Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC CLASA: a II-a Limba si literatura romana - Citirea explicativa a textului - "Dumbrava minunata", Mihail Sadoveanu


PROIECT DIDACTIC CLASA: a II-a Limba si literatura romana - Citirea explicativa a textului - "Dumbrava minunata", Mihail Sadoveanu


PROIECT    DIDACTIC

DATA

CLASA: a II-a A

GRUP SCOLAR"VASILE BACALU" MAHMUDIA

PROPUNATOARE

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare



OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL:Citirea explicativa a textului - "Dumbrava minunata", Mihail Sadoveanu

TIPUL: predare -invatare - evaluare

POZITIA LECTIEI IN MODUL:Unitatea de invatare: "Textul literar"

OBIECTIVE:

a) de referinta

3.4. - sa citeasca in ritm propriu un text nou de mica intindere;

b) operationale:

O1 - sa citeasca corect, cursiv, expresiv textul la prima vedere;

O2 - sa identifice cuvintele noi din textul citit;

O3 - sa utilizeze cuvintele necunoscute in enunturi proprii;

O4 - sa formuleze raspunsuri orale la intrebari corespunzatoare textului studiat;

c) OPM - sa adopte o pozitie corecta , in banca , in timpul lecturii:

d)OE - sa se comporte politicos cu oamenii maturi;

FORME DE ORGANIZARE

a) a continuturilor : modulara

b) a activitatii : frontala, individuala, in grupuri, in perechi:

TIPURI DE INTERACTIUNI: invatator - elev, elev - invatator, elev - elev:

RESURSE:

a) pedagogice: conversatia, explicatia, lectura , metoda STIU. VREAU SA STIU. AM INVATAT, activitatea pe grupe, activitatea independenta, activitatea in perechi, observatia, exercitiul, jocul didactic.

b) materiale: fise de lucru, planse, coala alba, post-it-uri, text suport "Dumbrava minunata", manuale, caiete;

c) bibliografice: lingvistice: manual, clasa a II-a , editura ANA, "Dumbrava

minunata"

metodice: "Metodica predarii limbii romane in invatamantul

primar" , editura MIA

d) temporale:50 minute

ETAPELE LECTEI

OB

RESURSE PROCEDURALE

EVALUARE

DE CONTINUT

DE TIMP

FORME DE

ORGANIZARE

METODE

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDCTICE

1.Moment organizatoric

Asigurarea climatului necesar desfasurarii lectiei.

1 min

2.Captarea atentiei

Elevii se impart pe trei grupe. Vor avea de rezolvat sarcinile unei fise de matematica, ce se va finaliza prin descoperirea cuvantului Lizuca.(Anexa 1)

Se poarta o scurta conversatie cu privire la personajul Lizuca, in care elevii isi vor reaminti textul din care au cunoscut-o pe aceasta.

5 min

pe grupe

explicatia

exercitiul

activitatea pe grupe

jocul didactic

fise de lucru

proba scrisa

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Anunt elevii ca astazi, la lectia de limba si literatura romana, vor continua sa descopere din povestea Lizucai si a lui Patrocle, pentru ca vor citi un nou fragment din textul "Dumbrava minunata", de Mihail Sadoveanu.

La sfarsitul lectiei vor sti cuvinte noi, cu care vor alcatui propozitii si vor raspunde la intrebari din textul nou.

Se scrie titlul la tabla si in caiete.

3 min

frontala

conversatia

4.Dirijarea invatarii

O1

O2

O3



Se prezinta portretul scriitorului Mihail Sadoveanu, precum si cateva informatii despre acesta:a publicat mai multe volume, printre care "Povestiri", "Soimii", "Baltagul", "Nada florilor."

Pe tabla se afla o coala alba, pe care este reprezentat un tabel cu cele trei rubrici ale metodei S.V.I.

Elevii vor discuta in perechi si vor nota pe post - it -uri ceea ce stiu despre textul "Dumbrava minunata" si despre personajele acestuia.Post -it -urile vor fi lipite la rubrica STIU.

Pe alte post -it -uri elevii vor nota ceea ce doresc sa afle din noul fragment, dupa ce au discutat cu perechea lor. Post -it-urile vor fi lipite la rubrica VREAU SA STIU.

Se impart pe banci volume « Dumbrava minunata«  

Se intuieste imaginea si se discuta pe baza ei .

Elevii vor citi individual textul nou si vor sublinia cu un creion cuvintele necunoscute.

Se reia citirea textului si se explica noile cuvinte. Se noteaza semnificatiile la tabla si in caiete.

Se alcatuiesc enunturi orale cu cuvintele necunoscute.

Citesc model textul.

25min

frontala

in perechi

frontala

individuala

frontala

explicatia

metoda S.V.I.

activitatea in perechi

conversatia

observatia

lectura

exercitiul

plansa

coala alba

post - it - uri

volume

manuale

caiete

probe scrise

raspunsuri scrise

observarea sistematica

probe orale

5.Obtinerea performantei.

Pe post -it -uri elevii noteaza ce au invatat din textul studiat astazi si il lipesc la rubrica AM INVATAT.

5 min

in perechi

metoda S.V.I.

post - it -uri

probe scrise

6.Asigurarea feed - back -ului

O4

Se adreseaza intrebari referitoare la lectie:

*Care sunt personajele textului?

*Ce infatisare avea batranica?

*Ce am invatat din acest text ?

3 min

frontala

conversatia

probe orale

7.Incheierea activitatii

Se fac aprecieri generale si individuale.

Se da tema pentru acasa.

3 min

frontala

explicatia







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate