Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a Limba si literatura romana - "Condeiele lui Voda ", dupa Boris Craciun


PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a Limba si literatura romana - "Condeiele lui Voda ", dupa Boris Craciun


PROIECT DIDACTIC

DATA:

SCOALA: cu clasele I-VIII Isalnita

CLASA: a III-a A



ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

UNITATEA DE INVATARE: Tara

SUBIECTUL: "Condeiele lui Voda ", dupa Boris Craciun

TIPUL LECTIEI: comunicare de noi cunostinte

DURATA:

Obiective de referinta:

sa sesizeze sensul global al unui mesaj, identificand aspectele principale si de

detaliu la care se refera un mesaj oral;

sa deduca sensul unui cuvant necunoscut prin raportare la mesajul audiat;

sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a

comunicarii studiate;

sa identifice elemente de baza ale organizarii textului literar/nonliterar in pagina ;

sa citeasca in mod constient, corect, *fluent si expresiv un text cunoscut ;

sa recunoasca secventele narative si dialogate dintr‑un text ;

Obiective operationale

a.       Cognitive:

O1- sa citeasca corect, expresiv, constient textul din manual;

O2- sa identifice in text cuvintele si expresiile necunoscute;

O3 - sǎ introducǎ in enunturi expresii si cuvinte date;

O4- sa formuleze raspunsuri corecte la intrebarile adresate, referitoare la continutul de

idei al textului;

O5- sa explice titlul prin evidentierea ideii principale a textului;

O6- sa explice folosirea unor semne de punctuatie in textul citit

O7- sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit .

b. Psihomotorii:

O8 - sa adopte o pozitie adecvata a corpului in timp ce scriu.

O9 - sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete si pe tabla, in ritm propriu.

c. Afective:

O10- sa manifeste interes pentru participarea la lectie si dorinta de afirmare;

Resurse:

a)     procedurale metode si procedee lectura explicativǎ,conversatia, exercitiul, explicatia,    

observatia, munca in echipe, Starbursting (Explozia stelarǎ),

metoda didactica"Harta lecturii" , aprecierea verbalǎ   

- forme de organizare frontal, individual

b) materiale: manualul, computer, material Power Point fise de lucru, coli, creioane

colorate jetoane - stea, fise de evaluare

Bibliografie:

x x x; Programa scolarǎ aprobata cu O.M. nr. 3919/ 20.04.2005

Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Limba si literatura romanǎ - manual pentru

clasa a III a, Ed. Aramis, Bucuresti, 2004.

Iordǎchescu Carmen, Sǎ dezlegǎm tainele textelor literare - clasa a III a,

Ed. Carminis, 2004, Pitesti.

Florin Gardin ,Maria Gardin , Florian Berechet, Daniela Berechet - Limba romana

cls. a III-a Ed. Paralela 25, Pitesti 2008.

Secventele

lectiei

Durata

Ob

op.

Desfǎsurarea lectiei

Strategii didactice

Activitatea invǎtǎtoarei

Activitatea elevilor

resurse

procedurale

resurse

materiale

forme de

organizare

1. Moment organizatoric

Grupeazǎ elevii in 3 echipe si pregǎteste materialele necesare desfǎsurǎrii lectiei.

Pregǎtesc materialele necesare.

frontal

2. Captarea atentiei

Se prezinta un material PPT

Poartǎ o scurtǎ conversatie despre continut realizand legǎtura cu subiectul lectiei.

Participǎ la discutie.

Conversatia

Computer

material Power Point

frontal

3.Anuntarea temei

Anuntǎ subiectul lectiei si obiectivele invǎtǎrii.

Noteazǎ pe tablǎ titlul textului si autorul.

Ascultǎ.

Noteazǎ pe fisa "Harta lecturii" (ANEXA 1 ).

frontal

4. Dirijarea invǎtǎrii

O1

O2

O4

O10

O8

O3

O6

O5

O7

Date despre autor

- Prezint portretul autorului Boris Craciun si cateva date biografice pe fise(ANEXA 2)

Realizeazǎ lectura model a textului.

Poartǎ o scurtǎ conversatie despre text.

Se vor sesiza elementele de organizare a textului in pagina: intuirea imaginii, identificarea titlului lectiei si a autorului.

Lectura explicativa a textului literar

- Solicitǎ elevilor sǎ citeascǎ in gand textul si sǎ noteze expresiile noi si cuvintele necunoscute pe fisa de lucru.

- Propune elevilor:

- citirea pe fragmente a textului

I- Solicita citirea primului fragment:

,, Cand si unde se petrece intamplarea?"

Care sunt personajele?"

II Solicit citirea celui de-al doilea fragment

,, Cine s-a oprit langa tarani ?"

,, Ce mestereau taranii ?"

III - Se citeste al treilea fragment

,, Ce a aflat domnitorul ?"

IV - Se citeste al patrulea fragment

,, Ce dovedesc romanii prin purtarea lor fata de dusmani ?"

- Noteazǎ pe tablǎ expresiile noi si cuvintele necunoscute insotite de explicatiile corespunzǎtoare.

- Solicitǎ alcǎtuirea oralǎ de noi enunturi cu expresiile si cuvintele explicate.

- Pune in evidentǎ si alte elemente ce tin de constructia comunicǎrii: scrierea unor ortograme, a semnelor de punctuatie intalnite in text.

- citirea selectiva ( dialogul din care afla ce

mestereau taranii,propozitiile exclamative )

- citirea in lant adaptand intonatia impusa de

semnele de punctuatie.

- citirea pe roluri a celui de-al treilea fragment

- citirea integralǎ

Urmǎresc cu atentie

Urmǎresc pe carte.

Citesc textul in gand, apoi noteazǎ cuvinte si expresii consultandu-se cu ceilalti colegi din grupǎ .

Citesc textul.

Completeaza raspunsurile    pe fisa "Harta lecturii"

Gǎsesc rǎspunsuri la intrebǎrile adresate.

Formuleazǎ rǎspunsuri plecand de la continutul textului.

Prezinta expresiile notate.

Scriu explicatiile cuvintelor si expresiilor pe fisa.

Formuleaza enunturi oral.

Identificǎ in text cuvintele scrise cu cratimǎ si semnele de punctuatie invǎtate.

Exercitiul

Lectura explicativǎ

Conversatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

fise de lucru

manualul

manualul

harta lecturii

fise de lucru

harta lecturii

manualul

frontal

individual

frontal

frontal

frontal

5. Fixarea cunostintelor

O4

Starbursting ( Explozia stelarǎ) (ANEXA 3 ).

Imparte jetoane - stea in culori diferite si solicitǎ elevilor sǎ scrie pe acestea intrebǎri legate de textul studiat.

Primesc jetoanele si formuleazǎ in scris intrebǎrile.

Ies in fata clasei si fixeazǎ jetoanele pe plansa expusǎ.

Rǎspund oral la intrebǎrile colegilor.

Starbursting

jetoane - stea

ANEXA 3

individual

6. Evaluarea performantei

O9

Distribuie fise - individual si precizeazǎ sarcina de lucru

Primesc fise si

rezolvǎ sarcina primitǎ.

Exercitiul

fise individuale

ANEXA 4

individual

7.Icheierea

Lectiei

O10

Se fac aprecieri asupra participarii la lectie, se evidentiaza elevii cu o contributie deosebita, se incurajeaza progresele inregistrate de unii elevi.

Propune elevilor ca tema pentru acasǎ din manual :Intrebari ,pag.33

Retin aprecierile facute.

Isi noteazǎ tema.

Aprecierea

verbala

Explicatia

frontal

ANEXA 1

HARTA TEXTULUI


Numele ____________________    Data _________________

Fisa de evaluare

Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles intalnite in text:

Ei aveau haine(.) de sarbatoare frumoase().

Un grup (.) de calareti sosea in satul despre care este vorba(.)

Oaspetele() important ()era domnitorul ()Tarii Romanesti.

Pana la descoperirea stiloului cei mai multi oameni scriau cu pana sau cu tocul.(..)

Vom scrie tare ()pe pielea dusmanilor(..).

Uneste ceea ce se potriveste

Numele ____________________    Data _________________

Fisa de evaluare

Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles intalnite in text:

Ei aveau haine(.) de sarbatoare frumoase().

Un grup (.) de calareti sosea in satul despre care este vorba(.)

Oaspetele() important ()era domnitorul ()Tarii Romanesti.

Pana la descoperirea stiloului cei mai multi oameni scriau cu pana sau cu tocul.(..)

Vom scrie tare ()pe pielea dusmanilor(..).

Uneste ceea ce se potriveste

ANEXA 2

Fisa biografica

Boris Craciun n. 12 februarie 1939, Chi inau)

-nascut la 12 februarie 1939, Chi inau - Romania Mare. Fiul lui lordache Craciun, notar i pretor in Basarabia, de vi a araneasca din satul Cuza Voda, Gala i, i al Paraschivei (n. Dacev), inva atoare care terminase coala Eparhiala din Chi inau

-este un scriitor roman din Ia i, membru al Uniunii Scriitorilor din Romania, fondator al Editurii Por ile Orientului Iasi

Scrieri    -Istoria ilustrata a literaturii romane - Editura 'Portile Orientului'

-Regii i reginele Romaniei

-Istoria romanilor in 1000 de imagini

ANEXA 3

Explozia stelarǎ

Cine?


Ce? Unde?

Cum? Cand?





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate