Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect de lectie Clasa: a-IV-a Istorie "Dacii si romanii , stramosii nostri"


Proiect de lectie Clasa: a-IV-a Istorie "Dacii si romanii , stramosii nostri"


Proiect de lectie

Clasa: a-IV-a D

Obiectul: Istorie

Subiectul lectie:"Dacii si romanii , stramosii nostri"

Tipul lectiei: asimilare de noi cunostinte



Scopul lectiei: -dobandirea de noi cunostinte referitoare la popoarele din trecut,dacii si romanii;

-utilizarea corecta si eficienta a informatiilor oferite de manual;

-dezvoltarea capacitatilor de a utiliza sursele si informatiile puse la dispozitie;

-dezvoltarea proceselor psihice specifice:memoria,limbajul, gandirea,atentia.

Obiective operationale

O1- sa localizeze pe harta Europei unde au locuit dacii si romanii;

O2- sa precizeze cine au fost geto-dacii si romanii;

O3 -sa compare modul de viata al dacilor cu cel al romanilor;

O4-sa explice termenii istorici nou intalniti in text:port,itari,sumane,marame,a fauri, cetate, stat, barbari,peninsula;

O5-sa alcatuiasca enunturi cu noii termeni;

O6-sa recunoasca in imagini pe Decebal si pe Traian;

O7-sa participe activ si cu interes la activitate;

O8-sa pastreze linistea si disciplina pe parcursul lectiei.

Strategia didactica

a)Mod de abordare a invatarii: mixt

b)Metode si procedee:expunerea,conversatia, explicatia, exercitiul,observatia;

c)Materiale didactice: "Istorie" manual pentru clasa a iv-a,Editura ANA,harta Europei,portretele lui Decebal si Traian,imagini din Dacia si Roma,copie dupa "Columna lui Traian",imagini cu diferite vase din lut si unelte dacice,steagul dacilor,Lupoaica-simbolul Romei,fise de munca independenta;

d)Forma de organizare a clasei: individuala, frontala

e)Forma de evaluare: initiala, continua, finala

Locul de desfasurare: sala de clasa

Durata:45-50 minute

Etapele lectiei

Ob. op.`

Unitati de continut

Strategia didactica

Evaluare

Activitatea propunatoarei

Activitatea elevilor

1.Momentul

organizatoric

O7

O8

----- ----- ------

Asigur linistea si ordinea necesare unei bune desfasurari a lectiei.Solicit elevilor sa pregateasca cele necesare lectiei.

Se pregatesc

pentru lectie astfel incat isi ocupa locurile in banci si asculta cerintele.

Evaluare initiala:

Observ comportamentul

copiilor

2.Reactualizarea

cunostintelor

O7

O8

- notiuni predate anterior ;

Voi discuta cu elevii in legatura cu tema pe care au avut-o de realizat si anume sa citeasca si sa comenteze cateva texte :"Fiind baiet" de M. Eminescu ,"Domnul Vucea"de B. S. Delavrancea, "Domnul Trandafir" de M. Sadoveanu.

De asemenea, ii voi intreba pe copii daca exista anumite diferente intre copilaria parintilor lor si copilaria prezenta a lor.

Elevii se concentreaza si raspund la intrebari (dezvoltarea memoriei si gandirii).

Evaluare continua:

Analizez raspunsurile

Copiilor.

3.Anuntarea

temei

-titlul lectiei :"Dacii si romanii, stramosii nostri";

Le voi anunta elevilor titlul lectiei care va fi :"Dacii si romanii,stramosii nostri" si le voi spune ca in cadrul acestei lectii vor afla informatii despre daci si romani, despre stramosii nostri , dupa care voi scrie titlul lectiei pe tabla.

Elevii asculta cu foarte mare atentie si vor scrie titlul lectiei in caiete(dezvoltarea memoriei,atentiei , a spiritul de observatie).

"-Copii , lectia pe care o vom realiza astazi se numeste: ,Dacii si romanii,stramosii nostri."

4.Dirijarea

invatarii

O1

O2

O3

O6

O4

O5

O6

-localizarea pe harta a dacilor si a romanilor;

-explicarea termenilor necunoscuti;

-alcatuirea unor enunturi cu ajutorul acestor cuvinte

- prezentarea comparativa a dacilor si a romanilor;

-recunoasterea unor imagini cu Decebal si Traian;

-prezentarea unor imagini din Dacia si Roma,imagini cu diferite vase din lut si unelte dacice, steagul dacilor , Lupoaica-simbolul Romei,copie dupa "Columna lui Traian.   

Dupa ce atentia copiilor a fost captata si am reusit sa le starnesc curiozitatea in legatura cu noua lectie , in primul rand la voi arata pe harta unde au locuit atat dacii, cat si romanii .In continuare le voi explica copiilor cine au fost daco-getii si romanii , astfel voi face apel la cunostintele elevilor pe care le-au asimilat la orele de limba romana.

Apoi , vom realiza intr-un mod comparativ modul de viata al dacilor si al romanilor, importanta religiei , adica vom stabili o serie de asimilari si deosebiri intre daci si romani. Pentru ca elevii sa inteleaga mai bine , ii voi solicita sa citeasca fragmentele in care apare descris modul de viata al dacilor si al romanilor . Dupa aceea , le voi explica elevilor termenii necunoscuti si vom alcatui inpreuna enunturi cu acestea .Le voi prezenta imagini cu Decebal si Traian, cu Dacia si Roma, cu vase si unelte dacice , steagul dacilor etc.



Elevii sunt foarte

atenti la explicatii.

Elevii sunt atenti la informatiile primite.

Isi noteaza in caiete analiza comparativa intre daci si romani ,de asemenea isi noteaza si termenii necunoscuti.

Observa imaginile, fiind foarte impresionati.

------------

5.Consolidarea

cunostintelor

O7

O8

-intrebari privind lectia predata :

1 "Ce popor a trait pe pamantul romanesc in urma cu peste doua mii de ani?"

2"Ce ati aflat despre daci? Prin ce s-au remarcat ei ?"

3"Cine erau romanii?"

4"Cum se numeste conducatorul Romei?"

5 "Care este capitala Daciei?"

6"Care a fost limba romanilor?"

-fise de munca independenta.

Le voi adresa elevilor cateva intrebari referitoare la lectia predata,prin acest mod urmarind daca elevi si-au consolidat cunostintele primite:

1"Ce popor a trait pe pamantul romanesc in urma cu peste doua mii de ani?"

2"Ce ati aflat despre daci? Prin ce s-au remarcat ei?"

3"Cine erau romanii?"

4"C um se numeste conducatorul Romei?"

5"Care este capitala Daciei?"

6"Care a fost limba romanilor?"

Apoi voi inparti fiecarui elev o fisa de evaluare

Pentru a da dovada ca si-au consolidat destul de bine cunostintele , elevii vor raspunde la intrebarile adresate:

1" dacii."

2" au fost oameni voinici, au fost buni agricultori etc."

3" erau locuitorii Italiei de astazi."

4" Traian."

5" Sarmisegetuza."

6" latina."

Aprecieri legate de raspunsurile date de catre elevi.

6.Incheierea

lectiei

-aprecieri asupra modului in care

s-a desfasurat lectia;

- tema pentru acasa

Voi face aprecieri colective si individuale asupra desfasurarii lectiei, calitatii si cantitatii cunostintelor insusite.

Voi anunta tema pentru acasa .

Elevii asculta cu atentie

Evaluare finala:

Fac aprecieri generale si

individuale referitoare la modul de desfasurare al

lectiei

ANEXA 1

Nume si prenume: ...........    Data: ....

FISA DE EVALUARE

I COMPLETEAZA ENUNTURILE LACUNARE:

a) Geto-dacii faceau parte din marea familie a .....

b) Cel mai important zeu la daci era .......

c) Primul mare rege al Daciei a fost .......

d) Capitala Daciei a fost ........

e) Limba vorbita in Imperiul Roman a fost ......

f) La temelia statului roman era .........

II COMPLETEAZA URMATORUL REBUS:

1. Conducator al Daciei.

2. Capitala Imperiului Roman a fost..

3. Roma este o ... Deosebit de bogata si frumoasa.

4. Cel mai important zeu al dacilor a fost.....

5. Sub imparatul .. imperiul cunoaste cea mai mare extindere.

III SCRIETI O COMPUNERE CU TITLUL " O PLIMBARE IN VECHEA ROMA". IMAGINATI_VA CE AR PUTEA SA VA MINUNEZE IN ACEST ORAS - CENTRU AL LUMII VECHI.







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate