Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC Clasa a III-a Limba si comunicare - Textul liric ( versul , strofa ) ; Text suport : Vestitorii primaverii de G. Cosbuc


PROIECT DIDACTIC Clasa a III-a Limba si comunicare - Textul liric ( versul , strofa ) ; Text suport : Vestitorii primaverii de G. Cosbuc


PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala de arte si meserii Stornesti

Propunator: Inv.

Data

Clasa a III-a

Aria curriculara: Limba si comunicare



Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare : Vestitorii Primaverii . Intelegerea continutului mesajului .

Subiectul: Textul liric ( versul , strofa ) ; Text suport : Vestitorii primaverii de G. Cosbuc

Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte

Obiectivul general Dezvoltarea capacitatii de citire corecta, fluenta, constienta si expresiva a unui text cu adoptarea intonatiei impuse de continut si semnele de punctuatie; activizarea vocabularului si dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta, fluenta,in propozitii logice ; extragerea mesajului transmis de poet.

Obiective operationale :

a)      cognitive:   

O1 - sa recunoasca aspectele legate de timp,spatiu,personaje,trasaturi specifice caracteristice anotimpului primavara ;

O2 - sa identifice expresii si imagini artistice din continului poeziei ;

O3 - sa evidentieze mesajul transmis de autor ;

O4 - sa recunoasca parti de vorbire studiate in continutul textului si diferite situatii de comunicare ;

O5 - sa creeze poezii ;

b)psihomotorii:   

O6 - sa citeasca corect,fluent,expresiv,adoptand intonatia impusa de semnele de punctuatie ;

O7- sa se exprime corect,cursiv,in propozitii logice ;

O8 - sa formuleze propozitii cu expresii si cuvinte noi intalnite in text ;

O9 - sa ilustreze prin enunturi sensurile diferite ale cuvintelor date ;

c)afective:

O10 - sa-si exprime trairile afective declansate de citirea si interpretarea textului,precum si fata de bucuriile primaverii;

O11 - sa colaboreze cu colegii in grup;

Metode si procedee conversatia ,lectura explicativa, observarea sistematica, explicatia ,brainstorming-ul ,metoda ciorchinelui ,exercitiul ,problematizarea ,munca in echipa ,turul galeriei,,munca independenta.

Forme de organizare : frontala ,individuala ,pe grupe

Mijloace de invatamant: Prezentare in Microsoft Power Point , videoproector , laptop, fise de lucru si evaluare.

Bibliografie : 1. Curriculum national 2004

Didactica limbii si literaturii romane in invatamantul primar ,autor Ioan Serdean

3. Ora de limba romana ,abordare integrata , autori Eugenia Gavril ,Dorina Berehoi, Raluca Rusu,Ionela Sirghi ,Elena Boureanu, Ana Cojocariu, Oana Grivinca, Silvia Radu, Raluca Rusu ,Irina Manca .

Nr. crt.

Secventele lectiei

Ob. Op.

Continutul instructiv-educativ

Metode si procedee

Evaluare

Moment organizatoric

● Se creeaza conditiile optime pentru desfasurarea lectiei : pregatirea materialului didactic necesar,stabilirea linistii si ordinii ;

● Indrum activitatea de pregatire a copiilor.

Verificarea cunostintelor

● Se discuta cu elevii despre proba de evaluare din ora precedenta.

conversatia

Captarea atentiei

O1

O7

● Vor fi prezentate cu ajutorul videoproectorului cateva ghicitori despre primavara. (Anexa 1). Elevii vor trebui sa descopere raspunsurile .

● Solicit elevilor sa descopere prin metoda ciorchinelui toate sintagmele,expresiile si conexiunile pe care le produce in mintea lor cuvantul ,,primavara."

● Se va lucra frontal

● Dirijez conversatia in asa fel incat sa scot in evidenta bucuria sosirii primaverii si insemnatatea acestui anotimp ce insufleteste natura,sufletele omenesti,incanta ochiul si aduce caldura inimii .

● Solicit elevilor sa dea exemple de pasari calatoare .

Problematizarea

Brainstorming

Metoda ciorchinelui

Conversatia

Munca independenta

Evaluez rapiditatea elevilor

Evaluez cunostintele elevilor despre primavara

Anuntarea temei noi

● Anunt elevilor tema noua ( Poezia ,,Vestitorii Primaverii ,, de G. Cosbuc) si de asemenea obiectivele urmarite ;

● Se scrie titlul si autorul pe tabla si pe caiete ;

●Prezint portretul scriitorului si cateva informatii despre opera sa cu ajutorul videoproectorului. ;

● Elevii vor primi si ei o fisa cu aceste date. Fisa va fi atasata portofoliului.(Anexa 2) .

Explicatia

Observarea sistematica

Evaluez capacitatea de a retine date biografice ale unei persoane

Dirijarea invatarii

a) citirea model

b) citirea in gand

c) citirea cu voce tare

d) analiza textului

O1

O3

O7

O10

O6

O8

O9

O6

O1

O2

O3

O7

O10

O11

O2

O3

● Poezia va fi citita cu ajutorul unei prezentari in Microsoft Power Point ,insotita de fond muzical adecvat.

● Elevii vor fi intrebati ce sentimente au trait pe parcursul citirii , despre ce este vorba in poezie.

● Se va cere elevilor sa citesca poezia zumzaind , pe fond muzical

● Solicit cativa elevi pentru a citi poezia o data; le cer elevilor sa depisteze cuvintele noi ;

● Se explica noile cuvinte ;

● Elevii vor primi o fisa (Anexa 3 ); vor avea de asociat cuvintele cu explicatia potrivita. Activitatea se va realiza frontal ;

● Voi solicita elevii sa integreze cuvintele noi in enunturi proprii. ;

● Se va realiza o citire in lant ;

● Se va discuta despre forma si continutul textului :

- Ce fel de text este?

- Cate strofe are?

- Cate versuri?

- Cui se adreseaza poetul?

- De unde ne dam seama ?

- Cine sunt vestitorii primaverii ?

- De unde se intorc pasarile calatoare ?( se va arata la harta)

- De ce sunt straine in alte tari ?

- Cine a simtit lipsa pasarilor ?

- Dati exemplu si de alta poezie in care codrul sufera astfel.

● Citire selectiva

● Activitate in perechi- ciochinele

"Selectati schimbarile din natura la venirea pasarilor si completati enunturi cu acestea!"   

●Activitate frontala

-Fiecare elev are o fisa cu poezia . Versurile sunt grupate pe tablouri.. Cu ajutorul meu vor extrage cuvintele "care ne fac sa auzim" , "cuvintele care ne fac sa vedem " si sentimentele transmise prin intermediul acestora.(Anexa4) .

Demonstratia

Conversatia

Munca independenta

Lectura explicativa

Exercitiul

Conversatia

metoda

ciorchinelui

explicatia

demonstratia

problematizarea

Evaluez atentia elevilor

Evaluez modul de citire

Evaluez capacitatea de a integra in enunturi proprii cuvinte noi

-observarea sistematica a comportamentului elevilor in descoperirea raspunsurilor corecte

Evaluez capacitetea de a selecta cuvinte dupa indicatiile date, capacitatea de a decodifica mesajul transmis

Obtinerea performantei

O4

O5

O11

● Voi imparti efectivul de elevi in trei grupe . Fiecare grupa va primi drept sarcina sa creeze patru versuri , finalul fiecarui vers fiind un substantiv dat.(Anexa 5) ;

● Se citesc versurile obtinute ;

● Se apreciaza cele mai reusite versuri. .

Munca in echipa

Turul galeriei

Evaluez capacitatea de a crea un scurt text liric

Incheierea activitatii

Observatii, aprecieri colective si individuale.

- aprecierile vor fi facute tinand cont de urmatoarele criterii :

- implicarea pe tot parcursul lectiei ;

- formularea raspunsurilor ;

- gradul de creativitate ;

- complexitatea raspunsurilor ;

- acuratetea scrisului si a cititului.

conversatia

Evaluare formativa

Tema pentru acasa

● Se noteza tema pentru acasa : exercitiile 2 si 6 ,pagina 87 din manual.

● Se explica tema.

explicatia

Anexa1

Ziua se mareste,

Zapada se topeste,

Gradina a-nverzit,

Cine a sosit?

Voinicel cu haina alba,

Iese primul din zapada

Si vesteste-n toata tara

Ca soseste primavara?

Lungi picioare si inalta,

E stapana peste balta.

Coada ca o furculita,

Rosioara sub codita,

Iarna plec de-aici din tara,

Primavara ma-ntorc iara.

Anexa 2

FISA AUTOR

    Poetul a vazut lumina zilei la 8 septembrie 1866 ,la Hordou , in tinutul Nasaudului , fiind al optulea copil dintre cei 15 frati .Tatal sau era preot.

Si-a petrecut copilaria in sat ,alaturi de mama sa ,care i-a deschis gustul pentru lectura. Urmeaza cursurile facultatii ,dar le intrerupe din motive financiare.

A fost redactor la revista Tribuna .

A scris creatii de o deosebita valoare : Poezii patriotice :Cantece de vitejie , balade, poezii pentru copii :Iarna pe ulita , Povestea Gastelor etc.

S-a stins din viata la 9 mai 1918.

Casa memoriala

Anexa 3

  1. Uneste ceea ce se potriveste:

sihastru

poezie/ cantec romanesc care exprima    sentimente de dor, dragoste si jale

miazanoapte

om care traieste singur ,retras de    lume , in post si rugaciune

imn

padure tanara

doina   

punct cardinal aflat in directia stelei polare, nord

crang

Cantec/poezie de lauda , de preamarire a unui eveniment / erou

Anexa 4

Versurile

Cuvinte care te fac sa vezi

Cuvinte care te fac sa auzi

Sentimente traite

Dintr-alte tari,de soare pline,

Pe unde-ati fost si voi straine,

Veniti, dragi pasari,inapoi-

Veniti cu bine !

De frunze si de cantec goi,

Plang codrii cei lipsiti de voi.

In zarea cea de veci albastra

Nu v-a prins dragostea sihastra

De ce-ati lasat? Nu v-a fost dor

De tara voastra?

Voi ati cantat cu glas fierbinte

Naturii calde imnuri sfinte,

Ori doine dragi,cand v-ati adus

De noi aminte!

Strainilor voi nu le-ati spus

Ca doine ca ale noastre nu-s?

Si-acum veniti cu drag in tara!

Sa revedeti campia iara,

Si cuiburile voastre-n crang!

E vara, vara!

As vrea la suflet sa va strang,

Sa rad de fericit , sa plang!

Cu voi vin florile-n campie,

Si noptile cu poezie,

Vin vanturi line, calde ploi,

Si veselie.

Voi toate le luati cu voi

Si iar le-aduceti inapoi!

Anexa 5

  1. Completeaza versurile urmatoare :

Grupa I

.gradinile

..albinele

..floare

calatoare

Gupa. a II -a

..cucul

.satucul

.cantare

..sarbatoare

Grupa a III-a

..tara

..primavara

.verdeata

.dimineata





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate