Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE CLASA: a VI-a Limba si literatura romana - Omonime


PROIECT DE LECTIE CLASA: a VI-a Limba si literatura romana - Omonime


PROIECT DE LECTIE

DATA: 10.11.2008

CLASA: a VI-a E

SCOALA: Scoala gimnaziala Nr. 11 "Mihail Sadoveanu"

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

ARIA CURRICULARA: Limba romana

PROFESOR:

UNITATEA DE INVATARE: Clasele lexicale



TEMA LECTIEI: Omonime

TIPUL LECTIEI: Mixta

DURATA: 50 min

I OBIECTIVE DE REFERINTA

Sa manifeste curiozitate si interes fata de lectie;

Sa se adapteze la situatia concreta de comunicare

Sa manifeste interes pentru participarea la ora

Sa utilizeze cunostintele despre polisemie si omonimie

II OBIECTIVE OPERATIONALE

a)      COGNITIVE

Sa defineasca corect notiunile de polisemie, omonimie, cuvinte omofone si omografe

Sa identifice in vorbire cuvinte omonime, omofone, omografe si polisemantice

Sa recunoasca sensurile unui cuvant in diferite situatii de comunicare

Sa foloseasca aceste cuvinte in enunturi proprii

Sa cunoasca principalele categorii semantice ale vocabularului

b)      AFECTIVE

Sa recepteze noile informatii ca relevante si folositoare

Sa manifeste interes pentru o exprimare ingrijita si nuantata

STRATEGII DIDACTICE

a)      Metode si procedee - conversatia euristica, exercitiul oral si scris, invatarea prin descoperire

b)      Mijloace de invatamant - exercitii propuse de profesor

c)      Forme de organizare - activitatea individuala si frontala

RESURSE: capacitatea de a invata a elevului

BIBLIOGRAFIE:

Mariana Pintilie - "Metode moderne de invatare", Ed, Eurodidact, 2003

Alina Pamfil - "Structuri didactice deschise", Ed. Paralela 45, 2003

PARCURS DIDACTIC

MOMENT ORGANIZATORIC

Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba romana.

Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.

EVALUAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE

Pentru a intelege noua lectie, trebuie sa ma asigur ca elevii au inteles notiunile de sinonimie si antonimie

PREZENTAREA TEMEI

OMONIMIA. Se scrie titlul pe tabla.

Prezentarea obiectivelor:

Definitia omonimelor

Omofone. Omografe. - definire

Cuvinte polisemantice - definire

Diferentele omonimie - polisemie.

CAPTAREA ATENTIEI

Se scriu pe tabla cuvintele masa1 si masa2. Elevilor li se va cere sa gaseasca doua sensuri diferite ale acestora

DIRIJAREA NOII INVATARI

Pe baza asigurarii faptului ca elevii au inteles diferentele dintre cele doua cuvinte, acestia vor nota in caiet definitia omonimelor.

Elevii noteaza in caiet si definitia omofonelor si omografelor.

Voi nota pe tabla exemple pentru:

Omofone: ea - ia, cu precizarea ca "ea" este pronume personal, pe cand "ia" verb predicativ

Omografe: vesela - vesela, cu precizarea ca diferenta sta atat in accent cat si in sens. O diferenta poate fi sesizata si din punct de vedere morfologic:vesela este adjectiv, iar vesela este si substantiv.

Elevii vor nota definitia cuvintelor polisemantice in caiet. Pentru o buna intelegere a acestei etape din noua invatare, voi scrie pe tabla urmaatoarea schema:

Foc = flacara

arsita

incendiu

entuziasm

razboi

imuscatura

Elevii vor sesiza faptul diferenta dintre cele doua clase lexicale.

OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI

Elevilor li se va cere sa dea diferite sensuri pentru cuvantul "baie", pentru a dovedi caracterul sau polisemantic, dar si omonimia.

Baie1= cada

incapere

a se spala/imbaiere

baie de multime

baie de soare

statie balneara

Baie2= ocna

Se vor rezolva urmatoarele exercitii de aprofundare a cunostintelor:

a)      Alcatuiti propozitii cu urmatoarele cuvinte: elan, ghiveci, poarta, cer, par, curent, roaba.

b)      Ilustrati in cinci propozitii caracterul polisemantic al termenului coada.

c)      Precizati caracterul cuvintelor subliniate - cuvant polisemantic sau omonimie:

Vinul era acru. Bunicul avea un acru de padure.

Mai este luna florilor. Ei bateau inl cu un mai. Nu mai are febra.

Mihai Viteazul a fost ban al Craiovei. El nu mai avea nic un ban.

A ascultat stirile la radio. Profesorul a ascultat doi elevi.

A invatat ce este un acord gramatical. A auzit un prim acord dintr-un vals vienez.

Traian bate la usa. Micutul bate toba.

ASIGURAREA RETENTIEI

Ca tema, elevilor li se va propune un exercitiu de imaginatie, si anume sa compuna un text de minim cinci randuri in care sa utilizeze cat mai multe cuvinte omonime.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate