Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE Clasa: a VII-a Biologie - Efectele poluarii asupra sistemului respirator


PROIECT DE LECTIE Clasa: a VII-a Biologie - Efectele poluarii asupra sistemului respirator


PROIECT DE LECTIE

Data

Clasa: aVII-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Biologie

Unitatea de invatare: Sistemul respirator

Tema: Efectele poluarii asupra sistemului respirator



Propunator: Prof. dr. David Aura - Manuela

Scoala: "Miron Costin" Bacau

Scopul lectiei: Dobandirea de catre elevi a unor cunostinte privind efectele poluantilor atmosferici, a fumatului activ si pasiv ca factori favorizanti pentru imbolnavirea sistemului respirator.

Obiective de referinta:

  1. Sa identifice organe si sisteme de organe ale corpului. (1.1)
  2. Sa identifice functiile organelor si sistemelor de organe din corpul uman. (1.2.)
  3. Sa stabileasca relatii intre diversi factori de mediu si functiile organismului uman. (1.3.)
  4. Sa analizeze relatia dintre propriul comportament si starea de sanatate. (4.1.)

Obiective operationale:

Sa dobandeasca cunostinte despre mediu si poluarea acestuia.

Sa deosebeasca principalele tipuri de poluare.

Sa evidentieze cauzele poluarii aerului.

Sa demonstreze modalitatea de actiune a poluantilor atmosferici asupra sistemului respirator.

Sa cunoasca efectele produse de un aer impurificat si de fumat asupra organismului uman.

Sa evidentieze prin joc didactic, colaje, afise si sloganuri importanta unui efort comun pentru stoparea poluarii aerului.

Tipul lectiei: lectie mixta

Demersul didactic:

  1. Resurse procedurale:

conversatia euristica;

descoperirea dirijata;

observatia;

explicatia;

brainstormingul;

problematizarea;

metoda Phillips.

  1. Resurse materiale:

manualul;

atlasul anatomic;

enciclopedii;

reviste: "Copul uman"

mulaje;

referate si materiale prin documentare personala;

calculatorul;

videoproiectorul;

afise, colaje proprii.

  1. Forma de activitate: frontala, pe grupe, individuala.

Anticiparea dificultatilor

mijloace electronice inoperante (lipsa curentului) → reorganizarea lectiei;

intrebari suplimentare → asigurarea unui fond de documentare;

materiale realizate de elevi individual (referate) → prelungirea procesului didactic peste timpul alocat de 50 minute.

Evaluare: formativa prin fisa de evaluare, joc didactic si realizare de sloganuri si afise impotriva poluarii aerului, a fumatului si pentru mentinerea sanatatii oamenilor.

Locul de desfasurare: Laboratorul de informatica

Bibliografie:

Marcu - Lapadat M., Macovei F., Dobran F.: Biologie, manual clasa a VII-a Ed. Teora, Bucuresti.

xxx: Manual de educatie pentru sanatate, Fundatia SOROS, Design&Print Idea Cluj.

Cerghit I.: Metode de invatamant, Ed. Polirom, Iasi, 2006.

Barnea E.: Efectele poluarii atmosferei asupra aparatului respirator la copii, Ed. Medicala, Bucuresti, 1978.

Lazar V., Nicolae M.: LECTIA - forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina BIOLOGIE, Ed. Arves, Craiova, 2007.

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei

Pregateste materialul pentru activitatea didactica.

Verifica daca sunt indeplinite conditiile pentru desfasurarea orei.

Noteaza absentii.

Isi pregatesc caietele, cartile si celelalte materiale avute la ei (atlase, referate, afise, s.a.)

Verificarea cunostintelor

Se va face pe parcursul lectiei prin prezentarea materialului pe calculator realizat in PowerPoint; se va verifica "Anatomia si fiziologia sistemului respirator"

Se pregatesc de lectie si vor raspunde la intrebarile adresate de profesor.

Captarea atentiei

Profesorul prezinta cateva date privind poluarea din judetul Bacau, efectele poluarii asupra tuturor organismelor, dar si asupra mediului de viata, a planetei s.a.

Elevii vor prezenta cateva exemple cunoscute de ei, vor discuta si despre efectul de incalzirea planetei si schimbarea climei.

Anuntarea temei si obiectivelor

Profesorul deschide calculatorul si videoproiectorul si prezinta primul slide cu titlul lectiei si imaginea sistemului respirator.

Elevii urmaresc imaginea si isi noteaza in caiete.

Dirijarea invatarii

In slide-ul al II-lea profesorul va prezenta diferite imagini cu efecte ale poluarii asupra mediului. Cere elevilor sa identifice poluarea respectiva, sa definesca (dupa cunostintele proprii) poluarea.

Dupa ce asculta diferite versiuni ale definitiei poluarii, profesorul prezinta o definitie mai clara a acesteia si solicita elevii sa-si noteze in caiete.

Profesorul prezinta al III-a slide in care este clasificata poluarea dupa mai multe criterii: sursa, natura agentului poluant si natura substratului. Solicita elevii sa exemplifice pentru fiecare caz in parte si cere fiecarui elev sa-si noteze in caiet cel putin trei exemple la fiecare tip de poluare in parte, folosindu-se de propriile cunostinte sau de materialele de documentare aduse.

In al IV-lea slide profesorul evidentiaza cativa agenti poluanti ai atmosferei, cere elevilor sa defineasca poluarea aerului.

Solicita elevii sa explice termenii: ozon, smog, ploi acide, efect de sera.

Printre factorii poluanti responsabili de un aer viciat, dar si de imbolnavirea noastra este evidentiat si tabagismul, dar mai ales efectele sale nocive pentru nefumatori.

In slide-ul urmator profesorul solicita elevii sa raspunda intr-o anumita perioada de timp, cronometrata, la un numar de 12 intrebari legate de cunoasterea motivatiei fumatorilor de a persista in acest viciu, de informatii corecte sau eronate cu privire la fumat. (Anexa 1).

Prin timpul acordat profesorul mizeaza pe raspunsuri sincere si nu fabricate.

Elevii sunt solicitati sa-si argumenteze raspunsurile.

In slide-ul al VI-lea sunt prezentate raspunsurile corecte si sunt demontate astfel unele "mituri" legate de fumat, cum ar fi ca: "Acesta slabeste sau ajuta in cura de slabire reducand pofta de mancare" sau "Fumez ca sa ma calmez".

Pe baza raspunsurilor profesorul va realiza un studiu de caz si un grafic de evidentiere a informatiei corecte legate de subiectul " A fuma - realitate si mit!".

In urmatoarele doua slide-uri profesorul solicita elevii sa recunoasca, sa prezinte si sa explice structura si functionarea sistemului respirator, prin aceasta realizand si feed-back-ul ca masura a intelegerii de catre elevi a notiunilor predate anterior.

In ultimele doua slide-uri profesorul va prezenta in paralel aspecte legate de compozitia aerului curat si al celui impurificat. Solicita elevilor sa raspunda cum reuseste organismul sa lupte impotriva poluarii.

Principalele boli si factori cu efect vatamator (care produc intoxicatii grave) sunt prezentati atractiv in culori diferite si modalitati de schimbare de culoare si font pentru a atrage atentia si pentru fixare.

Activitate frontala, elevii descriu imaginile vazute, identifica tipurile de poluare si agentii poluanti si definesc poluarea.

Isi noteaza in caiete versinuea definitiei poluarii data de profesor.

Elevii discuta fiecare tip de poluare evidentiat, dau exemple personale din zonele unde au fost sau din judetul Bacau.

Isi noteaza schema pe caiete.

Timp de cateva minute cauta fiecare exemple de poluare din materialele pregatite si le noteaza

Elevii explica termenii ceruti, insistand asupra aspectelor cunoscute din informatiile din mass-media (subtierea stratului de ozon, ceata din Londra, incalzirea planetei cu aproape cateva grade, culoarea trotuarului dupa ploile acide).

Isi noteaza in caiete.

Elevii discuta cazuri de tineri care s-au apucat de fumat si sunt bolnavi, parinti care fumeaza in prezenta copiilor, micuti care se imbolnavesc foarte usor si au sistemul de aparare foarte slabit s.a.

Elevii vor raspunde prin Adevarat A sau Fals F la intrebari.

Elevii isi vor argumenta raspunsurile date dupa expirarea timpului acordat.

Elevii isi vor corecta propriile raspunsuri si predau fisele profesorului.

Elevii raspund intrebarilor profesorului si completeaza schemele de pe calculator. Se verifica dupa ce profesorul "dezveleste" intreaga imagine.

Elevii isi noteaza si explica barierele naturale prin care organismul incearca sa limiteze efectul distructiv al poluantilor. Suferinta respiratorie este reprezentata de boli si intoxicatii la care elevii sunt invitati la dezbatere prin prezentarea unor referate, date si materiale pregatite de acestia.

Obtinerea performantei elevilor

Profesorul solicita elevii sa formeze grupe de cate 4 elevi, numeste un sef la fiecare grupa si prezinta 5 fise de lucru diferite pe care acestia trebuie sa le completeze (Anexele 2-6). In final folosind cuvintele care au iesit pe verticala prin rezolvarea rebusurilor, grupele prin reprezentantii lor vor alcatui sloganuri, fraze cu caracter ecologic si de promovarea sanatatii omului.

Prin joc de intrecere cele 5 grupe completeaza rebusurile, alcatuiesc sloganurile si se pregatesc pentru a    le prezenta.

Evaluarea performantei

Cele mai bune vor fi promovate intr-o carte despre mediu alcatuita din referatele copiilor.

Cu toate cuvintele iesite din coloanele verticale ale rebusurilor, profesorul solicita alcatuirea unei fraze cu acelasi caracter ca si cele anterioare, folosind: substante toxice, sanatatea oamenilor, fumatul pasiv, sistemul respirator si poluarea aerului.

Profesorul va nota elevii care au cel mai mare punctaj prin votarea de catre ceilalti. Materialele grafice realizate de acestia vor fi inscrise automat la concursul organizat cu prilejul "Zilei Mondiale a Mediului - 5 iunie"

Grupa cu cele mai bune sloganuri ecologice va primi nota maxima si de aceea elevii vor lucra intens cateva minute pentru realizarea lor.

Grupele se ajuta si de afisele si colajele proprii in prezentarea cat mai atractiva a temei.

Efectele poluarii asupra sistemului respirator

Schema lectiei

1. Poluarea - patrunderea in mediu a unor substante numite poluanti, rezultati in majoritate din activitatea omului.

2. Principalele tipuri de poluare:

Dupa originea sursei: naturala (eruptii vulcanice) si artificiala ( din activitatea omului);

Dupa natura poluantilor: chimica (pesticide, gaze de esapament), fizica (sonora, cu izotopi radioactivi) si biologica (bacterii. ciuperci, virusuri);

Dupa natura substratului: poluarea aerului (amoniac, smog), poluarea solului (ingrasaminte chimice pe baza de azot sau fosfor) si a apei (ploi acide, deversari accidentale de petrol in mari si oceane, de ape menajere).

3. Poluarea aerului:

a) Se produce prin emisia unor gaze si pulberi solide fine in atmosfera provenite din arderile diferitilor combustibili.

b) agenti poluanti:

      Dioxidul de sulf si oxizii de azot care pot da nastere ploilor acide (irita mucoasele);

      Dioxidul de carbon favorizeaza retinerea caldurii la suprafata pamantului producand efectul de sera;

      Hidrocarburile fluorurate sau clorurate afecteaza stratul de ozon;

      Anhidrida sulfurica care formeaza in anumite conditii un compus toxic numit smog ce afecteaza respiratia.

4. Respiratia si sanatatea:

a) AERUL CURAT

  • oxigen - 15%;
  • dioxid de carbon - 5%;
  • fara germeni patogeni si substante toxice.

b) AERUL IMPURIFICAT

v     concentratie mare de dioxid de carbon;

v     microorganisme patogene;

v     substante toxice (oxid de carbon, nicotina, gudroane din fumul de tigara, pulberi si gaze industriale.

c) BARIERE NATURALE

"filtrul" nazal;

cilii si mucusul traheei si al bronhiilor;

reflexe de aparare (tuse, stranut);

rezistenta crescuta a organismului (miscare in aer liber).

5. Suferinte respiratorii:

A. INFECTII (cu virusuri, bacterii):

Ø      amigdalita - inflamarea si infectia amigdalelor;

Ø      gripa - boala infectioasa datorata virusurilor gripale;

Ø      laringita - inflamarea mucoasei laringelui;

Ø      bronsita - inflamarea bronhiilor datorita frigului, prafului si gazelor toxice;

Ø      pneumonia - boala infectioasa a plamanilor;

Ø      tuberculoza - boala grava datorata bacilului Koch;

Ø      cancerul pulmonar - distrugerea ireversibila a tesutului pulmonar; cauza declansarii acestei maladii este FUMATUL.

B. INTOXICATII cu:

v     oxid de carbon (se formeaza carboxihemoglobina - combinatie stabila care blocheaza hemoglobina)-asfixii;

v     substante toxice (NICOTINA si GUDROANELE din fumul de tigara duc la dependenta si la rigidizarea plamanilor, favorizeaza CANCERUL PULMONAR);

v     pulberi industriale - SILICOZA.

Anexa 1

Test cu privire la fumat
Raspundeti prin adevarat (A) sau fals (F)

RASPUNSURI

  1. Principalul motiv pentru care fumeaza tinerii este ca isi doresc sa faca parte dintr-un grup. A
  2. Fumatul pasiv dauneaza nefumatorilor. A
  3. Fumatul ajuta oamenii sa se calmeze cand sunt nervosi. F
  4. O persoana care fumeaza multe tigari timp de un an poate acumula un litru de gudron in plamani. A
  5. Este nevoie de un pachet de tigari pentru a accelera bataile inimii si a creste tensiunea arteriala, pentru a altera circulatia sangelui si a aerului in plaman. F
  6. Majoritatea celor care fumeaza nu doresc sa renunte la acest viciu. F
  7. Fumatul este una din cauzele principale ale afectiunii cardiace. A
  8. Tinerii pot renunta oricand si fara ajutor la fumat. F
  9. Fumatul este un factor favorizant pentru aparitia cancerului pulmonar. A
  10. Daca adolescentii isi manifesta dorinta de a renunta la fumat inseamna ca-i putem lasa sa mai fumeze, oricum vor renunta candva. F
  11. Exercitiile    fizice elimina efectele negative ale fumatului. F
  12. O mama care a fumat in timpul sarcinii poate da nastere unui copil cu diferite afectiuni. A

Anexa 2    GRUPA 1

Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?

A

B

  1. Sunt captusite cu mucus.
  2. Sac sau acin. .
  3. Ultimele segmente ale cailor aerine sunt . .
  4. Lobi, ., lobuli.
  5. In fata esofagului.
  6. Cale comuna pentru aer si alimente.
  7. Alveola . .
  8. Bronhiole . .
  9. Face legatura dintre faringe si trahee.
  10. Inelele traheei au forma de .. .
  11. Are culoare roz si cili.
  12. Prin activitatea agentilor patogeni se elimina .
  13. Sunt .. incomplete.
  14. Acinul pulmonar are forma de . .
  15. Traheea este si ea captusita de mucoasa . .

Anexa 3    GRUPA 2

Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?

A

B

  1. Cai aeriene si . .
  2. Unitatea morfo-functionala a plamanului.
  3. Plamanul stang are doar doi . .
  4. Schimbul de gaze dintre sange si celule reprezinta etapa . .
  5. Schimbul de gaze dintre sange si plamani reprezinta etapa . .
  6. Aerul patrunde in plamani in . .
  7. Aerul iese din plamani in . .
  8. Oxigenul trece din alveola in . .
  9. Dioxidul de carbon trece din capilar in . .
  10. Plamanii sunt inveliti in . .
  11. Intre foitele pleurei exista lichid . .
  12. 16-18 respiratii/minut reprezinta . respirator.
  13. Aerul intra si iese din plamani conform legii . .
  14. In expiratie are loc relaxarea . .
  15. In inspiratie are loc . muschilor.

Anexa 4    GRUPA 3

Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?

A

B

  1. . nazale comunica cu exteriorul prin nari.
  2. Locul de intersectie a caii respiratorii cu calea digestiva.
  3. Cavitati aflate in oasele craniului.
  4. Excrescente ale faringelui, care se opereaza.
  5. Bronhiolele . cantitatea de aer din plamani.
  6. Captuseste cavitati (bucala, nazala).
  7. Cele inferioare participa la vorbire.
  8. Functie a sistemului respirator.
  9. In spatele traheii se afla . .
  10. Primele ramificatii ale traheii sunt bronhii . .
  11. Plamanul stang are doar doi . .
  12. Invelisuri ale plamanilor.
  13. Schimbul de gaze respiratorii are loc in . .
  14. Structura aleveolei este . pentru schimbul de gaze.
  15. Intra in constitutia segmentelor pulmonare.
  16. Situat deasupra traheii.

Anexa 5    GRUPA 4

Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?

A

B

  1. Marirea volumul cutiei toracice are loc in . .
  2. Plamanul drept este mai . .
  3. Oxigenul este transportat de sange sub forma de . .
  4. Compus din sange care contine fier.
  5. Plamanii sunt adapostiti de cutia . .
  6. Intre plamani este situata . .
  7. Cartilaj sub forma de frunza.
  8. Cutele mucoasei laringelui se numesc . .
  9. Spatiul dintre corzile vocale se numeste . .
  10. Ramificatiile terminale ale traheeii sunt . .
  11. In inspiratie are o pozitie aplatizata.
  12. Aerul inspirat este incalzit de . nazala.
  13. Orificii de comunicare cu faringele.
  14. Corzile vocale . au rol in vorbire.
  15. Mucoasa nazala prezinta . care opresc praful.
  16. La nivelul lobilor pulmonari ajung . .
  17. Bronhiile au inele cartilaginoase . .
  18. Plamanii si caile aeriene alcatuiesc sistemul . .

Anexa 6 GRUPA 5

Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?

A

B

  1. Aerul patrunde in corp prin . .
  2. Partea inferioara a foselor nazale este captusita de o . .
  3. Mucoasa traheei prezinta cili si glande care secreta . .
  4. Plamanii sunt doua . moi.
  5. Acopera glota.
  6. 5000 cm3 reprezinta capacitatea totala . .
  7. Organ respirator cu rol in vorbire.
  8. Sunt de culoare roz in mod normal.
  9. Schimbul de gaze respiratorii are loc in . .
  10. Ramificatiile bronhiilor formeaza un . .
  11. Peretele alveolei pulmonare este . .
  12. Aerul intra si iese din plamani asigurand o . .




Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate