Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE LA ISTORIA ROMANILOR Clasa: a IV-a - Vlad Tepes, aparator al legii


PROIECT DE LECTIE LA ISTORIA ROMANILOR Clasa: a IV-a - Vlad Tepes, aparator al legii


UNIVERSITATEA DE VEST DIN TIMISOARA

DEPARTAMENTUL DE INVATAMANT LA DISTANTA

SPECIALIZAREA PEDAGOGIA INVATAMANTULUI PRIMAR SI PRESCOLAR



PROIECT DE LECTIE LA ISTORIA ROMANILOR

INSTITUTOR:

PROIECT DE LECTIE

Institutor:

Clasa: a IV-a

Obiectul: Istoria romanilor

Tema lectiei: Vlad Tepes, aparator al legii

Tipul lectiei: predare(dobandire de noi cunostinte)

Obiective operationale

O1 - sa identifice portretul lui Vlad Tepes dintre cele trei personalitati expuse ;

O2 - sa participe activ la discutiile pornite de la schema lectiei;

O3 - sa descifreze ghicitoarea propusa;

O4 - sa rezolve fisa de lucru in timpul dat;

Strategia didactica

- Metode de invatamant: conversatia, explicatia, exercitiul(prin descoperire), expunerea, discutia, jocul.

- Mijloace de invatamant : imagini cu personalitati istorice; scoci; tabla; manual; fisa cu schema lectiei; fisa de lucru.

- Forme de organizare: frontal, individual.

Bibliografie

- Hurduzeu, Nicolae(2006), Istoria romanilor si metodica predarii ei; Editura Eurostampa, Timisoara.

Etapele

lectiei

Obiective

Continutul stiintific al lectiei

Strategia didactica

Metode Forme Mijloace de

de invatamant de organizare invatamant

Ob

1.Moment organizatoric

2 min

Se va aerisi sala de clasa, apoi voi stabili impreuna cu elevii materialele necesare desfasurarii lectiei(elevii isi vor pregati materialele pe banci), dupa care voi asigura climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii lectiei.

conversatia

frontal

2.Captarea atentiei

O1

5 min

Voi lipi pe tabla trei imagini cu personalitati istorice. Personalitatile sunt: Mircea cel Batran (prima imagine), Dragos Voda( a doua imagine) si Vlad Tepes( a treia imagine).

Elevii vor trebui sa identifice portretul lui Vlad Tepes, avand in vedere ca in orele trecute s-au studiat la clasa personalitatile: Mircea cel Batran si Dragos Voda.

conversatia

explicatia

exercitiul

prin descoperire

frontal

- imagini cu personalitati istorice

- scoci

- tabla

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

2 min

Voi nota data si titlul lectiei pe tabla si voi preciza obiectivele lectiei de astazi: Vlad Tepes, aparator al legii.

conversatia

expunerea

frontal

Reactualizarea cunostintelor

4 min

Voi verifica tema pentru acasa cantitativ si calitativ, prin sondaj(elevii vor citi tema).

conversatia

explicatia exercitiul

frontal

5.Precizarea noului continut

4 min

Voi ruga elevii sa deschida manualele la pagina 41, la lectia pe care astazi o vom studia impreuna.

Elevii vor deschide manualele la lectia: Vlad Tepes, aparator al legii.

Voi ruga elevii apoi sa priveasca o harta a Romaniei cu provincia istorica Tara Romaneasca. Le voi arata elevilor locul unde s-a petrecut actiunea.



conversatia

expunerea

frontal

manualul

harta

6.Dirijarea invatarii

O2

15 min

Le voi imparti elevilor cate o fisa cu schema lectiei(pe care o vor atasa in caietul de clasa). Voi selecta cate un elev pentru fiecare idee din schema lectiei, pe care o va rosti, apoi o vom discuta impreuna. Dupa discutarea ideilor voi explica cuvintele necunoscute, intalnite in text.

In urma parcurgerii schemei lectiei voi purta o scurta discutie cu elevii. Astfel voi intreba:

"- Cine a fost Vlad Tepes?"

"- Ce actiuni a intreprins Vlad Tepes pentru a intari puterea militara a Tarii Romanesti?"

"- Care au fost raporturile politice ale voievodului cu Imperiul Otoman?

Elevii vor raspunde la intrebari, argumentandu-si raspunsurile.

conversatia

explicatia

discutia

frontal

fisa

cu

schema lectiei

7.Obtinerea performante

-lor

O3

5 min

Le voi propune elevilor un joc.

Tema jocului consta in descifrarea unei ghicitoare pe teme istorice.

Ghicitoarea:

" Tepes-Voda, domn vestit

Pe dusmani i-a pacalit.

Intr-o noapte, neagra noapte,

La turci a intrat in cort

Imbracat in a lor port

Si s-a-ncins o batalie.

Sa ne spuna cine stie

Lupta cum s-a terminat

Si cine a castigat?"

Elevii vor trebui sa descopere despre ce domnitor este vorba, despre o strategie folosita intr-o anumita batalie. Elevul care va raspunde primul si corect va fi notat.

conversatia

explicatia

jocul

frontal

8.Asigurarea feed-back-ului

O4

7 min

Le voi imparti elevilor cate o fisa de lucru. Le voi explica elevilor sarcinile de lucru, ei vor trebui sa rezolve exercitiile in scris, individual in timpul dat.



conversatia

explicatia

exercitiul

frontal

individual

fisa de

lucru

Intensificarea retentiei

4 min

Se vor discuta raspunsurile oferite de elevi la exercitiile de pe fisa de lucru. Elevii isi vor argumenta raspunsurile oral si frontal.

exercitiul

fontal

fisa de

lucru

10.Asigurarea transferului

2 min

Voi nota tema de casa pe tabla: " de invatat lectia de astazi".

Voi acorda calificative partiale elevilor deosebiti; voi face aprecieri referitoare la modul de lucru al elevilor.

conversatia

explicatia

frontal

Harta Romaniei cu provincia istorica Tara Romaneasca delimitata de culoarea galbena

SCHEMA LECTIEI

Vlad Tepes

Ø      a fost fiul lui Vlad Dracul, domn al Tarii Romanesti.

Ø      in     a urcat pe tronul Tarii Romanesti, cu ajutorul lui Iancu de Hunedoara, voievodul Transilvaniei.

Ø      a urmarit consolidarea puterii domnului si incetarea luptelor intre boieri;

Ø      s-a opus ca negustorii din Brasov si Sibiu sa-si aduca marfurile dincoace de Carpati;

Ø      si-a format o oaste constituita din mercenari si curteni devotati;

Ø      in 1457 il sprijina pe Stefan cel Mare sa ocupe tronul Moldovei;

Ø      a refuzat sa mai plateasca tribut sultanului, intrand astfel in conflict cu otomanii;

Ø      in 1458 a infrant oastea vizirului Mehmed-Pasa, apoi a eliberat cetatile Giurgiu, Darstor si Turtucaia;

Ø      a aplicat cu succes tactica "pamantul parjolit" in anul cand sultanul Mahomed al II-lea a patruns in Tara Romaneasca, pe care vroia sa o transforme in provincie otomana-(otomanii fiind hartuiti si infometati);

Ø      in 16 spre 17 iunie 1462 a atacat, fara succes, tabara sultanului de langa Targoviste;

Ø      ulterior a fost nevoit sa caute adapost la curtea lui Matei Corvin, regele Ungariei;iar in locul sau la tron a fost adus Radu cel Frumos (fratele lui Vlad Tepes);

Ø      a fost intemnitat de regele maghiar la Buda, pentru mai bine de 10 ani, acuzat de tradare;

Ø      in 1476 a fost eliberat si a revenit la tron cu sprijinul lui Stefan cel Mare;

Ø      a fost ucis de un complot pus la cale de boieri si Laiota Basarab; fiind inmormantat la Manastirea din Snagov;

Ø      domnia sa a insemnat pentru Tara Romaneasca intarzierea cu trei sferturi de veac a instaurarii dominatiei otomane.

NUME:

FISA DE LUCRU

Explica de ce Vlad Tepes a fost considerat de contemporani drept un domnitor violent.

Citeste urmatorul text. Noteaza apoi doua informatii despre tactica folosita de Vlad Tepes in luptele cu dusmanii:

"Ne cuprinse o spaima mare, desi voievodul roman avea o oaste mica si peste tot eram cu mare grija si nu puteam fi siguri. Ne-a lovit intr-o noapte incat a omorat oameni, cai, camile".

Priveste portretul lui Vlad Tepes. Precizeaza cel putin doua insusiri(trasaturi de caracter) care reies din acesta.

Identifica raspunsul corect in afirmatiile de mai jos:

Vlad Tepes a luptat cu:

a) sultanul Baiazid;    b) sultanul Mahomed al II-lea; c) Murad.

Negustorii care i-au creat lui Vlad Tepes o imagine nefavorabila au fost:

a) moldoveni; b) maghiari; c) sasi.







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate