![]()  |  Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | 
| Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie | 
Proiect de activitate
Categoria de activitate: Activitate practica
Data: 13.X.2005
Tema: Hora papusii (decupare pe contur)
Felul activitatii : Formare de priceperi si deprinderi
Durata : 25 minute
Scopul:- dezvoltarea motricitatii muschilor mici ai mainii;
- formarea deprinderii de a apuca/tine/ manipula/inmana foarfeca;
-formarea deprinderii de a taia hartiei corect pe conturul trasat.
Obiective operationale:Copilul
Sa identifice, sa recunoasca si sa denumeasca corect materialele si ustensilele de lucru;
Sa execute corect exercitiile de incalzire ale muschilor micii ai mainilor;
Sa apuce, sa tina si sa inmaneze corect foarfeca constientizand faptul ca neatentia poate determina accidentarea sa sau a colegilor;
Sa taie corect pe conturul trasat , deplasand hartia in functie de forma conturului;
Sa mentina hartia pliata in 4 in timp ce taie;
Sa aprecieze corectitudinea produsului finit si sa evidentieze lucrarile cele mai reusite.
Strategia didactica:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul
Mijloace didactice: cosulete cu hartie glasata, foarfeci, o papusa
Organizarea: frontal, in careu
   Momentele lectiei |  
   Continutul |  
   Activitatea educatoarei |  
   Activitatea copiilor |  
   Evaluare | 
  
| 
   1.Moment organizatoric  |  
   -asezarea mobilierului -distribuirea materialelor  |  
   -aseaza masutele in careu; -cere copiilor sa aseze scaunele la masute; -distribuie cu ajutorul copiilor cosuletele cu materiale  |  
   - aseaza scaunele la masute; - impart cosuletele  |  |
| 
   2.Captarea atentiei  |  
   -prezentarea papusii Maria care este suparata ca nu are cu cine sa danseze  |  
   -povesteste copiilor de ce este suparata papusa  |  
   -asculta cu atentie  |  
   -urmarirea comportamentului  | 
 
| 
   3. Enuntarea scopului si a obiectivelor  |  
   -anuntarea scopuli : decuparea pe linie a unor papusi care formeaza o hora  |  
   -anunta:"astazi vom invata sa decupam niste papusi, taind pe linie hartia indoita in 4  |  
   -asculta cu atentie  |  
   -urmarirea comportamentului  | 
 
| 
   4. Prezentarea optima a continutului  |  
   -intuirea materialului -prezentarea hartiei indoite -prezentarea instructiunilor privitoare la manuirea foarfecului: Priza: cu degetul mare si mijlociul cu sprijin pe aratator Închiderea si deschiderea foarfecului Taierea pe contur a hartiei pliate  |  
   -cere copiilor sa spuna ce materiale au primit pe masa -explica si demonstreaza cum se tine foarfeca in mana: cu degetul mare si mijlociul cu sprijin pe aratator -explica si demonstreaza modul de deschidere si inchidere a foarfecului -precizeaza cum se inmaneaza foarfecul si consecintele care pot aparea in cazul neatentiei accidentarea  |  
   -denumesc materialele -asculta cu atentie si exerseaza tinerea foarfecului in mana si inmanarea lui colegului -precizeaza faptul ca trebuie sa lucreze cu atentie  |  
   -urmarirea comportamentului  | 
 
| 
   5. Dirijarea invatarii  |  
   -exercitii de incalzirea mainilor: 1)inchiderea si deschiderea pumnilor; 2)miscarea degetelor; 3)morisca in fata si in spate 4)presarea degetelor celor doua maini doua cate doua 5)"Cantecul degetelelor" -explicarea modului de lucru: Hartia se mentine indoita; Se deschide foarfecul si se aseaza pe linie; Se misca hartia astfel incat foarfecul sa fie in permanenta pe linie ATENTIE: se taie doar pe linie!  |  
   -explica si executa impreuna cu copiii -explica modul de lucru si atentioneaza copiii sa nu taie capatul dinspre maini demonstrandu-le ca daca-l taie papusile nu se vor mai tine de mana  |  
   -executa exercitiile de incalzire ale mainilor -urmaresc cu atentie demonstratia si explicatiile  |  
   -urmarirea/ corectarea executiei  | 
 
| 
   6.Asigurarea conexiunii inverse  |  
   -realizarea propriu-zisa a lucrarii  |  
   -urmareste si corecteaza executia copiilor  |  
   -taie pe contur  |  
   -analiza executiei  | 
 
| 
   7. Obtinerea performantei  |  
   -lipirea mainilor papusilor (prima si ultima)  |  
   -cere copiilor sa lipeasca mainile primei si ultimei papusi din rand obtinand astfel hora -aprecierea produselor  |  
   -lipesc -apreciaza corectitudinea executiei  |  
   -analiza produselor  | 
 
| 
   8.Incheierea activitatii  |  
   -dansul "Alunelul"  |  
   -cere copiilor sa danseze si ei o hora  |  
   -danseaza "Alunelul"  |  
Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate
| Gradinita | |||
  | 
      |||
| 
		 | |||
| 
	 | |||
| 
 | 
  |||