Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic Clasa: a VI a Biologie - Ritmurile de viata ale animalelor


Proiect didactic Clasa: a VI a Biologie - Ritmurile de viata ale animalelor


Proiect didactic

Unitatea de invatamant: Scoala Balaceana

Data:

Clasa: a VI a

Profesor:

Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii

Disciplina: Biologie

Unitatea de invatare: Diversitatea animalelor

Lectia: Ritmurile de viata ale animalelor



Tipul lectiei: mixta

Scopul lectiei: cunoasterea ritmurilor biologice prezente la animale si a factorilor care determina ritmicitatea activitatii animalelor

Obiective operationale:

a. Cognitive: Pe parcursul lectiei elevii trebuie:

- sa precizeze care sunt ritmurile biologice la animale si cui se datoreaza ele;

- sa numeasca animale din fiecare categorie si adaptarile acestora;

- sa explice necesitatea esalonarii activitatii animalelor in cele 24 de ore (ritm circadian);

- sa stabileasca moduri in care animalele traverseaza anotimpul rece;

- sa prezinte modificari suferite de unele animale;

b. Metodologice: Pe parcursul lectiei elevii trebuie:

- sa exerseze utilizarea unor surse de informare;

- sa extraga informatii esentiale din text;

- sa ordoneze informatiile intr-o schema logica;

c. Atitudinale: Pe parcursul lectiei elevii trebuie:

- sa lucreze eficient in grup;

- sa-si asume o responsabilitate persoanla si de grup.

Resurse materiale: manualul, atlasul zoologic, carti, imagini, foi albe, lipici, creioane colorate.

Resurse procedurale: conversatia euristica, mozaic I, lectura, expunerea, invatarea prin cooperare, comparatia ,eseul.

Secventele instruirii

Crearea situatiilor de invatare

Strategii didactice evaluare

Activitatea profesorului

Activitaeta elevilor

1. Organizarea clasei si captarea atenttiei

Consemanrea absentilor

Pregatirea climatului socio-afectiv necesar actului invatarii

Pregatirea materialelor necesare pentru lectie

2. Reactualizarea, sistematizarea si esentializarea cunostintelor

Se pun in discutii urmatoarele probleme:

1. Ce este mediul de viata ?

Gadesc, raspund, completeaza

R: Totalitatea factorilor cu viata si fara viata necesar unui organism formeaza mediul de viata.

Conversatia

2. Dati exemple de medii de viata.

R: terestru, acvatic, aerian, arboricol, subteran, pestera.

3. Cum definim locomotia ?

Locomotia este miscarea efectuata in scopul deplasarii animalelor dintr-un loc intr-altul pentru a-si procura hrana, pentru a se adaposti, pentru a fugi de dusmani sau pentru a-si gasi partenerii in timpul reproducerii.

4. Ce moduri de deplasare a animalelor in mediul terestru cunoastem ?

R: prin mers, fuga, sarit si tarare.

5. Ce adaptari au animalele la diversele moduri de deplasre ?

R: au membrele adaptate

6. Precizati adaptari la mers si la fuga.

R: Insectele au la articulatii chitina mai subtire. Cainele si pisica sunt digitigrade. Ariciul si ursul calca pe toata talpa, au mers greoi. Porcul calca pe doua degete invelite in copite. Calul are picioare lungi, calca pe un deget.

7. Ce adaptari au animalele care executa salturi ?

R: Lacusta, broasca, iepurele, cangurul au membrele posterioare mai lungi si mai puternice decat cele anterioare.

8. Ce animale se deplaseaza prin tarare si cum este posibila miscarea lor ?

R: Rama, melcul, soparla, sarpele. Miscarea este posibila prin contractia muschilor.

9. Ce animale traiesc in mediul acvatic ?

R: Nevertebrate si vertebrate

10. Explicati deplasrea la euglena, parameci si hidra.

R: Flagel, cili, tentacule.

11. Cum se deplaseaza pestii, dar delfinul ?

R: Cu ajutorul inotatoarelor

12. Ce caractere comune ca adaptare la inot cunoasteti ?

R: Corp hidrodinamic, musculatura puternica, inotatoarele.

13. Cine se poate deplasa in mediul aerian ?

R: Pasarile, insectele.

14. Ce adaptari au insectele ?

R: Aripi actionate de muschi, carlige.

15. Precizati adaptari ale pasarilor la zbor.

R: Invelis usor, forma corpului, aripi, oase goale, carena, muschii pieptului bine dezvoltati.

16. Ce mamifer zburator traieste la noi ?

R: Liliacul, are un zbor rapid, neregulat, in zig - zag realizat cu un partagiu ce uneste membrele anterioare cu cele posteriaore si coada.

17. Ce caractere au animalele care zboara ?

R: Forma corpului, prezenta aripilor, greutate mica.

3. Dobandirea noilor cunostinte

Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor sale.

Prezint cadrul noii invatari si precizez cerintele.

Solicit prezentarea concluziilor.

Asculta, scriu.

Formeaza grupe

Citesc, gandesc, noteaza

Reproduc, realizeaza schema logica a lectiei

Explicatia

Mozaic I

Invatarea prin cooperare

4. Obtinerea performantei

Cer elevilor sa aplice cele invatate

Realizeaza postere si eseuri

Eseul de 5 minute

Schema logica a lectiei

Ritmurile de viata ale animalelor

Bioritm = activitate cu caracter periodic care are loc in lumea vie.

Bioritmurile sunt circadiene

sezoniere

v    Animalele diurne sunt active ziua: soimul, mierla, pitigoiul, caprioara, cucul, randunica, vrabia.

v    Animalele crepusculare sunt active seara: tantarul, fluturele cap de mort, soarecele de camp, ariciul.

v    Animalele nocturne sunt active noaptea: broasca raioasa, rasul, mistretul, dihorul, bursucul, liliacul, bufnita, huhurezul.

v    Ritmurile circadiene asigura succesiunea la sursele de hrana a unui numar cat mai mare de animale, pe acelasi teritoriu.

v    Animalele sedentare traverseaza anotimpul rece in diverse moduri:

Unele hiberneaza: liliacul, popandaul, ariciul. Ele se adapostesc in locuri ferite, functiile vitale incetinesc si astfel economisesc energia corpului.

Aniamele cu temperatura corpului variabila cum sunt: batracienii, reptilele se adapostesc in scorburi, crapaturile stancilor, in gropi, sub frunze si petrec iarna in stare de amortire.

Exista animale care raman active deoarece au acumulat un strat de grasime sub piele, sunt protejate de o blana deasa sau de fulgi.

Animalele care pleaca din tara noastra. Frigul si lipsa hranei face ca unele pasari sa plece spre tinuturi mai calde. Ele sunt pasari migratoare. Migreaza si unele mamifere cum sunt cerbii si vulpile, de la munte coboara spre poale. Migreaza si pestii    pentru reproducere

pentru sursa de hrana

v    Schimbarile sezoniere au dus la aparitia unor adaptari:

hibernarea

amortierea

acumularea de grasimi sub piele

indesirea blanii

migratia

v    Factorii de mediu (temperatura, umiditatea, hrana, raportul zi - noapte) determina ritmicitatea activitatii animalelor.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate