Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata.Telecomunicatii, comunicatiile la distanta, Retele de, telefonie, VOIP, TV, satelit




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic clasa : a viii- a, istoria romanilor, statul medieval si institutiile sale


Proiect didactic clasa : a viii- a, istoria romanilor, statul medieval si institutiile sale


PROIECT DIDACTIC


DATA : 28 MAI

CLASA : a VIII- a

PROPUNATOR:

ARIA CURRICULARA:OM SI SOCIETATE

DISCIPLINA: ISTORIA ROMANILOR

TEMA: STATUL MEDIEVAL SI INSTITUTIILE SALE



SUBIECTUL LECTIEI:ROMANII SI STATELE VECINE



PROIECT DE LECTIE



Obiectul : Istoria Romanilor

Subiectul: Romanii si statele vecine

Tipul lectiei : dobandirea de noi cunostinte

Obiectivul general:

o      Prezentarea situatiei politico-sociale inaintea intemeierii statelor propriu-zise si a relatiilor romanilor cu statele vecine si cu ultimii migratori care au venit pe teritoriul romanesc .

Obiective operationale :

a)    cognitive :

O1 - sa identifice pe o harta a sec. IX - XIII principalele formatiuni politice romanesti anterioare intemeirii statului ;

O2- sa utilizeze corect sursele istorice referitoare la primele formatiuni politice prestatale existente in Transilvania, la sud si est de Carpati si intre Dunare si Mare;

O3- sa identifice raporturile romanilor cu statele vecine si cu ultimul val de migratori care au venit in spatiul romanesc;

O4- sa identifice in ordine cronologica evenimentele care au marcat intemeierea statelor medievale romanesti: Moldova, Tara Romaneasca, Transilvania si Dobrogea;

O5-sa defineasca principalii termeni necunoscuti cum ar fi : cnezat, voievodat, marca de granita,''tara'',''codru'',''campuri''.

b)motrice

Om1: sa-si dirijeze atentia catre centru de interes vizat de propunator ;

c)afective :

Oa1: sa manifeste interes pentru cautarea si pastrarea surselor istorice ;

Strategii de predare-invatare:

a)             metode si procedee: conversatia, conversatia euristica, explicatia, povestirea, descrierea, problematizarea, studiul documentelor, eseul de 5 minute, observatia;

b)            mijloace de invatamant : harti istorice sec. IX-XIII, plansa didactica, schema cronologica a convietuirii autohtonilor cu migratorii, fise;

c)             forme de organizare : frontal, individual, pe grupe de 6 elevi.

Bibliografie:

o      ''Intemeierea statelor medievale romanesti'' de Gh.Bratianu


MOMENTELE

LECTIEI


OB..

OP.


DESFASURAREA

ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

MODALI TATI DE

EVALUARE

ACTIVITATEA

PROPUNATO- RULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

MIJLOACE

FORME

DE

ACTIVITATE

I. MOMENT

ORGANIZA-

TORIC


Asigur conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei .

Se pregatesc pentru inceperea orei de istorie

Conversatia


Frontal

Observare

Individu-

ala

II. CAPTAREA ATENTIEI

O1


-Prezint o harta istorica din sec IX -XIII

Observa

plansa

Observatia

Harta istorica

Indivi-dual

Evaluare reciproca

III.ENUNTAREA

OBIECTIVELOR


Comunic elevilor subiectul lectiei si voi enumera obiectivele intr-un limbaj accesibil elevilor.

Recepteaza mesajul transmis

Conversatia

Explicatia

Plansa

metodica

Frontala

Observatia

sistematica



IV. ACTUALIZAREA

CUNOSTINTE-

LOR





















V.PREZENTAREA OPTIMA A

CONTINUTULUI









O2


























Ungurii, sasii , secuii si cavalerii teutoni


- Intrebarile adresate elevilor din lectia anterioara : 

1. Care este originea ungurilor ?

2.Dar a secuilor, sasilor ?

3.Cum erau organizati secuii si sasii din punct de vedere teritorial - administrativ?

4.Cand a fost intemeiat ordinul cavalerilor teutoni ?

5.Cu ce scop au fost adusi cavalerii teutoni in Tara Barsei?

6.Ce inseamna cavaleri teutoni , ''Csesta Hungarorum'',  ''Bula de aur a sasilor''(Andreanu ) ?



-Motivez importanta cunoasterii situatiei politico-sociale inaintea intemeierii statelor propriu-zise si a relatiilor romanilor cu statele vecine si cu migratorii veniti pe teritoriul romanesc.

Raspund la intrebari

























Receptioneaza

Conversatia




Explicatia
















Explicatia





Conversatia












Fise cu intrebari




















Harta istorica








Frontala




















Frontal


















Observare sistematica




Evaluare

reciproca









Observa-rea

sistematica









VI.DIRIJAREA

INVATARII

1.ANUNTAREA TITLUIUI

LECTIEI; PRECIZAREA A CEEA CE TREBUIE, SA STIE  SI SA

FACA ELEVUL

2.DOBANDIREA NOILOR

CUNOSTINTE

O1








O2








O4










O5








O3











O3


















O3







O4


Lectia care urmeaza sa fie predata se numeste ''Romanii si statele vecine''






-''CSESTA HUNGARORUM''a lui ANONYMUS mentioneaza existenta in Transilvania a trei voievodate romanesti: Voievodatul lui Glad, Menumorut, Gelu;

- Legenda Sf. Gerard mentioneaza existenta voievodatului lui Ahtum pe locul Voievodatului lui Glad si Voievodatul lui Gyla pe locul celui a lui Gelu ;

- Diploma cavalerilor ioaniti din 2 iunie 1247 mentioneaza: Voievodatul lui Litovoi, Senslau, Cnezatele lui Ioan si Feres pe Olt ;

-Regalitatea maghiara a creat o marca de granita cunoscuta sub numele de Banatul lui Severin;

- La est de Carpati sunt mentionate asa-numitele ''campuri '' ,''tari'',''codrii'': ''Tara Sipenitului'', ''Campullui Dragos'', ''Campul lui Bogdan'', ''Codrii Cosminului'', ''Codrii Lapusnei '', ''Codrii  Orheiului''

- Intre Dunare si Mare: Tara Carvunei (1230) ;

-Raporturile romanilor cu statele vecine - au fost marcate de expansiunea maghiara ,orientata incepand cu sec .IX spre rasarit dincolo de Muntii Apuseni ;

- Sec.XI - maghiarii au cucerit aceste tinuturi si au organizat in interiorul arcului carpatic Voievodatul Transilvaniei, entitate politica vasala regelui Ungariei ;

- mijlocul sec .X  in zona noastra au aparut pecenegii care erau cunoscuti in izvoarele rusetti sub numele de ''pecenedzi'';

-Cronicarul bizantin Kedrenos ii prezinta ca fiind foarte numerosi si puternici impartiti in 13 triburi conduse de Tyrale

si Kegen;

934 -ei au invadat Imperiul Bizantin  ,dar ca loc de convietuire vor

prefera Campia Romana ,dar si partea de sud a Moldovei ;

-Tot in aceasta perioada vor patrunde in spatiul romanesc din tinuturile Marii Caspice si Volgai, uzii;

-In campia nord-dunareana-la mijlocul sec.XI sunt atestati cumanii ,organizati intr-un stat ce a durat pana in sec.XIII.;

-Dominatia  cumana s-a mentinut in spatiul romanesc pana la invazia tataro-mongola care s-a incheiat in anul 1241 .

-In teritoriile sud-dunarene s-a constituit statul romano-bulgar sau statul Asanestilor.

Elevii impreuna cu ajutorul profesorului  parcurg toate etapele acestei lectii pornind de la informatiile pe care profesorul le transmite elevilor cu ajutorul manualului de istorie si a unei harti istorice din sec.IX-XIII;













-Elevii noteaza informatiile noi primite;













-Elevii formuleaza intrebari si raspunsuri pe baza materialului nou predat;














-Urmaresc cu atentie harta istorica;


















- Noteaza informatiile noi obtinute;

entie harta istorica;



Conversatia






Studiul documentelor





Povestirea












Problematiza

rea







Conversatia euristica







Explicatia









Observatia











Descrierea




Conversatia euristica






Problemati-zarea









Harta

istorica
















Texte cu continut istoric





















Harta istorica


















Atlas

istoric




Frontal










Frontal

















Frontal
















Frontal


















Frontal





























VII.OBTINEREA PERFORMANTEI




O2






O3

Se va organiza un concurs pe grupe de cate 6 elevi .

- Se propune fise cu urmatoarele intrebari:

1.Cum se numesc principalele surse istorice care atesta existenta in spatiul romanesc a unor formatiuni politice de tipul cnezatelor si voievodatelor ?

2.Care sunt principalele popoare ce incep sa ocupe teritoriul romanesc incepand cu secolele IX-XIII?

Sunt atenti la explicatii ;





Fiecare echipa raspunde la intrebarile propuse ;









Explicatia




Conversatia











Fise de lucru

















Pe grupe mici






Observare

sistematica

VIII. FEED-BACK

O2


O3

-Propun elevilor un eseu de 5 minute in care sa scrie un lucru pe care l-au invatat din lectia predata si sa formuleze o intrebare pe care o mai au in legatura cu aceasta.

Elevii redacteaza eseul de 5 minute;




Eseul de 5 minute





Fisa



Frontal


IX. EVALUARE


O4

-Fac aprecieri in functie de frecventa si calitatea raspunsurilor

Elevii isi evalueaza participarea la activitate ;

Conversatia






Aprecieri

verbale

Autoevaluare

X.RETENTIA


- Raspunde la intrebarea 3 de la tema 1 .

Raspund la intrebari;


Fisa

Frontal

Observa

rea

sistematica

XI. TRANSFERUL


-Tema pentru acasa

-Li se cere elevilor: Definiti termenii istorici: cnezat, voievodat, marca de granita.











Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate