Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC CLASA: I LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Sunetul si litera "I'


PROIECT DIDACTIC CLASA: I LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Sunetul si litera "I'


PROIECT DIDACTIC

DATA: 25noiembrie 2008

INVATATOR:

CLASA: I B

ARIA CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE

DISCIPLINA: LIMBA SI LITERATURA ROMANA

UNITATEA DE INVATARE: Litera si cuvantul scris. Propozitia



SUBIECTUL LECTIEI: Sunetul si litera "I'

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi

DURATA: 45 min.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

sa sesizeze intuitiv corectitudinea unei propozitii ascultate;

1.3-sa distinga cuvintele dintr-o propozitie, silabele dintr-un cuvant si suntele dintr-o silaba;

2.1-sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivit unor situatii date;

3.4-sa citeasca in ritm propriu, corect, un text cunoscut;

4.1-sa scrie corect , lizibil si ingrijit litere , cuvinte , propozitii scurte;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte date;

O2 -sa scrie cuvinte care contin litera I;

O3- sa citeasca corect coloanele de cuvinte;

O4- sa transcrie corect cuvintele scrise la stelaj;

O5 -sa citeasca lectia corect si constient, avand ca suport imagini;

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICA

a)      METODE SI PROCEDEE:

- fonetico - analitico - sintetica, conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, joc de rol, cadrane ;

b)      FORME DE EVALUARE:

- observatia sistematica

- evaluare orala

- tema de lucru in clasa

c)      MATERIAL DIDACTIC:

- coli albe, carioci, imagini, lipici;

- caiet special, alfabetar, fise de lucru;

- ilustratii;

d) FORME DE ORGANIZARE

-frontal, individual , pe grupe, in perechi

BIBLIOGRAFIE:

- Corneliu Craciun "Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar" , Ed. Emia, 2003

- Abecedar-manual -Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Editura Aramis, Bucuresti, 2004

-Curriculum- programe scolare-Bucuresti , 2003

Ob

ref.

Etapele lectiei

Activitatea

invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de

organizare

Metode/ instrumente

de

evaluare

1. Moment organizatoric

Pregatirea clasei pentru ora.

Se pregatesc pentru lectie .

Frontal

individual

2. Captarea atentiei

3. Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

Pe catedra sunt cartonase de diferite culori: Cere elevilor sa-si aleaga o culoare motivand de ce.

Sa ne amintim: cere elevilor sa-si aminteasca ce au facut ora trecuta la limba romana.

Raspund la intrebari.

Raspund la intrebari.

Conversatia

Cartonase rosii, verzi, albastre, galbene

Individual

frontal

Aprecieri verbale

4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor

5. Dirijarea invatarii

Precizeaza subiectul si obiectivele lectiei

Solicita elevilor citirea textului : integral , selectiv .

Cere elevilor sa scrie la stelaj cuvintele: Ina. Ani, Mimi.

Se alcatuiesc propozitii cu aceste cuvinte.

Solicita elevilor sa citeasca coloanele de cuvinte din carte.

Cere elevilor sa transcrie cuvintele de la stelaj in caiete.

Activitate in completare:

Cere elevilor sa se grupeze pe culori in functie de culoarea cartonasului ales la inceputul orei.

Explica sarcinile de lucru.

Receptioneaza mesajul

Deschid manualele si citesc lectia dupa indicatiile invatatorului.

Analizeaza propozitia: cuvinte, silabe, sunete.

Citesc coloanele de cuvinte din carte.

Citesc toata lectia.

Transcriu cuvintele in caiete.

Formarea grupelor.

Lucreaza pe grupe.

Munca cu manualul

Conversatia

Explicatia

Fonetico-analitico-sintetica

Exercitiul

Explicatia,

cadrane

foiA4, carioca, imagini, lipici

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Pe grupe

Observarea

sistematica

Aprecieri verbale

Observarea sistematica

Aprecieri verbale

Analiza posterelor

6. Asigurarea retentiei si a transferului

Joc: "Telefonul"

Joc de rol

Perechi

7. Tema pentru acasa

2 randuri cu litera I si cuvintele; Ina, Ani, mina

Sunt atenti.

Conversatia

Explicatia

8. Concluzii si aprecieri

Face aprecieri asupra modului cum a decurs ora.

Noteaza 3 elevi.

conversatia

Produse ale elevilor

Aprecieri verbale





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate