Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» Proiect didactic gradinita Educatie pentru societate - Drumetie prin satul meu


Proiect didactic gradinita Educatie pentru societate - Drumetie prin satul meu


GRADINITA1 "RITA GARGARITA" BRANESTI-ILFOV

Denumirea activitatii: Educatie pentru societate

Tema activitatii: Gradinita si comunitatea

Subiectul: Drumetie prin satul meu

Tipul activitatii: Consolidare

Scop : Consolidarea cunostintelor despre gradinita si rolul ei in cadrul comunitatii

Obiective operationale :

O1 - Sa precizeze rolul gradinitei in cadrul comunitatii.



O2 - Sa explice notiunea de comunitate.

O3 - Sa stabileasca legatura dintre gradinita si principalele institutii dintr-o comunitate, pe baza relatiilor ce se stabilesc intre acestea.

O4 - Sa descrie relatiile care se stabilesc intre membrii comunitatii.

O5 - Sa realizeze macheta pe baza cunostintelor dobandite pe parcursul drumetiei.

Metode si procedee : conversatia, explicatia, problematizarea, exercitiul, jocul didactic.

Material didactic : planse, jetoane, macheta, fotografii, materiale din natura, casute.

Material bibliografic : ●  Revista « Invatamantul Prescolar »,  RIP, 2003 ;

●  « Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii » - Maria Taiban, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979 ;

● « Jocuri didactice pentru gradinita de copii », Editura Didactica si Pedagogica, 1976.

Durata : 35 de minute.

Nr. Crt.

Etapele activitatii

Obiective operationale

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor optime si a materialelor necesare pentru desfasurarea actitatii.

Captarea atentiei

Se vor prezinta elementele constitutive ale machetei, precizandu-le copiilor ca aceasta va trebui realizata pana la sfarsitul activitatii.

Conversatia

Anuntarea temei

Se anunta tema activitatii : Gradinita si comunitatea.

Conversatia

Desfasurarea activitatii

O1

O2

Se cere copiilor sa denumeasca grupul din care fac parte - grupa pregatitoare si grupul de copii din gradinita - explicand relatiile dintre ei : colegialitate, prietenie.

Copiii explica notiunea de comunitate.

Comunitatea este totalitatea oamenilor care locuiesc

intr-o localitate, intr-o tara

Se precizeaza de unde vine denumirea comunei noastre:

Conversatia

Explicatia

Problematizare

Frontala

Orala

O3

O4

O5

braniste = padure, adica numele localitatii noastre Branesti, loc inconjurat de padure.

Stabilesc locul gradinitei in comunitate, plasand casuta gradinita pe macheta. Copiii canta cantecul :

In satucul cu verdeata

In satucul cu verdeata

Pe strada cu multi castani

Se afla o gradinita

Cu cei mai isteti strengari.

Ora-i opt si jumatate,

Copilasii se aduna

Cu hainutele curate

Si ghiozdanele in mana.

Dimineata rade-n soare,

Ziua se-anunta frumoasa,

Iar doamna educatoare

Ii primeste bucuroasa.

Dragi copii, azi am o carte

Cu ghicitori minunate.

Cartea-ntreaba : « Cine este ? »

Eu intreb : « Cine ghiceste ? »

Astfel, copiii vor incepe sa realizeze macheta comunei Branesti. Se enumera principalele institutii : scoala, biserica, posta, dispensarul, politia, primaria. Se descriu caracteristicile acestora si relatiile care se stabilesc intre gradinita si institutiile respective.

Se face apoi o discutie despre scoala pornindu-se de la o ghicitoare :

Cu ghiozdan si-abecedar,

Cu creioane in penar

Timp de joaca putin doar.

Cine este ? Un scolar.

Urmeaza o discutie despre importanta bisericii in viata copiilor. Se spune o rugaciune.

Isi face aparitia postasul cu tolba plina de scrisori, ziare, vederi si un colet care va contine o imagine reprezentand dispensarul.

Se face o conversatie pe baza obiectelor aduse de postas, dupa care se aseaza pe macheta posta si cutia postala.

Se spune o poezie si se discuta despre importanta dispensarului.

Pe baza unei planse copiii aseaza jetoanele la locul potrivit si apoi casuta « dispensar » pe macheta.

Copiii vor gasi raspunsul unei ghicitori :

Cu cascheta si baston

Vigilent e acest domn,

Ii prinde pe toti cei rai.

Cine este ? Ghiciti voi ?

Se precizeaza importanta politiei in viata copiilor.

Se subliniaza importanta primariei pentru gradinita si comunitate.

Se poarta discutii despre ocrotirea mediului inconjurator. Se intoneaza cantecul 

Frumoasa-i strada noastra

Frumoasa-i strada noastra,

Veniti sa o vedeti

Cum o-ngrijesc copiii,

Fetite si baieti.

Refr. : La noi pe trotuare

Sunt parcele mici de flori,

Sa le udam cu grija,

C-avem si stropitori.

Frumoasa-i strada noastra,

Ce mult o indragim,

Frumoasa-i si curata

Caci noi o ingrijim.

Se discuta despre membrii comunitatii si relatiile dintre acestia.

Se finalizeaza macheta cu casutele ce reprezinta locuintele oamenilor si apoi spatiul verde.

Exercitiul

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Conversatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Frontala

Individuala

Frontala

Individuala

Orala

Individuala

Frontala

Orala

Individuala

Frontala

Orala

Evaluarea

Se fixeaza cunostintele realizand plansa « Comuna ca o floare ».

Frontala

Incheierea activitatii

Se fac aprecieri asupra felului in care au raspuns si au participat copiii la activitate si se dau recompense.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate