Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - Daruri ecologice pentru Zana Pamantului


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - Daruri ecologice pentru Zana Pamantului


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA:

EDUCATOARE:

GRUPA: MARE

TEMA: "Daruri ecologice pentru Zana Pamantului"

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrate

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinte si deprinderi



FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

CATEGORII / SECVENTE ALE ACTIVITATII

Cunoasterea mediului

Activitate practica

Educarea limbajului

Activitate matematica

DURATA: 1 ora

SCOP: Consolidarea si utilizarea cunostintelor ecologice in formarea unor deprinderi, comportamente si atitudini ecologice in contexte variate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  1. Sa utilizeze materiale din natura, deseuri in realizarea unor teme sugerate;
  2. Sa motiveze necesitatea protejarii mediului de catre om;
  3. Sa inteleaga efectele secundare, negative ale activitatii omului asupra mediului;
  4. Sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate despre comportamente ecologice pozitive si negative;
  5. Sa ia parte la discutii in mici grupuri informale;
  6. Sa eticheteze in mod constient materialul pus la dispozitie;
  7. Sa raporteze correct instrumente de masurare a greutatii;
  8. Sa utilizeze corect cantitatea la numar, implicit cifra;
  9. Sa selecteze imagini in vederea realizarii de "carti" dupa criterii date care vizeaza comportamente ecologice;
  10. Sa gasesca motivatie pentru fiecare actiune practica

STRATEGII DIDACTICE:

a)      Metode si procedee: povestirea, explicatia, expunerea, jocul de rol, exercitiul, demonstratia, interviul, dialogul.

b)     Material didactic:

Zona "Stiinta": - seminte, saculete de panza, etichete, pamant, vase pentru plantat seminte, balanta, raft pentru "Agrosem";

Zona "Biblioteca":

imagini cu aspecte ce vizeaza comportamente ecologice positive si negative;

lipici, snur, etichete cu cuvintele "ASA DA" si "ASA NU", cifre;

jetoane cu imagini ale uneltelor folosite de oameni la ingrijirea florilor, pomilor, pasarilor, la curatenie.

Zona "Arta": - fructe de padure, materiale refolosibile, lipici, sarma, snur, foarfece, pahare din plastic.

MATERIAL BIBILOGRAFIC:

  • M.E.C. "Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii", Editura V&Integral, Bucuresti 2000.
  • Ezechil Liliana, P. Lazarescu - "Laborator prescolar", Ghid metodic, Editura V&Integral, Bucuresti 2001.
  • Asociatia educatoarelor - "Pro Ecologia Mileniului III", Revista de educatie ecologica, Editura Reprograph, Craiova, 2004.
  • Silvia Breben, Elena Gongea, Elena Matei, Georgeta Ruiu - "Cunoasterea mediului inconjurator" Ghid pentru invatamantul prescolar, Editura Radical, 2001

SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre copii si educatoare, aceasta prin intermediul unei scurte povestiri intrerupte din cand in cand pentru a adresa intrebari copiilor. Intrebarile vizeaza cunostinte privind mediul inconjurator: poluare si protectie.

Sosirea Zanei Pamantului va fi momentul surpriza care isi va motive prezenta si ii va motiva afectiv pe copii , sa participle la activitate pentru realizarea de sarcini individiuale , urmand explicatiile educatoarei , copiii vor lucra la zonele : Bibiloteca, Stiinta, Arta.

Evaluarea se va realiza prin intermediul interviului, prin care copiii vor fi pusi in situatia de a-si prezenta lucrarile si materialele din care au fost realizate, oferindu-le Zanei Pamantului. Copii vor motiva rolul darurilor si modul de utilizare si intretinere ale acestora de catre Zana.

Activitatea va fi completata in continut de poezii si cantece care vor viza aspecte ale comportamentelor ecologice, moment initiat de reporter.

Copiii vor fi recompensati de Zana Pamantului cu ecusoane pe care le vor folosi la alte activitati ecologice pe care le vor desfasura.

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMETUL DIDACTIC

CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

Se asigura conditiile optime pentru realizarea activitatii (aerisirea salii de grupa, aranjarea mobilierului).

Intrarea organizata in sala de grupa.

2. Reactualizarea cunostintelor dobandite

Copiii vor fi    introdusi in sala de grupa unde le voi spune o scurta poveste in care sunt intercalate intrebari referitoare la protectia aerului, apei, padurilor, curatenia pamantului.

- intalnirea de grup

- povestirea

- conversatia

Evidentierea de catre copii a aspectelor legate de poluarea mediului.

3. Captarea si orientarea atentiei

Zana Pamantului intra in sala de grupa, isi motiveaza prezenta si isi exprima bucuria de a ramane la activitate.

- expunerea

- conversatia

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

Se va realiza in mod direct prin enuntarea temei si a scopului activitatii.

- expunerea

5. Prezentarea optima a continutului

Prezentarea zonelor de activitate cu materialele si sarcinile se va face de catre mine.

Copiii intuiesc materialele de la fiecare zona, asculta cerintele si sarcinile fiecareia, isi aleg coiful specific activitatilor ecologice si se asaza la zona preferata.

- explicatia

- demonstratia

6. Obtinerea performantei

Zona Biblioteca: copiii vor citi imaginile alcatuind propozitii, vor recita poezii, vor spune ghicitori sau proverbe; vor selecta imaginile alcatuind doua carti: cartea naturii "ASA DA" si cartea lucrurilor rele "ASA NU"; vor pagina cartile.

In completare , in "Cartea Naturii", pe spatele fiecarei pagini vor lipi jetoane cu uneltele necesare pentru ingrijirea florilor, pomilor, etc.

Zona Stiinta: se desfasoara jocul de rol "La Agrosem". Unii copii il vor ajuta pe vanzator la pus seminte in saci, la cantarit si la etichetat corespunzator.

Vanzatorul va aranja pe rafturile etichetate pungutele cu seminte dupa eticheta de pe aceasta.

Alti copii vor veni sa cumpere de la "Agrosem" pamant si seminte in functie de sarcina specifica, apoi vor semana in fiecare recipient atatea seminte cat ii arata cifra de pe eticheta.

Zona Arta: copiii vor confectiona daruri pentru "Zana    Pamantului":

- bratara si sirag de margele din fructe de padure;

- un soare din panusi si boabe de porumb;

- un tablou din seminte de ardei, gogosari si castraveti;

- un copac din frunze si deseuri textile;

- vor snurui un cos in carton;

- vor confectiona flori in pahare de plastic.

- explicatia

- expunerea

- exercitiul

- probelamtizarea

Evaluarea orala a modului de exprimare a nivelului cunostintelor dobandite in activitatile anterioare.

7. Evaluarea performantei

Apare reporterul, se prezinta si apoi evalueaza activitatea pe grupuri si chiar individual.

Doreste sa asiste la inmanarea darurilor Zanei Pamantului.

Copiii daruiesc Zanei Pamantului darurile confectionate, iar apoi vor fi pusi in situatia de a interpreta cantece si de a recita poezii cu continut ecologic, completand activitatea in continut.

- interviul

- dialogul

- exercitiul muzical

- exercitiul verbal

Interviul

8. Asigurarea retentiei si a transferului.

Zana Pamantului le va multumi copiilor pentru daruri si ii va recompense cu ecusoane pe care le vor folosi la alte activitati ecologice la care vor participa.

- expunerea

9. Incheierea activitatii

Se va fixa tema activitatii.

Se vor face aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate