Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Idei bun pentru succesul afacerii tale.producerea de hrana, vegetala si animala, fibre, cultivarea plantelor, cresterea animalelor




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» Proiect de activitate Grupa : Mare - Florile, Educarea limbajului, Joc didactic "Jocul silabelor"


Proiect de activitate Grupa : Mare - Florile, Educarea limbajului, Joc didactic "Jocul silabelor"


Proiect de activitate


Data :

Grupa : Mare - Florile

Categoria de activitate : Educarea limbajului

Denumirea activitatii : Joc didactic  "Jocul silabelor"

Tipul de activitate : Consolidare si sistematizare de cunostinte

Scopul : Consolidarea si verificarea cunostintelor cu privire la componenta cuvantului ( despartirea cuvintelor in silabe )



Obiective operationale :

1.     Sa participe la aranjarea salii pentru activitate ;

2.     Sa respecte regulile de joc ;

3.     Sa denumeasca imaginea de pe jeton ;

4.     Sa desparta cuvantul in silabe ;

5.     Sa pronunte prima silaba a cuvantului ;

6.     Sa construiasca cuvinte pe baza unei silabe date ;

7.     Sa alcatuiasca popozitii cu cuvantul dat ;

8.     Sa mentioneze numarul de silabe al cuvintelor ;

9.     Sa asocieze numarul de silabe la batai din palme sau floricele din cosulet ;

10.  Sa aprecieze participarea la joc a colegilor si a lor .

Regulile jocului : Copilul indicat prin intermediul unei baghete va pronunta silaba enuntata de propunatoare si o va completa construind un cuvant . Copiii vor cauta alte cuvinte care sa aiba in cuprinsul lor aceeasi silaba si se vor anunta sa le spuna.

Metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul didactic

Material didactic : Jetoane, bagheta, floricele din hartie

Profesor coordonator : Gheorghe Victoria

Profesor metodist : Androne Paul

Educatoare : Sava Victoria

Propunatoare : Olaru Iulia-Maria



Etapele lectiei

Continutul invatarii

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Se asigura conditiile organizatorice si psihopedagogice necesare desfasurarii eficiente a activitatii. Se pregateste materialul didactic necesar desfasurarii lectiei.


Conversatia

/

Frontal


Captarea atentiei

Propunatoarea le spune copiilor ca a primit de la Zana Primavara, o bagheta magica. Zana Primavara a ales sa le trimita bagheta magica pentru ca a auzit ca ei sunt niste copii foarte inteligenti si foarte cuminti si merita sa se joace cu bagheta magica.


Explicatia,

Conversatia


Frontal


Anuntarea temei

Copiii sunt anuntati ca astazi se vor juca un joc foarte interesant, care se numeste "Jocul silabelor". "In jocul nostru vom folosi bagheta magica, jetoane si un cosulet cu floricele.

Explicatia

Conversatia

/

Frontal


Prezentarea regulilor de joc

Propunatoarea explica regulile de joc; ea va trece prin spatele scaunelelor si va atinge un copil cu bagheta. Acel copil va alege un jeton si va pronunta silaba cu care incepe cuvantul din imagine. Un alt copil, cu care va da mana primul, va pronunta cuvantul in intregime si il va desparti in silabe. Numarul de silabe va fi reprezentat de batai din palme.



Explicatia

Conversatia


Frontal




Formativa

Desfasurarea jocului de proba

Se desfasoara jocul de proba cu 1-2 copii, pentru a se fixa cat mai clar regulile jocului. Copiii nu sunt limitati in ceea ce priveste numarul sau structura silabelor.

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

/

Frontal


Desfasurarea propriu-zisa a jocului

Se trece apoi la jocul propriu-zis. Se vor activa cat mai multi copii. In prima parte vor fi folosite jetoanele. Propunatoarea pronunta o silaba din cele mai frecvent intalnite si numeste un copil care sa construiasca un cuvant care incepe cu acea silaba. Apoi jocul se desfasoara conform regulilor. Propunatoarea accepta si cuvinte care au silaba in interiorul cuvantului.


Exercitiul

Demonstratia

Explicatia

Conversatia

Jocul


Frontal


Complicarea jocului

Pentru a complica jocul, propunatoarea le spune prescolarilor sa alcatuiasca propozitii cu acel cuvant.

VARIANTA

Propunatoarea spune un cuvant iar copilul pe care l-a atins cu bagheta, il desparte in silabe. Numeste un alt copil care sa scoata din cosulet atatea floricele cate silabe are cuvantul.

Explicatia

Exercitiul

Demonstratia

/

Frontal


Aprecierea activitatii desfasurate

Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea si se fac aprecieri asupra raspunsurilor copiilor.

Conversatia


Incheierea activitatii

Toti copii sunt rasplatiti cu cate o floricica si apoi canta un cantecel de primavara.

Conversatia








Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate