Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Istorie


Index » educatie » Istorie
» PROIECT DE LECTIE - Stefan cel Mare si Mihai Viteazul


PROIECT DE LECTIE - Stefan cel Mare si Mihai Viteazul


PROIECT DE LECTIE

Scoala: Gupul Scolar "Matei Basarab"- Craiova;

Propunator:

Data: 24 martie



Clasa: a IX- a

Obiectul: Istorie;

Unitatea de invatare: Relatii internationale;

Lectia: Stefan cel Mare si Mihai Viteazul;

Tipul lectiei: de dobandire de cunostinte, prin expunere combinata cu alte strategii;

Timp: 50 minute;

Locul de desfasurare: Cabinetul de Istorie;

Obiective: 1. informative: de a dobandi cunostinte despre domnitorii Stefan cel Mare si Mihai Viteazul;

2. formative: dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, generalizari de deprindere a esentialului;

Nivelul initial: clasa are cunostinte la nivelul programei scolare si are conturate deprinderi de a sesiza notele esentiale, de a face corelari si analogii, sistematizari si generalizari. Poseda stil de munca organizat, majoritatea elevilor participand activ la dezbaterea problemelor propuse de profesor.

Obiective operationale: - sa identifice un fapt/proces istoric; sa utilizeze datele provenite dintr-un document, harta, termen/notiuni; sa identifice principalele bataalii; sa demonstreze rolul celor doi domnitori in neatarnarea Tarilor Romane; sa formuleze un punct de vedere despre rolul Tarilor Romane in cruciada antiotomana utilizand un argument istoric;

Strategia: inductiva, cognitiva, semidirijata, euristica;

Metode de lucru: 1. traditionale: expunerea, explicatia, conversatia, euristica, demonstratia, descoperirea;

2. alternative: observarea interesului elevului in timpul activitatilor de invatare- empatia, jocul de rol;

Mijloace: manualul, schema modulara a lectiei;

Strategii didactice: activitati frontale;

Evaluarea: continua-     prin intrebari frontale si analiza raspunsurilor.

Etapele lectiei/durata

Actiuni ale profesorului

Actiuni ale elevilor

Pregatirea clasei

1'

Profesorul se asigura ca sunt indeplinite conditiile pentru desfasurarea in conditii optime a lectiei.

Noteaza absentii in catalog.

Responsabilul clasei comunica absentii

Actualizarea cunostintelor

15'

Profesorul pune intrebari care vizeaza verificarea cunostintelor pe care levii le-au dobandit in lectia trecuta intitulata " Tarile Romane intre confruntare si diplomatie, pana la jumtataea secolului al XV-lea". Dintre acestea, deosebit de importante sunt cele privind rolul voievozilor romani in cruciada antiotomana si principalele batalii pe care domnitorii le-au purtat. Profesorul acorda note elevilor in functie de calitatea raspunsurilor date;

Profesorul cere elevilor sa prezinte carnetul de note

Elevii se ofera sa raspunda, precizand in raspusurile lor principalele campanii antiotomane, si rolul jucat de voievozii romani in aprarea crestinatatii.

Elevii se prezinta cu carnetul de note, pentru ca profesorul sa scrie nota acordata.

Anuntarea temei noi

3'

Profesorul anunta ca lectia de astazi se intituleaza: "Stefan cel Mare si Mihai Viteazul". De aemenea, profesorul ofera elevilor extrase din atlase istorice, cerandu-le sa le studieze la momentul potrivit

Elevii scriu pe caietul de notite    titlul temei

Predarea noilor cunostinte

25'

Profesorul expune lectia, prezentand cadrul istoric de evolutie a Tarilor Romane, apoi situatia Moldovei in timpul lui Stefan cel Mare si pe cea a Tarii Romanesti in timpul lui Mihai Viteazul. Profesorul pune accent pe principalele batalii si rolul jucat de acestea.

Elevii iau notite

Realizarea feed-back-ului

4'

Profesorul cere elevilor sa precizeze rolul pe care l-au jucat cei doi domnitori in opirea expansiunii puterilor vecine.

Elevii sesizeaza importanta domniilor lui Stefan cel Mare si Mihai Viteazul si importanta pe care au avut-o acestia in lupta pentru neatarnare si pentru unitate.

Anuntarea temei pentru acasa

2'

Profesorul cere elevilor ca pentru data viitoare sa elaboreze cate un eseu despre cultura si civilizatia din timpul lui Stefan cel Mare, oferind indrumari bibliografice.

Elevii se angajeaza sa realizeze eseul si primesc indrumarile bibliografice ale profesorului.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate