Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC CLASA: a XIII-a Limba si literatura romana - G. Bacovia, Lacustra (analiza textului poetic)


PROIECT DIDACTIC CLASA: a XIII-a Limba si literatura romana - G. Bacovia, Lacustra (analiza textului poetic)


PROIECT DIDACTIC

DATA 2010

CLASA: a XIII-a C (ruta progresiva)



CADRU DIDACTIC

DISCIPLINA: Limba si literatura romana   

TEMA LECTIEI: G. Bacovia, Lacustra (analiza textului poetic)

TIPUL LECTIEI: mixta

COMPETENTE GENERALE

- utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in diferite situatii de comunicare;

- comprehensiunea si interpretarea textelor;

- situarea in context a textelor studiate prin raportare la epoca sau curente culturale / literare;

- argumentarea orala sau in scris a unor opinii in diverse situatii de comunicare.

COMPETENTE SPECIFICE

- folosirea adecvata a strategiilor de comunicare orala in monolog si dialog, in vederea realizarii unei comunicari eficiente si personalizate;

- adecvarea strategiilor de lectura la specificul textelor literare studiate, in vederea intelegerii si interpretarii personalizate;

- compararea propriei interpretari a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici si istorici literari;

- adecvarea tehnicilor si strategiilor argumentative la situatii de comunicare diverse (scrise sau orale).

OBIECTIVE DE EVALUARE

- sa mentioneze etapele algoritmului de analiza a unui text poetic (incadrarea textului in opera scriitorului si in curentul / perioada literara, tema textului, semnificatia titlului, structura, analiza textului pe niveluri: stilistic, morfo-sintactic, lexical, prozodic);

sa redacteze un monolog interior sub forma unei scrisori a eului liric, izolat in locuinta lacustra, utilizand elemente si simboluri poetice din textul citit;

- sa identifice expresiile ce realizeaza campul semantic al eului liric si pe cel al cadrului;

- sa reprezinte prin desen o secventa lirica preferata, avand in vedere imaginea spatiului in care se adaposteste eul liric;

- sa mentioneze culorile care se potrivesc cel mai bine fiecarui tablou;

- sa aleaga o melodie pe care o considera potrivita pentru a reda atmosfera poeziei sau trairile eului liric;

- sa indice instrumentele muzicale care considera ca exprima continutul unor versuri;

- sa incadreze eul liric intr-un tip temperamental, motivandu-si alegerea;

STRATEGII DIDACTICE

- Metode: activitatea pe grupe (lucrul in echipa), invatare prin descoperire, conversatia euristica, explicatia, argumentarea, problematizarea, metoda posterului.

- Mijloace: volum de versuri, textul poetic, postere - analiza textului, poster pentru evaluarea activitatii, fise cu trasaturile tipurilor temperamentale, laptop, videoproiector, prezentare powerpoint, lipici, frunze de toamna, coli flipchart, markere, creioane colorate, fundal audio.

- Forme de organizare: - frontala;

- pe grupe;

- individuala.

BIBLIOGRAFIE

- Beorge Bacovia, Plumb, Jurnalul National, Bucuresti, 2009.

- Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a XII-a, Editura ART, 2008.

Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2008.

- George Calinescu, Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent, Editura Minerva, Bucuresti, 1982.

- Ion Caraion, Bacovia - sfarsitul continuu, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 1977.

- Mircea Scarlat, George Bacovia, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 1987.

- Mihai Petroveanu, George Bacovia, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 1972.

- C. Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, EDP, Bucuresti, 1995.

- V. Goia, I. Dragatoiu, Metodica predarii limbii si literaturii romane, EDP, Bucuresti, 1995.

SCENARIUL DIDACTIC

Secventa I

MOMENTUL ORGANIZATORIC (2 minute)

- organizarea colectivului de elevi; pregatirea materialelor necesare pentru desfasurarea activitatii didactice;

- verificarea prezentei elevilor la ora;

Secventa a II-a

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE (10 minute)

- prin intermediul conversatiei euristice se reactualizeaza o serie de notiuni, concepte din lectiile anterioare, necesare desfasurarii activitatii:

Ex: - Numiti curentul literar in care se incadreaza lirica lui G. Bacovia!

- Mentionati reprezentanti romani si straini ai simbolismului!

- Numiti teme si motive simboliste care se regasesc in poezia lui G. Bacovia!

- Enumerati titlurile volumelor de versuri publicate de G. Bacovia!

- se reactualizeaza etapele algoritmului de analiza a unui text poetic;

- intr-o lectie anterioara, elevii au avut ca sarcina de lucru pe grupe analiza textului poetic Lacustra, avand in vedere toate nivelurile analizei literare;

- fiecare grupa va prezenta posterul realizat, astfel:

Grupa I: incadrarea textului in opera scriitorului si in curentul literar, tema textului, semnificatia titlului, structura compozitionala;

Grupa a II-a: analiza stilistica a strofelor I si IV (planul exterior);

Grupa a III-a: analiza stilistica a strofelor II si III (planul interior);

Grupa a IV-a: analiza textului la nivel fonetic, morfologic, lexical, prozodic; concluzia.

- se fac aprecieri asupra activitatii fiecarei grupe, elevii isi argumenteaza punctul de vedere si raspund intrebarilor adresate de colegi.

Secventa a III-a

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR (3 minute)

- anuntarea temei si a obiectivelor lectiei: aprofundarea sensurilor textului poetic Lacustra prin transpunerea semnificatiilor artistice in plan pictural, muzical, verbal-lingvistic, psihologic;

- precizarea modalitatilor prin care obiectivele didactice vor fi atinse: metoda inteligentelor multiple, activitatea pe grupe (lucrul in echipa), invatare prin descoperire, conversatia euristica, explicatia, argumentarea, problematizarea, metoda posterului;

Secventa a IV-a

DIRIJAREA INVATARII (20 minute)

- elevii sunt impartiti in patru grupe de cate 5-6 membri; fiecare grupa primeste o sarcina de lucru care solicita un anumit tip de inteligenta:

Grupa I: INTELIGENTA VERBAL - LINGVISTICA

o      Redactati un monolog interior sub forma unei scrisori a eului liric, izolat in locuinta lacustra, utilizand elemente si simboluri poetice din textul citit!

o      Identificati expresiile ce realizeaza campul semantic al eului liric si pe cel al cadrului!

Grupa a II-a: INTELIGENTA VIZUAL - SPATIALA

o      Reprezentati prin desen o secventa lirica preferata, avand in vedere imaginea spatiului in care se adaposteste eul liric, pornind de la descrierea din text!

o      Numiti culorile care se potrivesc cel mai bine fiecarui tablou-secventa!

o      Folositi urmatoarele simboluri grafice pentru a reprezenta motivele poetice ale textului: ◊ □ ∞

Grupa a III-a: INTELIGENTA MUZICAL - RITMICA

o      Alegeti o melodie pe care o considerati potrivita pentru a reda atmosfera poeziei sau trairile eului liric!

o      Indicati instrumentele muzicale care considerati ca exprima continutul unor versuri!

Grupa a IV-a: INTELIGENTA NATURALISTA

o      Incadrati eul liric intr-un tip temperamental, motivandu-va alegerea! (elevii vor primi o fisa cu trasaturile definitorii ale fiecarui tip de temperament)

o      Numiti trei trasaturi de caracter ale eului liric, pe care le deduceti din urmatoarea secventa lirica: Si parca dorm pe scanduri ude, / In spate ma izbeste-un val / Tresar prin somn si mi se pare / Ca n-am tras podul de la mal.

- cadrul didactic ofera indicatii pentru rezolvarea sarcinii si observa modul de organizare a grupelor: distribuirea sarcinilor intre membrii grupei, implicarea tuturor membrilor, alegerea liderului grupei, alegerea secretarului grupei;

- se indica timpul alocat rezolvarii sarcinii: 15 minute;

Secventa a V -a

OBTINEREA PERFORMANTEI (10 minute)

- fiecare grupa deleaga unul sau doi reprezentanti care sa prezinte in fata clasei posterul realizat;

- elevii sustin cu argumente ideile scrise in legatura cu sarcina de lucru stabilita la inceputul activitatii;

- colegii sunt indemnati sa adreseze intrebari sau sa faca completari in vederea realizarii feedback-ului;

- fiecare grupa este rugata sa isi autoevalueze activitatea (ce au realizat, daca s-au incadrat in timp, ce ar mai fi trebuit sa realizeze)

Secventa a VI-a

EVALUAREA ACTIVITATII (5 minute)

- se realizeaza aprecieri verbale si prin nota, generale si individuale;

- se realizeaza evaluarea activitatii si a cadrului didactic de catre elevi: elevii sunt invitati sa bifeze in cadrul unui poster pe care sunt desenate trei figuri (vesela, indiferenta, trista), pozitia care le defineste cel mai bine starea de spirit, gradul de multumire, de intelegere a problemelor discutate, utilitatea subiectului lectiei. Se solicita obiectivitatea si sinceritatea acestei aprecieri;

- tema pentru acasa: redactarea unui eseu prin care sa argumenteze ca textul Lacustra, de George Bacovia, apartine simbolismului.

TIPURI TEMPERAMENTALE

COLERICUL

Agresiv

Impulsiv

Nervos

Schimbator

Extrovertit

Comunicativ

Intolerant

Decis

Independent

Sigur pe sine

Sincer

Puternic

Incapatanat

Nesabuit

SANGVINICUL

Echilibrat

Sociabil

Hazliu

Saritor

Calm

Entuziast

Imprevizibil

Nestatornic

Imprudent

Convingator

Expansiv

Optimist

Repezit

Superficial

FLEGMATICUL

Pasnic

Demn de incredere

Inchis in sine

Las

Ezitant

Echilibrat

Consecvent

Rabdator

Rezervat

Adaptabil

Prudent

Fara initiativa

Incapatanat

Tendinta de amanare

MELANCOLICUL

Introvertit

Visator

Timid

Neincrezator in fortele proprii

Inchis in sine, izolat

Depaseste greu esecurile

Pesimist

Exagerat de sensibil

Rezervat

Nesociabil

Linistit

Perseverent

Prevazator

Suspicios





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate