Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» Proiect didactic gradinita unde este asezata multimea de.?


Proiect didactic gradinita unde este asezata multimea de.?


UNDE     ESTE ASEZATA MULTIMEA DE . ?

Obiective operationale:

- sa constituie multimi dupa criteriile: forma, marime, culoare;

- sa identifice pozitii spatiale si sa plaseze multimile sau elementele acestora in pozitia spatiala indicata;

- sa numere in limitele 1-6;



- sa raporteze numarul la cantitate, respectiv la cifra corespunzatoare;

- sa compare multimile prin punerea elementelor in corespondenta indicand pozitia lor spatiala;

- sa resolve in situatii noi sarcini similare celor anterior invatate.

Sarcina didactica:

- recunoasterea si denumirea pozitiilor spatiale si a relatiilor pozitionale intre doua sau mai multe multimi sau intre elementele aceleiasi multimi.

Reguli de joc:

- la semnalul educatoarei (verbal-muzical) se opreste mingea; copilul la care s-a oprit realizeaza sarcina ceruta de educatoare;

- la acelasi semnal copiii inched si deschid ochii.

Elemnte de joc:

- aruncarea si prinderea mingii, batai in xilofon.

Continutul matematic:

- sir numeric, corespondenta, pozitii spatiale.

Strategia didactica:

Metode si procedee:

- conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea.

Material didactic:

a)     demonstrativ: jetoane, suport tip etajera, tabla magnetica, siluete magnetice variate, cifre 1-6, minge, xilofon, casetofon, illustrate.

b)     distributiv: cosulete cu jetoane reprezentand mere (mari, mijlocii, mici) de culori diferite, diagrama in culorile merelor, creioane colorate, fisa de evaluare.

Strategie stimulativ-evaluativa:

- aprecieri, recompense.

Resurse temporale: 30 de minute

Momente

pedagogice

Continutul activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Introducerea in joc

Pregatirea clasei pentru activitate

- aeriseste sala de grupa;

-aranjeaza masutele si scaunelele in forma de clasa;

- pregateste si distribuie materi-alele didactice

- intra ordonat in sala de grupa si isi ocupa locurile

Prezentarea titlu-lui si a regulilor jocului

Captarea atentiei

Enuntarea scopului si a obiectivelor jocului

- anunta titlul jocului: " Unde este asezata multimea de . ?"

- solicita decsrierea materialului demonstrative (acoperit cu o panza);

- anunta scopul si obiectivele jocului in termini accesibili;

- precizeaza regulile jocului

- repeta titlul jocului;

- denumesc materialul;

- recepteaza cele enuntate de educatoare;

- repeta regulile jocului propus

Demonstrarea jocului

Reactualizarea cu-nostintelor anterior asimilate cu privi-re la constituirea de multimi dupa criterii date; asezarea lor in pozitii spatiale cunoscute.

- la o bataie in xilofon, solicita constituirea de multimi dupa forma;

- la bataia in xilofon propune asezarea mul"timilor formate in diferite pozitii spatiale (sus, joc, la dreapta, la stanga, intre etc) (Se lucreaza la panoul tip etajera);

- diversifica cerintele in functie de nivelul grupei si materialul utilizat;

- insista asupra verbalizarii corecte;

- sporadic, solicita raportarea numarului la cantitate, respective la cifra, numararea in limitele 1-6;

- la aruncarea mingii propune sarcina de a denumi pozitia spatiala relativa dintre multimi, respective dintre elementele aceleiasi multimi (se lucreaza la tabla magnetica, folosindu-se siluete);

- propune aprecierea cantitatii prin punerea in corespondenta a elementelor a doua multimi;

- la semnal, una din cele patru multimi va fi asezata in diferite pozitii spatiale din sala.

- constituie multimea brazilor, ciupercilor;

- verbalizeaza actiunea;

- asaza multimile in pozitiile spatiale indicate de educatoare (ex.multimea brazilor va fi assezata pe raftul de sus, multimea ciupercilor va fi asezata pe raftul de jos, iar multimea ursilor va fi asezata in coltul din dreapta al raftului din mijloc);

- asaza toate cele trei grupe pe raftul din mijloc astfel incat multimea brazilor sa fie asezata intre multimea ursilor si multimea ciupercilor;

- realizeaza sarcina si motiveaza actiunea;

- recunosc si denumesc pozitii spatiale propuse (ex.multimea baietilor este asezata departe, in stanga multimii fetelor etc)

- rezolva sarcina si motiveaza actiunea realizand corespondenta dintre multimea baietilor si multimea masinutelor, respective multimea papusilor si multimea mingilor;

- enunta pozitiile si relatiile spatiale propuse de educatoare, numarand elementele multimii.

Executarea jocului

Intensificarea re-tentiei si a asigu-rarea transferrului

- antreneaza copiii in denumirea materialului    din cosulete ;

- propune constituirea de multimi dupa criterii considerate simultan;

- propune asezarea multimilor in diferite pozitii spatiale, pe diagrama colorata;

- prezinta cateva imagini reprezentand multimi ce ocupa diverse pozitii spatiale in pagina; solicita copiii sa denumeasca multimile respective, sa identifice pozitiile spatiale ocupate de elementele multimilor;

- solicita perceperea si denumirea corecta a pozitiei relative a lementelor aceleiasi multimi;

- in scopul consolidarii diferitelor pozitii spatiale creeaza situatii problematice de tipul " greseli intentionate" (ex.multimea mungilor este asezata in dreapta multimii baietilor - enunt gresit-, multimea mingilor este asezata dedesubtul multimii fetelor- enunt corect)

- denumesc materialul din cosulete;

- constituie multimea merelor mari rosii, multimea merelor mijlocii galbene si multimea merelor mici verzi; motiveaza actiunea;

- rezolva sarcina denumind pozitiile spatiale indicate de deucatoare, motivand actiunile;

- denumesc multimile respective; enunta pozitiile spatiale ocupate de acestea;

- apreciaza cantitatea prin"multe", "putine", "tot atatea" si prin numarare;

- denumesc correct pozitia relativa (aproape unul de altul, departe unul de altul);

- sesizeaza greseala, denumind correct pozitia spatiala a multimilor puse in discutie.

Complicarea jocului

Realizarea feed-back-ului si obti-erea performantei

- propune realizarea sarcinilor din fisa individuala: " Colorati pomul cel mai apropiat de gard!";    "incercuiti pomul cel mai departat de gard!", " taiati cu o linie pomul din mijloc" , " Colorati gardul din partea dreapta a casei!"

- rezolva itemii propusi in fisa de lucru

Incheierea activitatii

- apreciaza modul de desfasurare al activitatii si corectitudinea rezolvarii itemilor de pe fisa individuala

- participa la evaluarea rezultatelor;

- ies ordonat din sala de grupa.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate