Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DE ACTIVITATE DIDACTICA CLASA: a-VIII-a - Terapia Tulburarilor de Limbaj - Organele de Simt


DE ACTIVITATE DIDACTICA CLASA: a-VIII-a - Terapia Tulburarilor de Limbaj - Organele de Simt


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Speciala, Braila

DATA

CLASA: a-VIII-a B

PROFESOR:



TULBURAREA DE LIMBAJ: Disgrafie

OBIECTUL: Terapia Tulburarilor de Limbaj

SUBIECTUL: Insusirea Schemei Corporale si Fixarea Lateralitatii

SUBIECTUL LECTIEI: Organele de Simt

TIPULLECTIEI:Mixta

SCOPURI:

-Sa identifice, sa localizeze si sa numeasca corect segmentele propriului corp si ale partenerului ;

-Sa cunoasca si sa denumeasca corect organele de simt si functiile lor ;

-Sa efectueze activitatile practice-aplicative de recunoastere a analizatorilor ;

OBIECTIVE GENERALE:

-Formarea si dezvoltarea competentelor de ordin corporal si psihomotor care sa consolideze autonomia personala ;

-Perceperea corecta a propriului corp ;

OBIECTIVE OPERATIONALE

Elevul va fi capabil sa:

O1-sa numeasca organele de simt ale omului;

O2-sa localizeze cele 5 organe de simt;

O3-sa recunoasca organul de simt care reactioneaza la un anumit stimul;

O4-sa precizeze insusirile obiectelor cu ajutorul analizatorului vizual;

O5-sa distinga mirosurile placute de cele respingatoare;

O6-sa diferentieze cele patru gusturi principale;

O7-sa precizeze instrumentele muzicale cu ajutorul analizatorului auditiv

O8-sa recunoasca obiectele date doar prin pipait;

O9-sa cunoasca rolul analizatorilor in adaptarea omului la mediu;

O10-sa numeasca activitati in care e implicat unul sau mai multe organe de simt;

O11-sa autoevalueze rezultatele obtinute la activitate;

O12-sa participle cu interes si placere la activitate.

RESURSE METODOLOGICE: conversatia, explicatia, conversatia euristica, demonstratia, problematizarea, dialogul, argumentarea

RESURSE MATERIALE: fisa de lucru, plansa, obiecte din diferite materiale, alimente, jucarii;

TIPURI DE EVALUARE: verificare orala;

FORME DE ORGANIZARE A INVATARII: individual;

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. crt.

ETAPELE ACTIVITATII

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITAEA ELEVULUI

Moment organizatoric

-se asigura climatul optim desfasurarii activitatii

-Elevul se aseaza la masuta logopedica

Captarea atentiei

-se discuta despre importanta cunoasterii organelor de simt ale omului si rolul lor in adaptarea la mediul inconjurator

-Elevul isi antreneaza atentia spre terapeut

Enuntarea obiectivelor operationale

-se relateaza elevului ca la sfarsitul lectiei va sti toate organele de simt si va numi cat mai multe activitati in care sunt implicate acestea

-elevul va argumenta importanta organelor de simt pentru om

Dirijarea invatarii

-se prezinta elevului o plansa cu localizarea analizatorilor si functiile acestora

-elevul va numi organele de simt

Feed-back

-se prezinta elevului    o plansa pe care va localiza organele de simt

-elevul va localiza corect cele 5 organe de simt

Dirijjarea invatarii

-se prezinta elevului diferite obiecte

-se cere sa identifice forma, culoarea, marimea, miscarea corpurilor

-elevul va denumi insusirile corpurilor

Feed-back

-se cere sa precizeze forma fiecarui obiect din imagine

-elevul va distinge forma obiectelor din fisa

-vor denumi organul care i-a ajutat sa distinga formele

Dirijarea invatarii

-se prezinta diferite substante, alimente

-se cere sa diferentieze mirosurile si sa clasifice mirosurile palcute si respingatoare

-elevul va diferentia mirosurile in functie de substante, alimente si va clasifica mirosurile dupa criteriul placut -respingator

Feed-back

-se cere elevului sa precizeze analizatorul implicat in distingerea mirosurilor

-elevul va denumi corect analizatorul mirosului

Dirijarea invatarii

-se distribuie alimente cu cele patru gusturi principale

-se cere elevului sa numeasca gusturile si sa identifice organul de simt implicat

-elevul va recunoaste gusturile diferite ale alimentelor si va numi organul de simt gustativ

Dirijarea invatarii

-se cere elevului sa asculte melodiile jucariei, sa denumeasca analizatorul auzului

-elevul va identifica instrumentele pe baza sunetelor si va denumi analizatorul auditiv

Feed-back

-se prezinta elevilor un exercitiu de ritm auditiv

-se cere elevilor sa imite ritmul dat

-elevul vor imita ritmul auditiv perceput

Dirijarea invatarii

-se prezinta diferite obiecte

-se cere sa precizeze textura suprafetelor, temperatura, dimensiunile obiectelor

-elevul va descrie forma, textura suprafetelor, temperatura, dimensiunile obiectelor

Feed-back

-se prezinta elevului obiecte uzuale

-se cere sa le identifice fiind legat la ochi

-elevul va identifica obiectele uzuale, fiind legat la ochi si va denumi analizatorul tactil

Intensificarea retentiei

-se cere elevului sa numeasca cat mai multe activitati in care sunt implicate organele de simt

-elevul va numi diferite activitati in care sunt implicate unul sau mai multe organe de simt

Evaluarea activitatii

-se vor face aprecieri la modul de desfasurare al lectiei

-elevul isi autoevalueaza rezultatele obtinute

SCOALA SPECIALA BRAILA

PROIECT DE LECTIE

GRADUL II DIDACTIC

PROFESOR LOGOPED: GHERGHE MIHAELA

AN SCOLAR 2008-2009





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate