeste produs.

Scrierea ca adunari repetate a unor inmultiri: 5 x 7 =

6 x 9 =

143 x 3 =

Se prezinta elevilor o fisa individuala pe care se afla urmatorul desen:


Sunt solicitati sa grupeze elementele multimilor date astfel incat fiecaruia sa-i corespunda o operatie de inmultire. Se poarta discutii legate de faptul ca atunci cand intr-o inmultire schimbam locul factorilor rezultatul ramane acelasi.

Sunt solicitati sa afle cat mai simplu unele inmultiri.

Sunt solicitati sa afle, folosind adunarea repetata, un numar de 8 ori mai mare decat 5, apoi sa inlocuiasca aceasta adunare repetata cu inmultirea corespunzatoare.

Se dirijeaza atentia elevilor: pentru a afla un numar de "n ori mai mare" decat altul facem operatia de inmultire:

Exercitiul

Observarea dirijata

Explicatia

Exercitiul

Explicatia

exercitiul

exercitiul

Fise de lucru

Act. frontala

frontala

frontala

frontala

independenta

Activitate frontala

Evaluarea capacitatii de a scrie ca inmultiri operatii de adunare.

- capacitatea de a scrie corect operatia de inmultire

- capacitatea de scriere ca adunari a inmultirii;

- gruparea elementelor multimilor prezentate, scrierea operatiilor de inmultire corespunzatoare gruparii.

- evaluarea capacitatii de recunoastere a proprietatii de comutativitate si de stabilire a legaturii dintre adunare si inmultire

- rezolva corect exercitiile

- repeta numarul 5 de 8 ori, scriu inmultirea corespunzatoare.

OC6

OA1

Rezolvare de exercitii

exercitiul

Fisa de lucru

Activitate independenta

- capacitatea de rezolvare a exercitiilor de inmultire;

VII. Evaluarea cunostintelor

OC1

OC2

OC6

OA1

OA3

- Elevii vor primi fise de evaluare. Se discuta cerintele.

exercitiul

Fisa de evaluare

Activitate independenta

- capacitatea de transformare a adunarilor repetate in inmultire;

- capacitatea de a afla un numar de n ori mai mare decat altul





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate